10 tipp kezdő zenei producereknek
Zenei producer szeretnél lenni? Már régen érlelődik benned a gondolat, de nem tudod, mire van szükséged ahhoz, hogy belevágj? Összegyűjtöttünk 10 fontos zenei produkciós tippet kezdőknek – kalandra fel!
Felszerelés
Először is, szükséged lesz megfelelő alapfelszerelésre ahhoz, hogy elkezdhess zenét csinálni. Nyugi, mindenki azt fogja mondani, hogy minél drágább a cuccod, annál jobb – de az induláskor ez nem extrafontos szempont.
Indulj el kicsiben és építkezz lassan, de biztosan! Először szerezz be egy korrekt számítógépet – koncentrálj a CPU teljesítményére, a RAM-ra és a merevlemezre, ahol a munkáidat tárolni fogod.
Egy két be-/kimenetes audio interfész és egy 25 gombos MIDI beszerzése is segítségedre lesz, illetve egy jó fejhallgató és egy pár stúdiómonitor az otthoni hangstúdió magja. Ezekkel egy kicsit magasabb minőséget érhetsz el, ha van rá pénzed, de ha nincs, dönthetsz olcsóbb verziók mellett is. A lényeg, hogy megtanuld rendesen hallani a különbségeket a zenédben és, hogy gördülékenyen menjen a munka.
Ha éneket rögzítesz, akkor egy jó mikrofonba is érdemes invesztálni. Egy kedvező árú, nagy membrános mikrofon tökéletes lesz az induláshoz.
Most, hogy megvan a szetted, jöhet a következő legfontosabb lépés!
Ezt olvastad már? Lehetsz-e digitális nomád zenei producerként? Spoiler: IGEN! Mutatjuk, hogyan!
Akusztika
Sok kezdő producer figyelmen kívül hagyja az akusztika kérdéskörét. Ha azonban nem gondolsz a megfelelő akusztika kialakítására a stúdiódban (ami akár a lakásod, szobád is lehet), akkor akadályokba fogsz ütközni – még akkor is, ha neked van a legdrágább szetted.
Már kevés anyagi ráfordítással megoldhatod a megfelelő akusztika kialakítását, úgyhogy ne vedd félvállról a dolgot!
A legfontosabb, hogy megszabadulj a visszhangtól a helyiségben és megszelídítsd a basszust a sarkokban. Szükséged lesz néhány akusztikus panelre, felhőpanelekre, amelyeket a fejed felett érdemes elhelyezni (fontos, hogy ne hagyd ki ezt a területet sem), illetve a hátsó falakon lehetnek a hangszórók, amelyek megfelelően eloszlatják a hanghullámokat.
Egy másik szempont, hogy ne „kezeld túl” a stúdiót akusztikailag, és ne öld meg a magas frekvenciákat a helyiségben! Ha a stúdió túl „száraznak” vagy csendesnek hangzik, az arra utalhat, hogy túlzásokba estél.
DAW
A modern korban egyre kevesebbszer kell analóg eszközökkel dolgozni producerként. Ma már szinte mindent digitálisan végezhetsz el – ez azt is jelenti, hogy a hatalmas idő- és pénzmegtakarítás mellett megvan a lehetőséged arra, hogy „visszamenj az időben” és javítsd azokat a részeket, amik nem tetszenek egy dalban.
Ehhez ki kell választanod egy DAW-t (Digital Audio Workstation), amelybe beleilleszted a zenét. Ez a szoftver segít egyetlen platformról komponálni, előállítani, rögzíteni, keverni és masterelni a dalaidat. Rengeteg ingyenes szoftver áll a rendelkezésedre, amelyek által megismerkedhetsz a digitális zenei produkció mibenlétével.
Mi most inkább nem teszünk javaslatot egy adott DAW használatára, mivel ezt magadnak kell kiválasztanod igényeid szerint. Némelyikük nagyobb teljesítményű produkcióhoz készült, van, amelyik beat készítéshez, és van, amelyik keveréshez.
De egy fontos dolgot azért kiemelnénk: nem a fegyver kezeli a harcost, hanem fordítva! Ha jó vagy abban, amit csinálsz, képes leszel minden DAW-t meghódítani, és nagyszerű zenét készíteni platformtól függetlenül.
Ez is érdekelhet: Fény- és hangtechnikai alapismeretek #2 – A PA rendszer
Érzékelés
Most, hogy összeraktuk a zenei produkció fizikai részét, jöhet is egy másik fontos tipp.
A kezdő producerek általában – miután felfedezik a vizuális segédeszközöket DAW-jaikból és a VST-bővítményekből – túlságosan támaszkodnak arra, amit a felületeken látnak. Például a spektrumanalizátor nagyszerű eszköz, és semmilyen projektet nem szabad elindítani vagy befejezni az analizátor ellenőrzése nélkül. De ha csak arra koncentrálunk, amit látunk, akkor elvész a zenélés lényege.
A zene egy olyan dolog, amely leginkább a halláson alapszik. A vizuális segítők mindössze segítők, nem többek. Elvezethetnek bizonyos helyes lépések megtételéhez, de nem érdemes csak rájuk alapozni. Időnként csukd be a szemeidet és 100%-ban a hallásra összpontosítva érzékeld a zenét! Ezáltal az agyad nagyobb figyelmet fordít az egyetlen aktív érzékszervre, a hallásra, így még inkább képes leszel jól megfontolt döntést hozni.
Referencia
Amikor belépsz a zene világába, valószínűleg már rendelkezel egy kedvenc műfajjal. Nos, műfajtól függetlenül, ha ugyanabban a zenei stílusban szeretnél dolgozni (ami az esetek 99%-ában így van), akkor tudnod kell, hogyan hangzik ez a zene pontosan.
