Negatív kommenteket kapsz? Ne ess pánikba!
A social média segítségével kapcsolatot építhetsz és ápolhatsz a rajongóiddal, megmutathatod és promotálhatod a zenédet a közösségednek, inspirációt gyűjthetsz, kifejtheted a véleményedet különféle témákban stb. Ma már a social média menedzsment a marketing stratégia részét kell, hogy képezze, ugyanakkor sokan még mindig nincsenek felkészülve az esetleges negatív hozzászólások pozitív, tiszteletteljes és produktív kezelésére. Ehhez hoztunk most egy kis segítséget.
Ízlés- és véleménykülönbségek
Ha valaki kritizálja a zenédet, azt könnyen személyes támadásnak veheted, elvégre szívedet-lelked beleadod abba, amit csinálsz. A legtöbbször azonban a negatív vélemény egyszerűen ízlés- vagy véleménykülönbségből fakad.
Például egyesek az iPhone-okat szeretik, míg mások az Androidok hívei. Vagyis akkor az, aki Android telefont használ, utálja Steve Jobs-t? Természetesen nem. Egyszerűen az embereknek más a véleményük arról, hogy mi a jó okostelefon.
Ugyanígy, egyesek nem értenek egyet veled abban, hogy milyennek kell lennie a jó zenének, de ez nem jelenti azt, hogy személyesen veled van bajuk.
Másrészt előfordulhat, hogy néhány hozzászóló tényleg be akar lépni a személyes teredbe és sértegetni kezd. Ezekben a szélsőséges esetekben fontos észben tartanod, hogy mindenkinek megvan a maga problémája, amellyel meg kell küzdenie; egyesek féltékenyek lehetnek a sikeredre, míg mások azt gondolják, elégtételt vehetnek, ha más embereket bántalmaznak az interneten.
Nem érdemes belemenni a kommentháborúkba
A személyeskedő vagy goromba hangnemben megfogalmazott hozzászólások megtorlása nem visz előrébb, csupán az internetes trollok szintjére süllyeszt. Semmi jó nem származhat abból, ha leállsz velük veszekedni.
Ha úgy érzed azonban, hogy olyan felvetés vagy kérdés merült fel egy rajongó részéről, amire tudsz és akarsz is reagálni, akkor tedd meg nyugodtan! Maradj tárgyilagos, szorítkozz a tényekre, ne használj csúnya szavakat, és próbáld meg egy kommentben megfogalmazni a mondandód!
Fontos továbbá, hogy ahelyett, hogy a negatív megjegyzéseket a kudarc jeleinek értelmezed, a siker fokmérőjének is tekintheted őket. Gondolj csak bele – minden sikeres zenészt és zenekart kritizálnak, és néha a legsikeresebbeket éri a legtöbb kritika...
A negatív komment is komment!
Tehát, ha kezd egyre több negatív komment jönni a social médiában, az azt is jelenti, hogy a zenéd több emberhez jut el. Minden 100 új emberhez, akit elérsz és akik szeretik a zenédet, biztosan csatlakozik néhány másik, akik utálják azt. Ha ennek hangot is adnak, az azt jelenti, hogy valamilyen érzelmeket váltasz ki az emberekből.
Továbbá a negatív kritika – ha erős, jól megalapozott, akár szakmai véleményen alapszik – az segíthet előre lépni a karrieredben és abban, hogy jobb zenésszé válj.
Ne hagyd, hogy eltántorítson a social médiától a trollok személyeskedése vagy a nyers, de releváns kritika – kezeld helyén a hozzászólásokat, továbbá szánj időt arra, hogy megünnepeld azokat az embereket, akik valóban szeretik a zenédet, és többet szeretnének kapni belőle.
Összefoglalva, íme néhány tipp a kommentek pozitív, tiszteletteljes és produktív kezeléséhez:
· A személyeskedés nem menő! Ha olyan kommentet kapsz, ami a külsőddel vagy a magánéleteddel kapcsolatos, jöhet a törlés-tiltás. Esetleg egy következő posztodban vagy videódban beszélhetsz erről a jelenségről; kifejtheted a véleményedet arról, hogy miért is olyan káros a testszégyenítés vagy az online zaklatás, és hogy mik a saját tapasztalataid ezzel kapcsolatban.
· Ha a zenéd megosztó, akkor érzelmeket váltasz ki az emberekből, akik lehet, hogy véleményüket kommentben is kifejtik. Lesznek, akiknek nem fog tetszeni az, amit csinálsz, de attól még sokan hallgatják a számaidat és sokan figyelnek rá. Gondolj ezekre úgy, hogy valamit biztos, hogy jól csinálsz, hiszen egyre több emberhez jut el a zenéd.
· Ha építő jellegű hozzászólást kapsz, ami úgy érzed, jogos és megfontolandó, köszönd meg és jegyezd meg, hogy legközelebb, amikor újra stúdiózni fogsz vagy koncertezel, számba fogod venni, amit írt az illető! Ez azt fogja sugallni, hogy igenis adsz azok véleményére, akik segítő szándékkal írnak neked. Ha kérdést vagy felvetést kapsz, reagálj rá, így kooperatív és interaktív leszel.
Te hogyan kezeled az esetleges negatív kommenteket? Írd meg nekünk Facebook oldalunkon! Ha pedig további inspiráló szakmai tartalomra vágysz, vagy tippekre, tanácsokra lenne szükséged, kattanj a KoncertBooking.com blogra!
Kiemelt kép: Unsplash