Így lépj egyről a kettőre a YouTube-on – 8 tipp a hatékony promócióhoz
2.5+ milliárd felhasználó. Igen, jelenleg ennyien használják a YouTube-ot, így (közvetlenül a Facebook mögött) a második legnagyobb és legnépszerűbb közösségi média platform a világon. Olyan funkciókat is bevezetett, amelyek nélkülözhetetlenek a zenészek számára. És hogy hogyan érdemes belevágni? Már mondjuk is.
Nos, a videós formátum és a vizuális elemek segítségével egy zenész gyorsabb és jelentőségteljesebb kapcsolatot tud kialakítani közönségével. Nem beszélve arról, hogy a YouTube-ot használva a videómegtekintések után pénzt is kaphatsz. Nézzük, hogyan érdemes felépíteni a profilodat és milyen műveleteket érdemes elvégezni ahhoz, hogy sikeres légy zenészként a legnépszerűbb videómegosztón!
1. Optimalizáld a profilod!
Mindannyian tudjuk, hogy mennyire fontos az első benyomás. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy időt szánj a profilodra és gondoskodj arról, hogy a YouTube-csatornád megfelelően felépített, valamint vizuálisan is megkapó legyen.
Amire szükséged lesz:
· Figyelemfelkeltő és optimális méretű banner kép
· Egy szuper profilfotó vagy logó
· Jól szervezett tartalom – pl. lejátszási listákba vagy tematikus szekciókba rendezett videók (pl. „hivatalos zenei videók", „hivatalos remixek" és „élő fellépések, koncertek" stb.)
· Linkek a közösségi média oldalakra és a hivatalos webhelyre
· Leírás a „Névjegy" szakaszban – elért eredmények, filozófia, aktualitások (Tipp: itt ne felejtsd el hashtagekkel segíteni az algoritmus munkáját!)
· Kiváló minőségű thumbnail képek – akár a YouTube által javasoltak, akár olyanok, amelyeket te szabtál személyre (pl. Canvában, Photoshopban)
2. Terjeszd az igét!
Használd ki a social média erejét, továbbá a különböző online csoportok és közösségek felületeit arra, hogy promózd videóidat!
Ha a zenei videóid témája korreál bizonyos csoportok kedvelt topikjaival, ne habozz, mutasd meg nekik a szerzeményeidet! Ez azért is szuper dolog, mert így még nagyobb hírverést kelthetsz közelgő projektjeidnek, koncertjeidnek, egyúttal kapcsolatokat is építhetsz.
A zenei videóidból rövidebb verziókat is készíthetsz, amelyeket kedvcsináló tartalomként osztogathatsz a közösségi médiában – akár 15 másodperces Instagram-sztoriként, akár 30 másodperces Facebook-bejegyzésként.
Íme egy példa Justin Biebertől, aki elkészítette a 2012-es „Boyfriend” című zenei videójának teaser verzióját, amelyet közösségi csatornáin és hivatalos YouTube-ján is közzétett – próbáld ki te is!
3. Lépj kapcsolatba hasonló csatornákkal!
A YouTube-csatornád előmozdításának egyik legjobb módja az, ha kapcsolatba lépsz más előadók csatornáival, amelyek hasonlóak a tiédhez.
Építs hálózatot a platform más zenészeivel azáltal, hogy olyan csatornákat keresel, amelyek a te zenei stílusodban alkotnak, és komolyan veszik a tartalomkészítést. Sőt, ha ők a tiédhez hasonló zenéket tesznek közzé, és az emberek elkezdenek feliratkozni hozzád is, akkor lényegében megtaláltad a(z új) célközönségedet.
Elsőként keress a YouTube-on hozzád hasonló előadókat vagy bökj rá egy általános zenei hangulatra! Ezután lájkolhatod és kommentálhatod a YouTube-anyagaikat, ami által máris kapcsolatba léphetsz velük, illetve láthatóvá válhatsz rajongóik előtt.
4. Ütemezd a videó feltöltéseket!
Készíts egy következetes feltöltési ütemtervet, hogy a rajongók és a feliratkozók tudják, mikor várhatnak új videót tőled. Fontos, hogy ehhez lehetőség szerint mindig tartsd magad!
A videófeltöltések gyakorisága teljes mértékben rajtad múlik. Viszont jó, ha havonta legalább egyszer közzéteszel valamit a YouTube-on, hogy a rajongók érezzék: aktív a csatornád. A napi csúcsidőszakban való közzététel révén videóid még több emberhez juthatnak el, bár az, hogy az egyes időzónákban mi számít csúcsidőnek, eltérő lehet, amire érdemes figyelni.
