Közösségi örömzenélés Veszprémben - a Hangjáték projektmenedzserével, Nádasdy Fannival beszélgettünk
A Hangjáték missziója, hogy a zenélés élményét, ezt a mindannyiunkban rejlő képességet minél szélesebb körben elterjessze és hogy a projekt otthonát, Veszprémet valóban a zene, az aktívan zenélők városává tegye. De mi minden húzódik még e különleges törekvés mögött? A Hangjáték projektmenedzserével, Nádasdy Fannival beszélgettünk.
„Zenélj, ahogy akarsz!” – olvasható a weboldalatokon. Mit jelent ez pontosan és milyen céllal jött létre a Hangjáték projekt?
A Hangjáték célja, hogy korosztálytól, előképzettségtől függetlenül bárki megtapasztalja a zenélés örömét, hiszen az aktív zenélés növeli az egyén boldogságérzetét, segít egy kiegyensúlyozottabb élet kialakításában. A boldogabb egyének pedig boldogabb társadalmat alkotnak, mi pedig a zenélés eszközét tudjuk ehhez közelebb hozni.
Bármikor érdemes belekezdeni: fiatalkorban hozzájárul a kognitív fejlődéshez, időskorban segít megőrizni a szellemi frissességet. Teljesebbé teszi a mindennapokat, hiszen oldja a stresszt, fejleszti a figyelmet, összehangol magunkkal és egymással. Számtalan kutatás támasztja alá a zenélés előnyeit, talán nem szükséges itt most részletezni. Viszont azt hiszem, kijelenthetem, hogy a saját örömünkre történő zenélésnek gyakorlatilag nincs negatív hatása.
A kitűzött célt olyan programokkal támogatjuk, melyek műfaji és formai szinten is rendkívül sokszínűek, bízva abban, hogy így minél többen találnak az érdeklődési körüknek megfelelő foglalkozást. A programjaink mindegyike ingyenes, ezzel is elgördítve egy nehézséget azok elől, akik finanszírozási okokból nem tudnak a zenélés élményéhez jutni.
Miért pont Veszprémben valósulnak meg a programok?
A Hangjáték Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosának zenei fejlesztési programja, így a helyszín adott volt. Ettől függetlenül Veszprém ideális helyszín arra, hogy itt alapozzuk meg a közösségi zenélés új, városi koncepcióját. Komoly zenepedagógiai hagyományokkal rendelkezik, a régió vibráló kulturális központja, sokszínű zenei élettel bír. Többek között ezzel érdemelte ki a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa és az UNESCO A Zene Városa címeket.
Kik a program megálmodói?
A Hangjáték program megálmodója és kivitelezője a Hangvető Zenei Terjesztő Társulás Kft., a VEB 2023 stratégia partnere és szakmai tanácsadója. A Hangvető komoly tapasztalattal rendelkezik zeneipari tanácsadás és zenei eseményszervezés területén, többek között együttműködik a Worldwide Music Expo (WOMEX) világzenei vásár és konferenciával, az Európai Bizottsággal és az UNESCO-val, és korábban már részt vett a veszprémi kulturális főváros pályázati anyagának összeállításában is.
Mit gondoltok, vajon a hasonló programok segíthetnek új lendületet adni, kortárs kontextusba helyezni a hagyományos zenei nevelést, oktatást?
A Hangjáték és az ehhez hasonló koncepciókon alapuló programok mindenképpen jó kiegészítői lehetnek zenei nevelési és oktatási szcénának. Kifejezetten célunk is, hogy olyan zenélési lehetőségeket teremtsünk, amelyekre más platformon ebben a formában nem nagyon van mód, ezért programjaink több, különböző műfajból merítenek.
Például egzotikus, korábban ismeretlen hangszereket ismerhetnek meg a résztvevők, vagy éppen a zenén keresztül egy olyan eszközhöz jutnak, mely által izgalmas szituációkban próbálhatják ki magukat, valamint elhozzuk a különböző műfajok legkiválóbb képviselőit. (Az érdeklődők több alkalommal énekelhettek már Palya Beával, Tóth Árpád karnaggyal, részt vehettek a Philipp György vezette izgalmas zenés színházi előadás létrehozásában. Hétről hétre együtt dobolhatnak Franczia Dániellel, népdalokat tanulhatnak Navratil Andreával, a kisebbek Huszti László zenepedagógus mellett ismerkedhetnek játékos formában a zenével).
