Fény- és hangtechnikai ismeretek #4: a projection mapping
Manapság már nemcsak a zene vagy a fellépés az, ami magával ragadhatja az embereket egy-egy koncerten. Napjainkban a koncerteknek komplex élményt kell nyújtaniuk ahhoz, hogy emlékezetesek maradjanak, illetve építsék az előadó/zenekar imidzsét, brandjét. E komplex élmény jelentős részét a vizualitás adja. A különféle rendezvényeken a projection mapping segítségével a résztvevők úgy tapasztalhatják meg egy hétköznapi helyszín adottságait, mintha teljesen más/új környezetben lennének. Mindez pedig látványos, innovatív vetületet ad egy rendezvénynek.
Mi az a projection mapping?
Bár a projection mapping kifejezés viszonylag új, a technika a 20. század közepére nyúlik vissza. A projection mapping, hasonlóan a video mappinghez és a térbeli kiterjesztett valósághoz, egy vetítési technika, amelynek révén vizuális elemeket vetítenek egy felületre. A vetítések lehetnek olyan egyszerűek, mint a hagyományos beltéri színpadi effektusok, vagy olyan összetettek, mint a különféle kreatív videók az ipari épületeken. A koncerteken a projection mapping célja, hogy a vizuális stimuláció révén teljesebb élményt adjon a résztvevőknek, összhangban a zenével.
Projection mapping az is, amikor manipulálják a világítást különböző típusú felületeken, és a hétköznapi tárgyakat interaktív, 3D-s kijelzőkké alakítják át. Lényegében olyan ez, mint a fénnyel való festés – egy modern módja annak, hogy különféle textúrákkal, színekkel, sőt, érzésekkel ruházzák fel az alapkörnyezetet, ami különleges atmoszférát varázsol egy koncerten. Valójában bármit ki lehet vetíteni – a szponzorok anyagaitól kezdve a művészi, filmes narratívákig.
Általában egy-egy projection mapping szoftver alkalmazandó az ehhez hasonló projektekben, de az Adobe Photoshop, az Adobe After Effects és más programok is használhatók a vetítés tartalmának létrehozásához.
Kapcsolódó tartalom: Fény- és hangtechnikai alapismeretek #1 – a hangmérnökök szerepe a koncerteken
Miért lehet hasznos a koncerteken a projection mapping?
· Wow-faktor: a projection mapping még nem olyan elterjedt itthon, így az újdonság erejével hat a közönségre.
· Interaktív, bevonó jellegű élményt nyújt.
· Emlékezetessé teszi a zenés rendezvényt, show-vá alakítva azt.
· A megkapó vizualitás miatt a koncert virálisan terjed a social médiában.
A projection mapping négy kategóriába sorolható:
· VJing: a zenével interakcióba lépő vetítések, amelyek dinamikusak, élőben irányíthatók, és előre programozott videókból, valamint effektusok és effektus-átfedések kombinációiból állnak.
· Színházi: a vetítések előre be vannak állítva, és a jeleneteket igény szerint, általában meghatározott sorrendben, tánccal vagy színpadi előadással összekapcsolva játszák le. Gyakran interaktív a vetítés.
· Statikus/interaktív: előre beállított vetítések, amelyek általában kölcsönhatásba lépnek a környezettel és a nézőkkel.
· Videós: egy általában hosszú, nem interaktív, szegmentált műsor egyetlen gördülékeny videóként jelenik meg, amely az elejétől a végéig lejátszódik.
Milyen szempontok alapján érdemes kiválasztani a legjobb vetítési alternatívát a koncertre, rendezvényre?
Büdzsé:
A projection mapping nem a legolcsóbb vetítési alternatíva, ezért, ha a büdzséd korlátozott, konzultálj szakemberekkel – ők tudnak majd tanácsot adni azzal kapcsolatban, hogy a vetítés típusai és mértéke tekintetében milyen lehetőségeid vannak.
Vagy van esetleg valaki a csapatodból, aki járatos a vetítések terén? Ha igen, költséghatékony megoldás lehet megvásárolni a legújabb projection mapping videószoftvert, és házon belül elkészíteni a vetítést. Szükség lesz még néhány technikai eszköz beszerzésére (projektor, merevlemez, szerver stb.) Ugyanakkor természetesen ma már vannak projection mapping cégek, amelyek elkészíthetik azt, amire szükséged van. Ez akkor lehet különösen hasznos számodra, ha valami egyedit, speciálist tervezel kivetíteni, vagy a helyszín adottságai nem hétköznapiak.
Helyszín mérete, tulajdonságai:
Minél nagyobb a tér, annál több kivetítőre lesz szükséged, és annál magasabb a projection mapping költsége. Ne feledd azonban, hogy nem kell teljesen új környezetet létrehoznod a vetítéssel ahhoz, hogy a résztvevőknek nagyszerű élményben legyen részük az eseményeden. Próbálj a helyszín fókuszpontjaira koncentrálni – azokra, amelyek vonzzák a tekintetet. Gondold át azt is, hogy a helyszín mely részén vannak a résztvevők legtöbben/legtöbbször. Fontos továbbá, hogy olyan felületekre vetíts, amelyek nem tükröződnek.
Vetítés tartalma:
A vetítendő képek mérete és részleteinek összetettsége is befolyással van a költségekre. A kereten belül maradáshoz próbálj inkább a kisebb, mégis szignifikáns részletekre összpontosítani – például, ha a vendégek kisebb, interaktív videóvetítéseket nézhetnek a helyszín bizonyos részein, az sokszor jobban bevonzza őket, mint egy óriási falfelületen lévő vizuális tartalom.
Ezt olvastad már? Fény- és hangtechnikai alapismeretek #2 – A PA rendszer
2D kontra 3D
Miért válaszd a 3D projection mappinget, ha nem muszáj, ha van más alternatíva is? A szakértők szerint a 3D sokkal drágább, mint a 2D, és sokkal több időt és előkészületet igényel a videó vagy a képek elkészítése a rendezvényre, koncertre.
A projection mapping az eseményeken akkor is izgalmas lehet, ha úgy döntesz, hogy sík felületre vetítesz 2D-s képeket. Minden a vetítés megfelelő helyének kiválasztásán múlik.
A projection mapping alkalmazása mellett szól az is, hogy így feltehetőleg nem lesz szükséged annyi fizikai kellékre és dekorációra, hiszen a vetítés már önmagában egy interaktív, különleges élményt nyújt. Ez csökkentheti a tárolási, szállítási, beállítási költségeket is.
Érdemes ugyanakkor átgondolni, mielőtt belevágsz, hogy a vetítés tartalma, megjelenítése összhangban van-e az esemény, a koncert stílusával, jellegével? Ne csak azért válaszd ezt a megoldást, mert innovatív és látványos, fókuszálj arra, hogy önazonos maradjon a vizualitás! Továbbá, ne ess át a ló túlsó oldalára! Ugye te sem szeretnéd, hogy a projection mapping legyen az egyetlen dolog, amire az emberek emlékeznek majd a koncert, a rendezvény után?
Ez is érdekelhet: Fény- és hangtechnikai ismeretek #3 – A backline
Tetszett a cikk? Hamarosan érkezik a „Fény és hangtechnikai alapismeretek” sorozat következő része. Addig is, iratkozz fel hírlevelünkre!
Kiemelt kép: Unsplash