De ha igazán hatékony szeretnél lenni a megjelenések ütemezésében, akkor navigálj a csatornád „Elemzés” oldalára. Ott lebontva láthatod, hogy a mikor nézik a legtöbben a videóidat, ami segíthet az időzítésben.
5. Készíts többféle tartalmat!
Ne feledd, a YouTube-csatornád nem (csak) a dalaid archívumaként funkcionálhat. Ennél több lehetőséget rejt magában a YouTube. Olyan egyéb tartalmakkal érdemes felruháznod a csatornád, amelyek hozzáadott értéket képviselnek a zenédhez, még több élményt adnak a rajongóknak, illetve amik által jobban megismerhetnek téged.
Íme néhány tartalmi javaslat:
· Kérdezz-felelek (előzetesen kommentben vagy a social media oldaladon feltett kérdésekre videóban válaszolsz)
· Élőzés valamilyen érdekes témában
· Lejátszási listák különféle tematikák, stílusok szerint
· Teaserek vagy színfalak mögötti klipek
· Karitatív tevékenység bemutatása
· Egy dalhoz több videós anyag készítése (dalszöveg videó, remixek stb.)
És természetesen ne feledd a YouTube shortokat sem!
Ezt olvastad már? Így maxold ki a YouTube-csatornád!
6. Tudd meg, mi a felkapott!
Használd ki az aktuális trendeket, amelyek illeszkednek zenei stílusodhoz és ahhoz, amit képviselsz!
Nagymértékben növelheted a rajongótáborodat, akár egyetlen igazán trendi videó elkészítésével. Nincs más dolgod, mint, hogy ha legközelebb történik valami nagyívű dolog, és te is érdekesnek, relevánsnak találod, csinálsz hozzá egy egyedi videót.
A Google Trends által megtudhatod, mi az igazán felkapott a neten, de a YouTube Trends-et is érdemes rendszeresen checkolni, hiszen az a platformra szűkítve listázza neked a legnépszerűbb aktuális topikokat. Ilyen trend lehet például egy táncstílus is. Gondolj csak a Gangman Style-ra, a Single Ladies-re vagy a Vogue-ra!
Trendek jönnek és mennek, de egy rövidéletű irányzat meglovagolása valójában hosszan tartó hatású lehet…
7. Kövesd nyomon a statisztikákat!
Tudd meg, ki nézi a videóidat, honnan és mennyi ideig! Ezeknek a számoknak a segítségével képet kaphatsz arról, hogy melyik videódra a legnagyobb a kereslet, ami segítséget nyújt a jövőbeli audiovizuális anyagaid tervezésében.
A YouTube-nak saját beépített elemzési rendszere van, amelyet a profilod „YouTube Studio” részében érhetsz el.
Hasznos kimutatások hatalmas tárházával fogsz találkozni a Studio-ban. Ezek minden olyan információt tartalmaznak, amelyre a hatékony videómarketing-döntések meghozatalához szükséged lesz. Beleértve a következőket:
· Nézési idők
· A forgalom forrásai
· A közönség demográfiai adatai
· Lejátszási helyek
· Közönségmegtartási arányok
8. Hirdess!
Eddig az összes módszer, amiről beszéltünk, organikus volt.
És bár az organikus módszerek valóban hatékonyak lehetnek, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a YouTube fizetett hirdetéseit, amelyek még inkább támogathatják az előre lépésedet a platformon.
A YouTube remek célzási lehetőségeket kínál, és te magad optimalizálhatod az erre allokált költségkeretet.
Érdemes első körben alacsonyabb büdzsével indítani! Kövesd nyomon, hogy a kisebb költségkeret mekkora megtérülést hoz, majd ezt az adatot felhasználhatod egy alap hirdetési stratégia kialakítására, amellyel hosszabb távon növelheted a csatornád és a videóid láthatóságát a platformon. Kísérletezz a különböző formátumokkal, hogy kiderüljön, melyik működik a legjobban zenei videóid népszerűsítéséhez!
Ha pedig egy következő szintre lépnél karrieredben és szeretnél még több koncertet adni a szezonban, regisztrálj a KoncertBooking.com-ra, amely full-service platformként leveszi a produkciók és a megrendelők válláról a terhet a koncertszervezés terén. Csatlakozz közösségünkhöz!
Forrás: dittomusic.com, kiemelt kép: Unsplash