A dögös stoner, a forró blues és a pszichedelikus soul találkozása - interjú a Woodstock Barbie-val
Az Ördög Dóra (ének), Horváth Arián (gitár), Gilinger Ádám (dobok), ‘Roti’ Vilczek Áron (basszus) neve által fémjelzett Woodstock Barbie zenekar a műfaji sokféleség és a tagok karakteres stílusa miatt egyedülálló, és erre nemcsak a hazai, de a nemzetközi közönség és szakemberek is felfigyeltek. Zenei világuk, sikereik, aktualitásaik kapcsán feltett kérdéseinkre Horváth Arián válaszolt.
Azt olvastam rólatok, hogy a Mississippi, a Duna és a Tisza találkozásánál született a zenekar. Mit takar ez pontosan?
Ez inkább arra utal, hogy olyan zenei stílust vagy életérzést hordozunk magunkkal, aminek az otthona a Mississippi delta vidéke, itthon pedig a Duna-Tisza közére esik. Az alap motiváció a zenekar alakulásakor az volt, hogy a Grizzly zenekar működése mellett szerettünk volna egy szofisztikáltabb stoner gépezetet egy női énekes alá. Egy-két évig, amíg nem találtuk meg a front hangunkat, csiszolgattuk a srácokkal a hangszeres részleg hangzását és tartalmát.
A Woodstock Barbie stílusa a stonert, a blues-t és a pszichedelikus soult ötvözi, miközben ti is különféle zenei háttérből, stílusból érkeztek. Mi a közös nevező nálatok, mi az, ami összetart benneteket?
Ez a zenei stílushármas pont tartalmazza a zenei szortimentem, és a srácoktól sem mondanám, hogy messze áll. Rotiban van egy adag plusz R&R érzés, Ádám meg egy zenei jolly joker a sokszínűségével. Dórinak az elmúlt időszakban erősen csepegtettük a különböző előadókat, hogy erősíteni tudjuk benne ezt a stoner világot, de alapvetően a zenék, amiket szívesen hallgat, abszolút kompatibilisek a mi világunkkal.
Bemutatnád pár szóban a hangszerereket, szetteket?
A soundunk elég oldschool, így annyira nem erőltetjük a modern kütyüket és a digit jeleket, jobban preferáljuk, ha fűtenek azok a csövek és recseg-ropog a régi faláda. Nem mondanám, hogy túl van variálva a szettünk, viszont az elmúlt években elég sok időt és energiát szántunk rá, hogy helyszíntől függetlenül érthetően és bikán szóljon a zenekar. Húrosokra és billentyűre Orange Terror szériát használjuk gyári PPC112 ládákkal, basszusra is hasonló az eljárás egy Orange Bass Terror fejjel és OBC112-es ládával. Az erősítők előtt egy Epipghine ES339 gitár és egy 79es Fender Jazz Bass basszus gitárt használunk Rotival. Ádám, ütős hangszernél Gretsch renown maple testet és Paiste 2002 black label cineket használ. Emellett egy két számban meg szokott dörreni még egy VOX continental orgona is.
Hogy működik a csapatmunka? Közösen dolgoztok a zenéken, vagy inkább egy-egy tag viszi a fő kreatív vonalat?
Van, hogy különböző módon közelítjük meg egy új tétel írását, de mindig közösen történik a munka. Vagy a hangszeres, vagy az énekes oldalról támad valakinek egy olyan ötlete, ami fő gondolattá, érzéssé alakul és együtt darabonként tovább visszük.
A COVID előtt jött ki debütáló albumotok, a Never Gonna Fall in Line. Milyen hatással volt ez az időszak a zenekarra és hogyan érintette a debütálást?
Egy hirtelen lendületnek tudnám leírni azt az érzést, amin gyorsan egy erős féket rántottak. Nemcsak minket érintett ez, hanem az egész világot, úgyhogy ezzel kellett tovább élni és cselekedni mindenkinek. Főleg online platformokról, de érdeklődés volt a termékre, ami kijött a kezünk közül, tudtuk, hogy nem ezért nem koncertezünk. Amint volt rá lehetőség, azonnal mentünk és vittük a produkciót deszkára.
