A streaming új generációja: Twitch zenészeknek
Tudjuk, hogy zenészként nem egyszerű mindenhol jelen lenni manapság – akár fizikai, akár virtuális értelemben. Sok a teendőd, a magánéletedre is időt kell szánnod, és emellett még az online platformokon is oda kell tenned magad, ha szeretnél friss, releváns maradni. Nem is akarunk sokkolni azzal, hogy azt sugalljuk, van még egy felület, amit kötelező jelleggel ki kell próbálnod ahhoz, hogy a csúcsra törj. De annak, aki szeret képben lenni a legújabb trendekkel, mutatjuk a Twitch nevű streaming platformot, ami ugyan eredetileg nem a zenészeknek jött létre, de azóta számukra is szuper hasznos lehet. Lássuk!
Mi az a Twitch?
A Twitch.tv az Amazon.com tulajdonában áll és 2011 óta létezik. Elsősorban videójátékok streamelésére jött létre, de az utóbbi években a zenei szcéna is képviselteti magát a felületen.
A Twitch-en a feltörekvő előadók hallatják hangjukat elsősorban, de számos ismert zenész is használta már a szolgáltatást streamelésre és a rajongótábora élénkítésére, köztük Diplo és GRIMES is.
2020-ra már 269 milliárd percet közvetítettek a Twitch-en (ez körülbelül 512 ezer év). Több mint 140 millió egyedi néző keresi fel a platformot minden hónapban, így a Twitch ma már népszerűbb felület, mint a Twitter vagy az eBay.
A Twitch egyben közvetítő médium és közösségi csatorna is, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy véleményt cseréljenek és chateljenek is.
Vidd be a rajongókat a színfalak mögé, avagy videóötletek zenészeknek
Ezekre figyelj, ha szeretnéd felturbózni a social média oldalaidat!
Kicsi, de releváns célközönség elérése
A Twitch célja, hogy az alkotók kicsi, de elkötelezett, hűséges rajongótábort építsenek fel maguknak a platformon. Ehhez képest a nagyobb felületeken, mint például a Spotify, mindig fennáll annak a veszélye, hogy a zenéd elveszik a nagy zajban, a sok-sok előadó dalai között. A Twitch-en egyelőre nem telített a piac, bár hozzá kell tenni, hogy külföldön, főleg Amerikában sokkal népszerűbb, mint itthon.
A Twitch kisebb, de sokkal közvetlenebb szinten teszi lehetővé a zenészek és a nézők közötti interakciót. Ahelyett, hogy csak hátradőlnének és néznék a műsort, a rajongók saját kameráikkal léphetnek be a streambe. Ez pontosan láttatja, mi a nagyszerű a Twitch-ben. A rajongótábor közösséggé alakításáról van szó ugyanis.
A legtöbb social médiacsatorna úgy készült, hogy a felhasználók gyorsan lapozhassanak és görgessenek a tartalmak véget nem érő özönében, így gyakran elsiklanak az értékes, nekik szóló megosztások felett. Ehhez képest a Twitch-en hosszabb, minőségibb időt töltenek a fanok a streamelők támogatásával és a kreatív folyamat kibontakozásának figyelésével.
A legfontosabb, hogy a Twitch sokkal könnyebbé teszi a streamerek számára, hogy bevételt szerezzenek online jelenlétükkel. Továbbá, nemcsak bátorítja a zenészek támogatását, hanem ünnepli is, többek között az általa létrehozott virtuális valuták révén is.
Hogyan lehetsz sikeres a Twitch-en?
A Twitch megkönnyíti az előadók számára, hogy profitáljanak rajongói bázisukból, de ez nem megy karikacsapásra. Az alábbiakra való odafigyeléssel azonban meggyorsítható ez a folyamat.
Légy hiteles!
A sikeres streamelés nem a tökéletességről szól. Inkább arról, hogy bepillantást engedj abba, hogy ki is vagy valójában alkotóként, zenészként. A zenekedvelők hitelességre vágynak – ez lehetőséget ad számukra, hogy mélyebb szinten kapcsolatba kerüljenek kedvenc előadóikkal. Ahelyett, hogy minden mozdulatodat megtervezed, a dalok között szólj ki a fanoknak, mesélj egy anekdotát az adott dalról vagy ossz meg egy fesztivál-élményt, bakit vagy azt, hogy milyen hangulatban voltál, amikor készült a dalszöveg. Maradj őszinte és emberi!
Légy része a közösségednek!
A digitális platformok a közösségépítésről szólnak, és ezalól a Twitch sem kivétel. A zenész és a rajongók közötti kapcsolat változatos és izgalmas, de a hallgatók online közösségének részévé válás egy új dimenzió tár fel a zenészek előtt. Emellett a Twitch használatával csatlakozhatsz a zenésztársak kollektívájához is. Ugye mondanunk sem kell, hogy a kapcsolatépítés milyen fontos ebben a szakmában?
Tartsd be az ütemtervet!
Amint azt minden zenész tudja, a rajongótábor felépítése kétirányú folyamat, amelyhez lelkesedés és elkötelezettség szükséges. A közönség mindig tudni szeretné, hogy mikorra várhatja a következő megjelenést. Ezért érdemes előre megtervezni a streamelési munkamenetet. Készíts ütemtervet, hogy mikor fogsz közvetíteni, hogy a rajongóid is felkészülhessenek! Ez az ütemterv megtekinthető lesz a csatornádon, ezért fontos, hogy tartsd be, hiszen ellenkező esetben csalódást fogsz okozni azoknak, akik várják a streamjeidet. Plusz tipp: az ütemterven kívül jó, ha különböző topikokba rendezed a streamjeidet témák szerint.
Ha teheted, tégy eleget a kéréseknek!
Az egyik legnagyobb ok, amiért a zenerajongók imádják az élő show-kat, az az, hogy egy egyszeri, megismételhetetlen élményre vágynak. Azt az izgalmat is szeretnék átélni, mint amikor valakit testközelről láthatnak fellépni. Ha elfogadod a rajongói kéréseket online, egy lépéssel tovább viszed a dolgokat. Végül is hány zenész teljesítene egy kérést a közönség egy tagjától egy élő koncerten? Ezt minden rajongó nagyra értékeli, tehát ha lehetőséged van erre a Twitch-en, tedd meg!
Instagram Reels: így hozd ki a legtöbbet az új funkcióból!
7 módszer az improvizációs készségeid fejlesztésére
Nincs más hátra, próbáld ki te is! Ezen az oldalon még több segítséget találsz a kezdetekhez. Van már Twitch profilod? Mutasd meg nekünk Facebookon vagy Instán kommentben!