„Ingyenmunka" - mikor éri meg és mikor nem?
Bármennyire is szeret az ember zenélni, megélni belőle nem könnyű, ebből kifolyólag számtalan zenével foglalkozó egyén vállal plusz munkát, hogy meg tudja venni a szükséges felszereléseket és minden egyéb költséget fedezni tudjon, ami a zenealkotással jár. Ugyanakkor kezdőként előfordul, hogy pénzbeli fizettség helyett tapasztalatot nyersz vagy kapcsolatokat szerzel, amik nagyon értékesek lehetnek számodra a karrierépítés során. De mikor éri meg és mikor nem az „ingyenmunka"?
Végezz kutatást!
Fontos, hogy körültekintő légy és tudd, hogy az a pénz, amiért te dolgoztál meg, kinek a zsebében landol. Értelemszerűen a nagyobb fesztiválok, klubok, bárok jelentősen profitálnak abból, amit te csinálsz, és ezekben az esetekben általában egyértelmű, hogy téged is meg tudnának fizetni. Mindig hallgass a megérzésedre és bízz az ítélőképességedben!
Ha bizonytalan vagy a döntés terén, akkor tedd fel magadnak azt az egyszerű kérdést, hogy mik azok a konkrét dolgok, amiket kapsz a munkádért cserébe? A legtöbb esetben erre a válasz a nagyobb ismeretség szerzése, az új közönség elérése, akik újabb potenciális rajongókká válhatnak. Ugyanakkor, ha pénzről van szó, azt sem szabad elfelejteni, hogy a koncert is egy szolgáltatás, tehát ennek megfelelően kell azt kompenzálni... Ha válaszút előtt állsz, mérlegelj, hogy a jelenlegi szituációdhoz mérten melyik most a fontosabb neked és aszerint cselekedj, vagy ha kell, kérd ki a zenésztársak véleményét, esetleg kérj tanácsot egy régebb óta pályán lévő kollégától.
Ezt olvastad már? Cél: a világot jelentő deszkák, avagy tippek a nemzetközi zenei karrier felépítéséhez
Vállalj el interjúkat!
Egy magazinos, tévés vagy rádiós interjú az esetek nagy részében előnyös lehet egy zenész számára, hiszen a munkássága mellett saját magát, nézeteit, gondolatait is megismertetheti a közönséggel. Emellett a személyiségedet is megmutathatod, de arra vigyázz, hogy a magánéleteddel kapcsolatban mindig maradj körültekintő és tudatos! Ne ossz meg olyan dolgokat magadról, amiről nem szeretnéd, hogy sokan csámcsogjanak.
Az interjúk esetében is vannak olyanok, melyek nem jelentenek közvetlen anyagi előnyt. De! Kezdeti lépésként jó, ha megismerkedsz a helyi kisebb magazinokkal, műsorszolgáltatókkal, rádiósokkal, podcasterekkel stb. is. A hasonló műsorokat gyakran zenészek vagy zenéhez köthető szakemberek vezetik, ők általában megértőek és nyitottak az új előadók felé. A modern technológia nagy előnye, hogy ezek a beszélgetések archívumba kerülnek, így később is megoszthatod őket a közösségi felületeiden.
Ebben az esetben is döntést kell hoznod, hogy megéri-e adni egy kisebb tévés vagy rádiós koncertet? Hatalmas érv mellette, hogy a jó PR sokat hozhat a konyhára, azonban, ha valamiért úgy érzed, nem releváns megjelenés számodra, vagy nem szimpatikusak a feltételek, a műsorkészítők, nyugodtan mondj nemet. Lesz még alkalmad arra, hogy megmutasd, ki vagy.
További tippek a PR kapcsán ebben az interjúban: „Nem kell mindig az egész világhoz szólni" - Nagy Kátyával beszélgettünk
Adj egy esélyt a keresztpromóciónak!
Oké, de mi az a keresztpromóció? Ez a fogalom a marketingből származik; hagyományosan egy win-win együttműködési forma, melyben az esetek többségében a vállalatok pénzforgalom nélkül segítik egymás működését. A zeneiparban a keresztpromó során mindkét fél szélesebb közönséget érhet el, miközben segíti egymás munkáját.
Ha számodra is érdekes lehet a kölcsönös előnyszerzés ezen módszere, akkor az ismerősi körödön és az általad eddig követett zenészekkel való kollab mellett érdemes távolabbi városokra és esetleg a határokon túlra is koncentrálni, ugyanis így még több réteghez juthat el a zenéd. Ebben az esetben készpénzt bár nem kapsz, de többszáz vagy akár többezer új hallgatót szerezhetsz.
Egy jótékonysági koncert is remek alkalom arra, hogy segíts egy alapítványt, szervezetet, támogass egy jó ügyet, miközben figyelmet generálsz saját alkotóművészetednek, zenédnek is. Fontos, hogy olyan kedvezményezettet válassz, amely olyan ügyért áll ki és olyan munkát végez, amiben te is hiszel és amelyet jó szívvel támogatnál magad is. Nézz utána, hogyan végzik a tevékenységüket, checkold a reputációjukat! Ebben az esetben kissé háttérbe szorulnak az önös érdekek, ugyanakkor az alkotói lét egyik legjobb része a nagyobb jóért való cselekvés, mások segítése, tehát ha valami, akkor ez egyértelműen az „ingyenmunkát".
Játssz élőben, légy profi!
Az élőzenélés hatalmas részét képezi egy zenész karrierjének, pláne, ha egy feltörekvőről van szó. Pont ezért fontos, hogy mindig a te kezedben legyen az irányítás! Ez a te zenéd, ez a te önkifejezési módod, úgyhogy semmiképpen sem szabad hagynod, hogy ezt bárki más sajátjának akarja vagy feletted döntsön, ha a koncertekről van szó! (Persze, ha lesz menedzsered, az ő tanácsait mindenképpen érdemes meghallgatnod.)
Attól függetlenül, hogy te egy művész vagy, szakmailag és üzletileg is résen kell lenned. A KoncertBooking.com platform létrhozásával pont az volt a célunk, hogy levegyünk a válladról egy csomó terhet a koncertekkel kapcsolatban.
A Koncertbooking.com egy olyan online koncertszervező asszisztens és zenei piactér, amely a kezdő produkcióknak is hozzáférést ad azokhoz a szakmai felületekhez, amellyel a profik dolgoznak. Felhasználóbarát módon segít a zeneiparban tevékenykedőknek a minél egyszerűbb, gyorsabb és hatékonyabb fellépés foglalásban az egyedi igényeknek megfelelően, a produkciók egyedi szokásait is figyelembe véve. Egy olyan szoftverről van szó, amely asszisztensként elvégez mindent, ami a koncertszervezés kapcsán felmerülhet. (Érdekelnek a részletek? Regisztrálj!)
Ezt is érdemes elolvasnod: A jövő elkezdődött! – Koncertbooking.com
Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre! Szeretnél előadóként még több koncertet adni és így még több emberhez elérni a zenéddel 2023-ban? Regisztrálj platformunkra!
Kiemelt kép: Unsplash