Turnék, koncertek, fesztiválok határon innen és túl, négy komplett zenei anyag, elismerő díjak és listák... Rengeteg mindenben volt része a zenekarnak az elmúlt években. Zenekarként mit jelent számotokra a siker, miben méritek azt?
Sikerként tudjuk elkönyvelni, ha át tudjuk adni azokat az érzéseket és világot az embereknek, amit teremtünk, és ha ennek gyakorisága és hallgatottsága nő, annak csak örülni tudunk. Az meg, hogy turnékból, koncertekből jutott bőven a közelmúltban, az erős managmenti munkának is köszönhető, ami a háttérben működött. Volt egy minden szempontból sikeres lengyel turnénk, megannyi külföldi buli és fesztivál, voltunk egy rangos IMPALA Artsits to Watch listán, egy rakat playlisten, és kijutottunk néhány showcase-re is, mint a Mastering the Music Business vagy a PIN, de játszottukn együtt Walter Trouttal is, aki igazi legenda.
A siker mellett azért voltak dilemmák is… Ahogy egy korábbi interjútokban is utaltatok rá, Szandra távozása és Dóra érkezése új dinamikát hozott a zenekarba. Hogyan formálta mindez a Woodstock Barbie-ba vetett hitet, a zenekar hangzásvilágát és a közös munkát?
Amikor kezdtek a viharfelhők gyülekezni a zenekarban, mi tudtuk a srácokkal, hogy semmi bajunk egymással és együtt fogunk zenélni, így nem mondanám, hogy a zenekarba vetett hitet ez érintené. A hangzásvilágot se akartuk, hogy érintse, amúgy is a zenekari alap sound már az első énekes érkezése előtt megszületett, tudtuk, hogyan kéne a hangszeresek és az énekes hangjának kinéznie egyben, csak még nem tudtuk, ki fogja megugrani. Inkább zavart minket az, hogy közösen építettünk fel valamit és bármi is lesz, ez most féket fog rántani a zenekaron. Gyorsan újra elkezdtünk dolgozni, és még az összeszokási időre se mondanám, hogy természetesen alakult ki, mint más esetben ez történni szokott, de viszonylag gyorsan visszapattant a zenekar a nyeregbe. Ami viszont változott egy kicsit, talán az, ahogy tanulunk egymástól, továbbá gyorsabban és lendületesebben tudunk dolgozni számról számra, koncertről koncertre.
A Telex egyik cikke szerint a tradicionális angolszász gitárzene háttérbe szorult a poppal vagy a rappel szemben. Te mit gondolsz a gitárzene jövőjéről?
Lesz jövője…
Milyen tanácsot adnál a feltörekvő magyar zenekaroknak, akiknek most készülnek az első anyagaik? Hol, hogyan, merre próbálkozzanak és mire figyeljenek oda a kezdetekkor?
Hát, ha valamit tudok ajánlani egy most kezdő zenekarnak, akkor az egy saját otthon, környezet kialakítása, ahol normálisan tisztázni lehet a gondolatokat. A saját felvevő rendszer alkalmazása elég sok mindenre segít rálátni az alkotási folyamatban visszahallgatás közben. Az online platformok sok lehetőséget biztosítanak, könnyebben lehet publikálni és ezt érdemes kihasználni. Emellett javaslom, hogy szánjanak időt az összeszokásra és a gondolatok tisztázására, ami egy-két év is lehet. Egy minőségibb anyagra jó, ha a stúdiózásra is fordítanak elegendő időt.
Levezetésként, milyen zenéket hallgatsz a mindennapokban? Van valami elsőre meglepő a lejátszási listádon?
A lejátszási listám végig meglepő, bár attól függ, ki hallgatja. Hétköznapokon erősen hangulatfüggő, hogy mit hallgatok weedeatertől eaglesofdeathmetalig minden. Főleg élő zene, rock, stoner, sludge, metál, blues, funky, soul...
Min dolgozik a zenekar jelenleg, hol lesz látható/hallható legközelebb?
Az évben szeretnénk befejezni az új, pár számos anyagunkat Dórival, úgyhogy nagyrészt ez teszi ki a felkészülési időnket, illetve október 26-án az Instanban fogunk játszani a She Loves Pablo-val.
WEB | INSTAGRAM | FACEBOOK | YOUTUBE | SPOTIFY | BANDCAMP
Fotó: Komroczki Dia