Hogyan válaszd ki a tökéletes dalt következő kislemezedhez?
Zenészként valószínűleg sok dalt írsz, amelyek olyanok neked, mint, ha a gyermekeid lennének. Éppen ezért nagyon nehéz eldönteni, hogy melyik dalt rakod fel egy lemezre. A single-ök kiválasztása azonban nem (csak) arról szól, hogy szelektálsz a kedvenceid közül. Stratégiailag fontos, hogy eldöntsd, mely dalok szolgálnak legjobban téged és a karriered fejlődését. Íme néhány kérdés, amit érdemes feltenned magadnak, mielőtt egyik vagy másik szerzemény mellett teszed le a voksod!
Jól beleillik az általad képviselt műfajba?
A lejátszási listák egyik fő mozgatórugója a műfaj vagy a hangulat. Így van ez általában a szerkesztői listák, valamint a kurált vagy algoritmikusan generált listák esetében is. Fontold meg, hogy az adott dal mennyire illeszkedik ahhoz a műfajhoz, amit képviselsz! Vajon, ha meghallgatja valaki, azonnal kiderül számára, hogy milyen műfajú, milyen hangulatú?
Egyes dalok, bár jól megírtak és művésziek, nem biztos, hogy passzolnak a legnagyobb lejátszási listák stílusához. Hallgass végig néhány népszerű listát, amelyek a daloddal közel azonos műfajúak!
Ez persze csak az egyik szempont a lejátszási listákra való felkerüléshez. Az is lényeges még például, hogy mennyire szókimondó, mennyire explicit a dal. A trágár vagy „túl kifejező” szerzeményekkel óvatosabban bánnak ugyanis a streaming szolgáltatók. (Trükkök a Spotify algoritmusok befolyásolására)
A dal műfajba illeszkedése azért is fontos, mert zenészként valószínűleg te is egy egységes, azonnal felismerhető „hang” kialakításán dolgozol. A karrierépítésnek pedig nem használnak a túlzott kicsapongások. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne kísérletezz, csak lehetőség szerint figyelj oda arra, hogy konzisztens legyél!
Videókompatibilis a dal?
Videóvezérelt világunkban klipet készíteni egy jól sikerült dalhoz szinte már alapkövetelmény, különösen a kislemez esetében. De! Egyáltalán nem baj, ha nem teljes értékű zenei videót hozol tető alá. Manapság számos eszköz áll rendelkezésre, amelyek segítségével montázs- vagy dalszöveg-videót készíthetsz anélkül, hogy bankot kellene rabolnod a költségek fedezésére.
Vannak olyan számok, amelyek azonnal eszünkbe juttatnak egyfajta látványvilágot. Szánj néhány percet az adott dal lehetséges zenei videóinak számbavételére, ez is segíthet a döntésben.
Tudsz hozzá történetet mesélni?
Az emberek mindenféle történetet szeretnek. Legyen szó kulisszák mögötti történetről, eredettörténetről, vicces történetről, rejtélyes történetről vagy akár drámai történetről, amely fontos erkölcsi vagy társadalmi leckét ad. Ezek eszközök a kapcsolatteremtésre, az edukálásra, a figyelemfelhívásra, a szórakoztatásra és az inspirálásra.
A lényeg: egy jó történet megerősítheti a bizalmat és szimpatikusabbá tehet, és ezek által válnak a hallgatókból igazi rajongók.
Gondold át, hogy melyik dalhoz van jó történeted! A storytelling fontos része a marketingnek és a márkaépítésnek, amivel mindenképpen érdemes foglalkoznod. És ha már történet! Jó, ha a dalnak magának is jól érthető, megkapó üzenete, sztorija van.
Kínál-e a dal érdekes előadási vagy élő közvetítési lehetőségeket?
Az, hogy egy dal fülbemászó, még nem minden! Könnyű élőben előadni? Vagy egy olyan szerzeményről van szó, ami sok effektust tartalmaz, vendégzenész is közreműködött benne, és stúdión kívül nehéz lenne jó minőségben előadni? Tudsz valami pluszt nyújtani a szerzemény előadása közben a közönségnek?
A dal előadása akár személyesen, akár élő közvetítésben nagyszerű módja annak, hogy népszerűsítsd a zenédet és kapcsolatba lépj a rajongóiddal. Kérdés, hogy azon túl, hogy a dalnak vannak olyan hangszeres rétegei, amiket nem tudsz élőben reprodukálni, elő tudnád mégis adni valamilyen formában élőben? Vajon akusztikus hangszereléssel is jól szólna?
Ha a kislemez szárnyra kap, a rajongóid kérni fogják, hogy játszd el azt élőben is. És fordítva, ha élőben adod elő dalt, ami nagy sikert arat, akkor az emberek a kedvenc streaming platformjaikon is hallgatni szeretnék. Szóval lényeges, hogy a nóta stúdiófelvétele és koncerten előadott verziója is jól szóljon.
Te milyen szempontokat veszel még figyelembe a single-jeid kiadásakor? Oszd meg gondolataidat velünk, majd olvasd szakmai blogunk további cikkeit, ha épp inspirációra vagy tippekre van szükséged!
Forrás: bandzoogle.com, kiemelt kép: Unsplash