Ezekre figyelj, ha Wikipédia-oldalt szeretnél készíteni!
Valószínűleg mindenki ismeri a Wikipédiát, ami egy 2001-ben indult ingyenes online lexikon nyílt forráskóddal. Rengetegen használják világszerte, így neked mint zenésznek is érdemes saját oldalt létrehozni, hiszen sokaknak ez az első felület, ahol elsőként találkoznak virtuálisan egy témával, személlyel, mozgalommal stb. Íme a legfontosabb dolgok, amelyeket érdemes szem előtt tartanod, mielőtt elkezded fogalmazni a saját szócikkedet!
Az oldalnak semlegesnek kell lennie
A Wikipédia hangsúlyozza, hogy az oldalnak semleges nézőpontúnak kell lennie – ha ez nem valósul meg, akkor egyszerűen törölni fogja a rendszer.
A Wikipédia nem a promóciós felületed, hanem zenéd és karriered elfogulatlan dokumentációja, objektív összefoglalása. Ha teheted, fogadj fel valakit (akár egy profit), hogy fogalmazza meg a meglévő adatok alapján a Wikipédia-szócikkedet! Megkérhetsz egy ismerőst vagy barátot is erre, aki ismeri a munkásságodat, de ügyelj arra, hogy ne legyen nyilvánvaló összeférhetetlenség, mert azt a Wikipédia is rossz szemmel nézi.
Zenei életrajzot írnál? Akkor ezekre mindenképp figyelj oda!
Inspirációt keresel? Íme 5 dolog, ami segít ihletre lelni!
Az adatoknak leinformálhatónak kell lenniük
A zenéddel és karriereddel kapcsolatos információknak ellenőrizhető forrásból kell származniuk. Ez nagyon fontos!
Ne felejtsd el összegyűjteni az összes kritikára, interjúra, említésre és egyéb információra mutató linket az interneten rólad vagy a zenekarodról! Ezáltal te, vagy a bejegyzést író személy külső forrásokra hivatkozhat a megadni kívánt információk kapcsán, amik így könnyedén leellenőrizhetők a Wikipédia, illetve a szócikket olvasók számára is. A hitelességet nem érdemes félvállról venni – egyetlen platformon sem.
Az információnak megbízható forrásból kell származnia
A következő dolog, amit szem előtt kell tartani, az az, hogy a Wikipédia-szócikkben a fentebb említett hivatkozott anyagoknak megbízható, független, harmadik féltől származó forrásból kell származniuk.
Ezért jobb, ha – mondjuk egy interjú esetében – a médiában megjelent konkrét cikkre hivatkozol, nem pedig egy, a weboldaladon lévő kiragadott szakaszra, esetleg egy blogcikkre, amiben az anyukád nyilatkozik rólad. 😊
Hogyan válassz zenei PR céget?
Ha ezek igazak rád, menedzserre van szükséged!
A zenekarodnak/zenédnek „figyelemre méltónak” kell lennie
Ez talán a legfontosabb szempont a Wikipédiával kapcsolatban: a zenekarodnak vagy zenédnek valamilyen szempontból érdekesnek kell lennie. A Wikipédia erre különösen ügyel, és ha úgy ítéli meg, hogy az oldal tartalma nem releváns, akkor törölni fogja.
Ez egy elég szubjektív dolog, de van néhány olyan kritérium, amelyet a Wikipédia kiemel mint figyelembe veendő szempont a szócikk megítélése során. Jó pont, ha:
· vannak megjelenések rólad vagy a zenekarról, illetve nemzetközi vagy országos turnékról,
· kislemeze(i)d vagy albuma(i)d országos vagy nemzetközi toplistá(ko)n szerepeltek,
· egy adott zenei stílus/műfaj kiemelkedő képviselője vagy, és ezt bizonyítani is tudod,
· nyertél vagy jelölt voltál egy elismert zenei díjra,
· elindultál egy zenei versenyen vagy szerepeltél tehetségkutatóban, és helyezést értél el,
· a zenéd felcsendült már egy jelentős televíziós műsorban, reklámban vagy filmben,
· játssza/játszotta a zenédet valamelyik rádió.
További dolgok, amelyek segíthetnek abban, hogy figyelemre méltónak tekintsen a Wikipédia:
· dolgoztál már együtt neves zenészekkel, zenekarokkal,
· te vagy a bandád részt vett politikai kampányban, mozgalomban,
· felléptél már nagy fesztiválokon, koncerthelyszíneken.
Tehát mint látod, a Wikipédiád elkészítése némi erőfeszítést igényel, de ha szeretnél egy pontos, jól szerkesztett, lehivatkozott oldalt, ami hűen tükrözi az elért eredményeidet és forrásként szolgálhat a jövőbeli megjelenéseknek – és már elértél egy szintet zenészként – akkor ne habozz, készítsd el a szócikket!
Ha ezzel megvagy, tekintsd át a KoncertBooking.com szolgáltatásait, olvasd blogunkat, így egyszerre építheted karriered és maradhatsz motivált. Várunk felületeinken!
Forrás: bandzoogle.com, kiemelt kép: Unsplash