Tudjuk, mit olvasol idén tavasszal #1 – A legjobb dalírással kapcsolatos könyvek
A dalszerzést két dolog teszi igazán izgalmassá: az első, hogy egy folyamatosan változó területéről van szó. A második (ami az elsőből következik), hogy mindig van mit tanulni vele kapcsolatban. Az alábbiakban bemutatjuk kedvenc dalírással kapcsolatos könyveinket, amelyek közül a legszimpatikusabbakat neked is érdemes beszerezned, ha értesz angolul és ha szeretnél még inkább elmerülni a dalírás, dalszerzés művészetében.
A dalírás fekete mágiának tűnik sokak számára. De mint szinte minden kreatív törekvésnek, ennek is megvan a maga módszere, és azáltal, hogy rendszerezni tudod a munkafolyamatot, és megtanulod, hogyan állnak össze a kirakós darabjai, megkaphatod a megoldókulcsot a dalíráshoz. Az alábbi könyvek ehhez nyújthatnak segítő jobbot.
SWEAT THE TECHNIQUE: REVELATIONS ON CREATIVITY FROM THE LYRICAL GENIUS
A hip-hop legenda, Rakim életrajza és útmutatója egy gyöngyszem, de sajnos ritkán szerepel a legjobb, dalszerzésről szóló könyvek listáján, ami hiba, mert valóban hiánypótló.
Többek között olyan topikokkal foglalkozik, mint a rímelés és a dalszerkezet mibenléte, de kitér az olyan kevésbé tárgyalt témákra is, mint például a zenészek szavakhoz való hozzáállása és a szavak zsigeri hatása az alkotókra és a rajongókra egyaránt.
THE SONGWRITER'S GUIDE TO MASTERING CO-WRITING: REAL PROS SHARING REAL TECHNIQUES
Nem titok, hogy az együttműködések felpörgetik a zeneipart és a kreatív folyamatokat, de ahhoz, hogy a legtöbbet hozzuk ki egy másik előadóval való közös munkából, többre van szükség, minthogy összeállunk és zenélni kezdünk.
A The Songwriter’s guide… segít a dalszerzőknek, producereknek és zenészeknek abban, hogy jobban együttműködhessenek más kreatívokkal, hogy maximalizálni tudják a közös munkával eltöltött időt, valamint támogatja őket abban, hogy hatékonyabban kezeljék a munka befejezése utáni történéseket.
Ez is érdekelhet: A dalírás 10 pontja, avagy mitől lesz emlékezetes egy zeneszám?
MELODY IN SONGWRITING: TOOLS AND TECHNIQUES FOR WRITING HIT SONGS
Akármilyen egetrengető egy dalszöveg, nem sokat ér manapság, hacsak nem virális a dallam, ami alatta van. A Melody in songwriting... című útmutató egy egyetemi tankönyvhöz hasonlít főleg, már csak azért is, mert a Berklee Press gondozásában jelent meg.
Ezzel együtt egy nagyon hasznos kiadvány, hiszen felbontja és elemzi, hogy mitől működik egy-egy dallam, és mik azok az elemek, amik miatt fülbemászóak. Ez az útmutató olyan zenészek sikertörténetén keresztül boncolgatja a dalírás folyamatát, mint Robert Palmer vagy John Lennon.
HOW TO BE A HIT SONGWRITER: POLISHING AND MARKETING YOUR LYRICS AND MUSIC
Attól még, hogy a dallam üt és a szöveg is a helyén van, nem biztos, hogy szárnyra kell a dal – mi kell akkor ahhoz, hogy tömegekhez érhessen el, vagy legalábbis megtalálja a saját közönségét, amelynek tagjai aztán újra és újra meghallgatják és megosztják azt?
A jó zenei marketing manapság elkerülhetetlen a sikerhez. Egyesek odáig mennek, hogy fontosabb, mint maga a dalok minősége. Molly-Ann Leikin könyve inkább azoknak a dalszerzőknek szól, akik már rendelkeznek némi tapasztalattal, viszont nem tudják, mi lehet a következő lépés.
HOW TO WRITE ONE SONG: LOVING THE THINGS WE CREATE AND HOW THEY LOVE US BACK
A számok azt mutatják, hogy manapság azok az előadók, akik folyamatosan etetik a Spotify algoritmusait single-ökkel, előrébb jutnak. Emiatt óriási a nyomás, hogy új és új dalokat szórjanak ki, így az előadók és a dalszerzők egyre kevésbé érzik motiváltnak magukat a kreatív alkotásra, és gyakran tapasztalják a kiégés jeleit magukon.
Jeff Tweedy könyve azoknak segít, akik hajlandóak egyet hátralépni, és megbecsülni művészetüket olyannak, amilyen. A szerző szerint nagyon fontos, hogy a zeneiparban tevékenykedők újra megszeressék a munkájukat és tiszteljék az általuk bejárt utakat, a múltjukat és a jelenüket egyaránt.
Olvastad már? #BackstageSztorik 3. rész - Major Eszter dalszövegíró, költő
A dalírás súlypontjai lényegesen eltolódtak az elmúlt években, azonban a legtöbb útmutató és könyv, amely a modern dalszerzésről szól, olyan elavult stratégiákat és megközelítéseket vet fel, amelyek beváltak a Beatlesnél, de ma már nem relevánsak.
A The Addiction Formula modern példákat hoz és lerántja a leplet arról, hogy hogyan íródtak a legjelentősebb lemezek és dalok az elmúlt évtizedben.
WRITING BETTER LYRICS (2ND EDITION)
Akkor jó egy dal, ha minden kis részlete a helyén van, máskülönben a potenciális rajongók már azelőtt skipelik, hogy jobban megismerkedtek volna vele. Susan Hollister könyve az elejétől a végéig betekintést nyújt a dalírási folyamatba.
Nemcsak a szövegírásban segít, de lebontja a hagyományos dalszerkezeteket és kereteket. Úgy tartja, hogy ha egy dalszerző ismeri a határait, amelyeken belül a dalok 90%-a működik, világosan és tudatosan dönthet arról, hol és hogyan szeretné bevetni saját dalszerzői kreativitását.
Ezt is olvasd el: 5 rossz szokás, amit dalszerzőként érdemes elkerülnöd
Tetszett a cikk? A következő részben a dalszerzéssel kapcsolatos online elérhető forrásokat, valamint applikációkat tekintjük át. Iratkozz fel hírlevelünkre, csatlakozz szakmai klubunkhoz!
Kiemelt kép: Canva, forrás: Amazon