Játszd le kedvenc dalaidat és elemezd azokat! Csak hallgasd őket és ha kell, készíts jegyzeteket; írd le, mit hallasz, és mitől különbözik ez a stílus a többitől. Jegyezd fel az adott műfaj alapvető elemeit, a BPM-tartományt, amelyben ez a műfaj jól működik, a technikai és kreatív szempontokat a keverés szemszögéből, az elemek egyensúlyát stb.
Ez segíthet abban, hogy jó úton haladj a kedvenc műfajodon belül, és olyan zenét készíts, amely versenyezhet az élvonalbeli dalokkal.
Egyediség
Ne hagyd, hogy kedvenc dalaid tanulmányozása tévútra vezessen; mindig, minden körülmények között próbálj meg eredeti maradni! Ne ragaszkodj mereven a referenciazenékhez, azok csak a fejlődésedhez kellenek, nem mintaként szolgálnak.
Próbáld meg elkerülni a másolást, és találd meg a saját utat a műfajodban! Használd a jegyzeteket iránymutatásként az adott műfaj megértéséhez, de törekedj arra, hogy egy egyedi, jellegzetes hangzást hozz létre!
A műfaji szabványok és a saját stílus kombinálásával valami igazán különlegeset alkothatsz. Hidd el, az eredetiség messzire visz!
Kapcsolódó tartalom: Így találd meg a saját zenei stílusod
A kevesebb több
Ezt a mondást sokszor fogod hallani zenei produkciós karriered során. A lényeg: ne vigyél túlzásba bizonyos dolgokat. Például az alábbiak esetében:
Kitöltés – Túl sok elem hozzáadása csak azért, hogy kitöltse a dal üres részeit.
Rétegezés – A szükségesnél több szám hozzáadása ugyanahhoz a hangfolyamhoz.
Elrendezések – Túl sok átmenet, kitöltés, variáció... Csak annyit adj hozzá, amennyi érzésed szerint a szám megkíván, ne többet!
Keverés és mastering – Túl sok plugin hozzáadása egyetlen sávhoz vagy bus csatornához. Ne gondold túl!
Egy szó, mint száz, jobb, ha itt-ott hézagosan, de tisztán és sallangoktól mentesen szólal meg egy szám.
Gyakorlás
Ha lehetőséged van gyakornokként vagy érdeklődőként ellátogatni egy felvételi vagy produkciós stúdióba, és tanulni már bejáratott producerektől, tedd meg! A YouTube-oktatóanyagoktól a fizetett mesterkurzusokon át a könyvekig minden jó forrás lehet, de a kezdők számára a nagyoktól való tanulás aranyat ér.
Nem számít, hogy kedvenc producered videóit nézed, vagy felkeresel egy helyi stúdiót és felteszed a kérdéseid a szakembereknek vagy kikéred a véleményüket, a lényeg, hogy kezdj el megismerkedni neves producerek munkáival!
Ha elég szerencsés vagy, és egy olyan producerrel tudsz dolgozni, aki átadja az évek során összegyűjtött tudását, az sokat segíthet abban, hogy a jövőben te is sikeres és független producerré formálódj.
Visszajelzések
A zene egy „csapatsport”. Mindegy, hogy hétköznapi hallgatóról vagy tapasztalt zenekritikusról van szó, minden őszinte vélemény segíthet abban, hogy egyről a kettőre léphess a visszajelzések tükrében.
Egy zenerajongó ismerős által megtudhatod, hogyan hat a hétköznapi emberre a zenéd. Betekintést nyújthat abba, hogy a tömeg hogyan reagál majd a szerzeményeidre. Egyesek viszont nem fogják nyíltan elmondani a véleményüket, mert például nem akarnak megbántani, de te légy résen és figyeld az arckifejezésüket zenehallgatás közben – az ugyanis mindent elárul.
Ha tapasztalt szakemberekről vagy producerekről van szó, tőlük olyan véleményeket kaphatsz, amelyek sok szempontból építő jellegűek lehetnek a karriered szempontjából.
Mindkét esetben óvatosan fogadd meg a tanácsokat! Ha úgy gondolod, hogy a kapott vélemény által javulhat a zenéd, akkor szuper. De vigyázz, mert néha jöhetnek olyan tanácsok is, amelyek nem annyira hasznosak, sőt, ártalmasak számodra. Légy mindig megfontolt a visszajelzések mérlegelésével kapcsolatban, és csak a leghasznosabbakkal foglalkozz!
Szünetek
Tarts időnként szüneteket – ez nagyon fontos! Nem lehet 7-8 órán át egyhuzamban, szünet nélkül ülni, zenét készíteni, keverni. A füleid akkor is elfáradnak, ha nem veszed észre.
Ha fáradt füllel mixelsz, akkor előfordulhat, hogy olyan döntéseket hozol, amelyeket később megbánsz. A legjobb, ha pihenteted a füleidet, és akkor térsz vissza, amikor már úgy érzed, hogy újra készen állsz. A fülfáradtság komoly dolog!
Javasoljuk, hogy óránként tarts legalább 10 perc szünetet, és ne dolgozz 3 óránál többet ülve – ez a hátadnak, derekadnak sem tesz jót. Egy másik dolog, amit mindenképp kerülj el, hogy késő este egy buli után neki kezdj dolgozni. Hidd el, nem fogsz tudni megfelelő döntéseket hozni.
Regisztrálj a KoncertBooking.com-ra és fedezd fel a digitális koncertfoglalás előnyeit zenészként, vagy javasold szakmai partnereidnek a felületet!