Rajongókból mecénások: Patreon zenészeknek (1. rész)
A COVID-19 miatti lezárások miatt a független zenészek elkezdtek alternatív módokat keresni a bevételszerzésre. Erre az egyik legkézenfekvőbb megoldás az élő online közvetítés volt, illetve egyéb digitális szolgáltatások. Többen választották továbbá a Patreon nevű platformot, hogy rendszeres, havi bevételre tegyenek szert rajongóik által. De mi ez pontosan, hogyan működik és megéri-e használni? Lássuk!
Mi az a Patreon?
A Patreon 2013 óta létezik, és egy olyan tagsági alapon működő, úgynevezett membership platform, amely lehetővé teszi, hogy rendszeres, havi bevételt szerezz közvetlenül a rajongóidtól. Hasonló egy közösségi finanszírozási kampányhoz, annyi különbséggel, hogy nem kampány-, vagy projektjellegű, hanem folyamatos.
Ebben az előfizetésen alapuló modellben a rajongók úgy válnak „mecénásokká”, hogy bizonyos pénzösszeget áldoznak bizonyos jutalmakért, amelyekhez különböző árszinteken juthatnak hozzá.
Bár a Patreon tranzakciós díjat is felszámol, sok zenész úgy tekint rá, mint egy saját rajongói klubra, amivel kiegészítheti keresetét.
A COVID-19 világjárvány árnyékában, 2020 márciusában a Patreon történetének legnagyobb növekedését tapasztalta az új tagok számát tekintve. A pandémia első 3 hetében a platform 21%-os ugrást ért el, ami nagyjából 35000 új alkotót jelentett. A zenei kategória 25%-kal emelkedett, ami a több mint 3000, zenészek által újonnan létrehozott oldalnak köszönhető.
Neked való a Patreon?
Attól függ. Bármennyire is szerethető a Patreon, nem könnyű a profilt felépíteni és fenntartani. Van, aki belebukik, van, aki idő előtt feladja és van, aki hosszútávon nyer vele. Tény, hogy a membership platformok nem valók mindenkinek. Éppen ezért, mielőtt belevágsz, tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:
· Van valamilyen egyedi ajánlatod, jutalmad a közönségnek?
· Vannak hűséges rajongóid, akik hajlandóak lennének támogatni téged havonta? El tudod érni ezeket az embereket?
· Megvan a türelmed és az elkötelezettséged, hogy egy új platformra lépj és ott fokozatosan fejlődj?
Érdemes azt is szem előtt tartani, hogy teljes mértékben rajtad múlik, hogy a más csatornákról érkező rajongóidat fizető mecénásokká tudod-e tenni, vagy sem. A Patreon leginkább olyan zenészeknek való, akik már elértek egy nagyobbnak mondható követőtábort, vagyis legalább kb. 11 000 rajongójuk van olyan platformokon, mint a YouTube, a Facebook vagy az Instagram.
Ezt olvastad már? Ezekre figyelj, ha szeretnéd felturbózni a social média oldalaidat!
Oké, vágjunk bele! De hogyan?
Egyszerűen. Ne bonyolíts túl semmit, ne tölts sok időt a tökéletesre csiszolással, nem ez fogja a fanokat lenyűgözni. Inkább az induláshoz szükséges promóciós tervre összpontosíts és arra, hogy miket ajánlasz fel a fanoknak.
A Patreon felmérése szerint a rajongók az alábbi jutalmaknak örülnek leginkább:
· Exkluzív tartalmak
· Korai hozzáférések
· Fizikai áruk, merch-ök
Ugyanakkor próbálj meg digitális ajándékokban gondolkozni inkább, mert a fizikai áruk rendszere, infrastruktúrája egy idő után bonyolulttá válhat.
A fő kérdés: hogyan tudod rávenni a meglévő rajongóidat, hogy fizető mecénásokká váljanak?
Ez is érdekelhet: Készül az új albumod? Kezdd el már most a promót! (Tippek)
Gondolkodj a közösségi médián és az e-mail marketingen kívül!
Bár a közösségi média és az e-mail marketing könnyen bevethető csatornák rajongóid elérésére, nem biztos, hogy ezek a leghatékonyabbak a rajongóid Patreon-tagokká alakításban.
Az e-mail a konverziós arányt tekintve jobban teljesít, mint a közösségi média, de előfordulhat, hogy személyesebb és közvetlenebb taktikát kell bevetned, hogy rávedd a fanjaidat a csatlakozásra. Például a DM-mel (direct message, vagyis közvetlen üzenet) vagy tömeges SMS küldő szolgáltatással még hatékonyabb lehetsz.
Vess be különleges ajánlatokat!
A Patreon rendelkezik egy „Különleges ajánlat” nevű beépített funkcióval, amely lehetővé teszi a korlátozott ideig tartó exkluzív ajánlatok futtatását. Ezáltal ösztönözheted a rajongókat, hogy csatlakozzanak, vagy ráveheted a már meglévő mecénásaidat, hogy lépjenek feljebb egy-egy szintet. (Ez a funkció csak olyan alkotók számára érhető el, akik havidíjas rendszerben használják az oldalt.) Tipp: a különleges ajánlatot futtasd kb. 4 hétig, hogy elegendő időd legyen a promóciós kampány létrehozására!
Például felajánlhatsz egy különleges dal- vagy EP-letöltést, amelyet a rajongók sehol máshol nem kaphatnak meg, hacsak nem regisztrálnak az adott Patreon-szintre. Ha videót ajánlasz fel, az azért is szerencsés, mert a fanok valószínűleg megosztják majd közösségi média csatornáikon – dobj be egy exkluzív anyagot az első 20 embernek, aki feliratkozik a Patreonodra!
Kapcsolódó tartalom: Mit posztoljak? 10 tartalom javaslat zenészeknek
Megéri ez neked?
A jó hír az, hogy nem kerül semmibe egy Patreon oldal létrehozása, elindítása. Csak akkor keresnek pénzt rajtad, ha tudsz bevételt generálni a rajongóidtól a platformon.
Hangsúlyozzuk még egyszer, még a megfelelő stratégia mellett is türelmet és kitartást igényel egy új platformon való növekedés. Ez nem olyasmi, amit beállítasz és működik magától. De minél több időt töltesz el a közösségedben, minél több frissítést teszel közzé és minél több energiát fektetsz a rajongóiddal való kapcsolattartásba, annál gyorsabban fejlődsz majd a platformon.
Fontos! Ne csüggedj, ha nem azt az eredményt látod elsőre, amit vártál. Jó munkához idő kell. A Patreon lehetőséget adhat neked arra, hogy bevételhez juss azáltal, hogy alkotásaidat megosztod a közönségeddel és egy hűséges, elkötelezett mecénási kört alakítasz ki, de ez nem egyik napról a másikra zajlik.
Ha szeretnél a koncertjeiddel is pénzt keresni, neves klubokban és sokszínű eseményeken fellépni, regisztrálj a KoncertBooking.com-ra, hogy teleírhasd a naptáradat digitális koncertszervező asszisztensünk segítségével!
Kiemelt kép: bitcoinbazis.hu