A zenés interaktív foglalkozások mellett a projektünk másik része a Hangár zeneiskola, amely 2022 tavasza óta várja a könnyűzene iránt érdeklődő tanulókat. Az iskola szintén részben azt a hiányt szeretné csökkenteni, amely e műfaj oktatási keretek közötti elsajátításának lehetőségeiben mutatkozik. Az erre való igényt mi sem jelzi jobban, mint hogy szinte a kezdetektől várólistával működünk, olyan gyorsan teltek be a szabad helyek.
Szerintetek miért érdemes a budapesti zenei törekvések mellett a vidéki projektekre is figyelmet fordítani?
Budapesten sokkal nagyobb a választék zenei programokból, szinte bármilyen szinten, bármilyen formában rendelkezésünkre állnak különféle zenetanulási lehetőségek, legyen szó akár interaktív előadásról, egy adott népcsoport tradicionális zenéjét, vagy különböző technikák elsajátítását célzó csoportos vagy egyéni órákról.
Egy kisvárosban sokkal kevesebb lehetőség nyílik erre, hiszen a legtöbb dolog a fővárosban központosul, a zenével foglalkozó szakemberek nagy része is ide tette a székhelyét. Szerencsére vannak olyan kiváló zenészek, pedagógusok, akik személyes kötődésük révén fontosnak tartják kifejezetten a saját régiójuk művészeti és kulturális életének ébrentartását. Az ő támogatásukat is fontosnak tartjuk, valamint, hogy terepet biztosítsunk az ötleteik megvalósítására.
Emellett az a nézőpont is érvényesül a projektben, hogy azokat a főként Budapesthez kötődő programokat és előadókat, melyek elgondolásukban jól kapcsolhatóak a projektünkhöz és a veszprémieknek is érdekes lehet, elvigyük a városba. Vidéken sokkal nagyobb az átjárás a régiós települések között, így nem csak városi szinten fogadják örömmel a zenés eseményeinket. De nem ritka különben, hogy Budapestről, vagy akár a határon túlról is eljönnek Veszprémbe a programjaink miatt.
Milyenek a visszajelzések a programjaitokkal kapcsolatban, hogyan fogadják a helybeliek a kezdeményezést?
Az emberek nagyon nyitottan állnak a lehetőségekhez, kíváncsiak, érdeklődőek, ezt nagyon nagy öröm látni. Minden foglalkozásunkon vannak rendszeres résztvevők, akik ki nem hagynának egy alkalmat sem, és persze vannak olyanok is, akik csak egyszer-egyszer vágynak valami izgalmasabb programra, vagy kipróbálnának egy egzotikus hangszert (mint például a didgeridoo), és ez is teljesen rendben van.
Az is egyértelmű, hogy a résztvevőknek fontos a kapcsolódás, sokat jelent a közösségi élmény. Manapság legtöbben nagyon megosztottan éljük az életünket, sokat küzdünk az egyéni céljainkért, hivatásunkért. Időről időre szükséges emlékeztetni magunkat egy-egy élményen keresztül arra, hogy a közösségi létezésnek milyen felszabadító hatása van, milyen ereje tud lenni például a saját énekhangunkkal, közösen megszólaltaltatott négyeshangzatnak.
Számotokra mit jelent a zene?
Nehéz meghatározni, hiszen egy zeneipari cégnél dolgozunk, a munkánk révén a mindennapjaink nagy része eleve a zene körül forog. Ezen kívül is a csapatunkban mindenkinek más fronton van jelen az életében, van köztünk hivatásos zenész, többen énekelnek kórusban és játszanak aktívan hangszeren. Ez azért is fontos, mert ha a Hangjátékhoz kapcsolódó hitvallásunkról beszélünk, az teljes mértékig rólunk is szól, a saját megélésünk is benne van.
Mi mindent láthatunk, hallhatunk tőletek 2023-ban?
Bár hivatalosan most indul csak az EKF év, már egy jó másfél évet tudhatunk a hátunk mögött, amit igyekeztünk megtölteni zenével. Szám szerint 131 eseményt szerveztünk és 197,5 órát töltöttünk zenéléssel, nyáron pedig a fesztiválozókkal együtt zenéltünk át jó pár órát. Így a résztvevők nemcsak a koncertek hallgatásával töltődhettek esténként, hanem napközben maguk is zenészekké válhattak néhány óra erejéig.
Hasonlóan lendületes évet álmodtunk meg 2023-ra is, az elmúlt időszak tanulságait levonva formáljuk az idei év programkínálatát. Ukulele zeneovi, örömdobolás, kórus és megannyi izgalmas zenélési lehetőségre lehet számítani továbbra is, az aktualitásokat a Facebook-oldalunkon és a weboldalunkon tesszük közzé, érdemes figyelemmel kísérni ezeket.
Képek forrása: facebook.com/hangjatek.veszprem