Megéri használt hangszert vásárolni?
Te vásároltál már hangszert másodkézből? A használt hangszerek vásárlása számos előnnyel jár. Ebben a cikkben körvonalazzuk, miért érdemes igent mondani a secondhand változatokra, valamint milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a vásárlás során.
Anyagi megfontolások
Az egyik legnyomósabb érv a használt hangszerek mellett a jelentős költségmegtakarítás. Bizonyára te is tapasztaltad már, hogy az új hangszerek, különösen a prémium kategóriás darabok, gyakran igen-igen borsos árral rendelkeznek. A használt hangszerek esetében azonban akár 30-50%-kal is olcsóbban juthatunk hozzá ugyanazon márkájú és típusú eszközhöz, mint újonnan. Ez különösen fontos lehet azon kezdő zenészek számára, akik még nem biztosak abban, hogy hosszú távon is zenélni szeretnének, vagy tudják, de nincs elég pénzük arra, hogy komoly hangszerbe ruházzanak be. Persze, nemcsak a kezdő zenészek mondanak igent a használt hangszerekre, ami teljesen érhető. A jól megválasztott vintage daraboknak egyébként nagy eszmei értékük van, titkos történetek őrzői is egyben.
Ez is érdekelhet: Tanulj, fejlődj, inspirálódj! – Gitárról szóló podcastek
Széles választék, egyediség
Tudtad, hogy a használt hangszerpiac rendkívül változatos és számos kincset rejt magában? Napjainkban az új hangszerek gyártói gyakran az aktuálisan uralkodó trendekhez, irányzatokhoz alkalmazkodnak, míg a használt hangszerek között olyan ritka vagy már nem gyártott modelleket is találhatunk, amelyek különleges hangzást vagy megjelenést biztosítanak. Például, ha egy régi Fender Stratocastert keresünk, nagyobb eséllyel találjuk meg azt a használt piacon, mint egy új hangszerboltban. A jellegzetes, egy-egy ikonikus korszakot magán viselő hangszerek eszmei értéke felbeszülhetetlen.
Kivételes hangzás, karakteresség
A szakértők szerint a használt hangszerek azért is népszerűek a zenészek körében, mert különleges hangzással és karakterrel bírnak, amit az idő múlása és az előzetes használat alakít ki. Sok zenész kedveli az ilyen hangszereket, mert olyan exkluzív hangzásvilágot nyújtanak és olyan emóciókat gerjesztenek, amelyeket az új hangszerek gyakran nem tudnak biztosítani, kiváltani - legalábbis nem olyan mértékben. Például, a régi akusztikus gitárok hangzása sokkal melegebb és gazdagabb lehet a fa természetes öregedésének köszönhetően. Persze, ezzel nem azt mondjuk, hogy a te újonnan vett gitárod nem szól jól a vintage darabokhoz képest, csupán arról van szó, hogy akár a jó bor, a gitár is több lehet azáltal, hogy korosodik.
Olvastad már? YouTube zenészeknek: a 7 legjobb csatorna dobtanuláshoz
Fenntarthatóság, a környezet megóvása
Napjainkban egyre inkább fontosabb a környezetbarát megoldások keresése, hiszen a klímakrízis közepén vagyunk. Talán mondanunk sem kell, akárcsak a ruhák vagy műszaki cikkek esetében, a használt hangszerek vásárlása is egy fenntarthatóbb lépés az új hangszerek helyett, hiszen az újrak gyártása jelentős mennyiségű erőforrást igényel. Ezzel szemben a hangszerek újrahasznosítása csökkentheti az ökológiai lábnyomunkat, emellett hozzájárulunk a hulladék csökkentéséhez, mivel ezek az eszközök nem kerülnek a szemétlerakókba.
Támogatás a zenészeknek, zenei közösségnek
Végül, de korántsem utolsó sorban: az, ha egy secondhand hangszerre mondasz igent, akkor egyúttal közvetlenül támogatod a zenésztársaidat és a zenésztársadalmat is. Hogy miért? Azért, mert gyakran más zenészektől vásároljuk meg ezeket az eszközöket, ami segíti őket abban, hogy szintet lépjenek, lecserélhessék eszközeiket, vagy egyszerűen anyagilag támogatjuk őket. Ez a közvetlen kapcsolat a vásárló és az eladó között erősíti az amúgy eléggé érzékeny zeneipari kohéziót és a kapcsolatépítést.
Erről se maradj le: 10 motivációs tipp zenészeknek: légy kitartó és maradj az utadon!
Gyakorlati tanácsok használt hangszer vásárláshoz
Nagyon fotos, hogy a használt hangszerek vásárlásakor néhány alapvető szempontot figyelembe kell venni:
Állapotellenőrzés: Lényeges, hogy mindig alaposan ellenőrizzük le a hangszer állapotát. Keressük az esetleges sérüléseket, repedéseket, karcolásokat, mert ezek befolyásolhatják a hangszer hangzását vagy használhatóságát. Ha lehetséges, próbáljuk is ki a hangszert, hogy meggyőződjünk arról, hogy ténylegesen megfelelően működik.
Eredetiség igazolása: Mindenképpen kérjünk bizonyítékot, igazolást az eredetiséggel kapcsolatban, például számlát vagy sorozatszámot. Ez különösen fontos, ha drága vagy ritka hangszert vásárolunk. Ezzel elkerülhetjük azt, hogy hamisítványba fussunk bele.
Visszavásárlási garancia: Online vásárlás esetén kulcsfontosságú, hogy a hangszer rendelkezzen visszavásárlási garanciával. Ez biztosítja, hogy, amenyiben nem vagyunk elégedettek a hangszerrel, visszaküldhetjük azt és visszakapjuk a pénzünket. Ha nem tiszta elsőre az, hogy a hangszer visszaküldhető-e, vagyis em tüntetik fel a termékoldalon, checkoljuk az ÁSZF-et stb.
Értékelések: Ha például olyan piactéren vásárolunk, ahol az eladókat lehet véleményezni, ne legyünk lusták átolvasni ezeket, hogy ellenőrizhessük az eladó megbízhatóságát. Nézzük meg a korábbi vásárlók véleményeit és értékeléseit, hogy biztosak lehessünk abban, hogy jó minőségű terméket kapunk.
A használt hangszerek vásárlása tehát számos előnyt kínál a pénzügyi megtakarítástól kezdve a szélesebb választékon át az egyedi hangzásig és a fenntarthatóságig. A körültekintő vásárlással és pár alapvető szempont betartásával kiváló minőségű hangszereket szerezhetünk be, amelyek hosszú évekig szolgálnak majd minket.
Ha szeretnéd hangszeredet élesben is próbára tenni, regelj mielőbb a digitális koncertszervező platformra, a KoncertBooking.com-ra, ahol megrendelők százai várnak!
Forrás: reverb.com, findmyguitar.com, kiemelt kép: Canva