Tehetség a színfalak mögött – így válhatsz te is session zenésszé
Attól még, hogy valaki profi zenész, nem feltétlenül vágyik a rivaldafényre. A session zenészek kivételesen tehetségesek, és tevékenységük általában elengedhetetlen egy lemez vagy koncert sikeressége szempontjából – nevüket azonban kevesen ismerik. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mi minden kell ahhoz, hogy valaki session zenész legyen, illetve fejlessze magát ebben a szakmában.
Kezdjük az elején: ki/mi az a session zenész?
Valójában elég nehéz összefoglalni mindazt, amin egy session zenész dolgozhat, de általában két nagy kategóriába sorolják tevékenységüket: vannak az élőben, fellépéseken dolgozó session-ök, és vannak a rögzített anyagokon, felvételeken közreműködők.
Körülbelül az 1990-es évekig lehetséges volt, hogy a session zenészek kizárólag az egyik vagy a másik területen dolgozzanak. Manapság azonban sokkal gyakoribb, hogy mindkét területen megvetik a lábukat, így karrierútjuk igen sokszínű.
A felvételek esetében a session zenészek olyan sajátos részeket, egyedi ízt tudnak kölcsönözni a daloknak, amiket az előadó/zenekar nem akar vagy nem tud kivitelezni. Például, ha egy énekes-dalszerző egy akusztikus gitárra és vokálra írt dallal megy stúdióba, akkor szükség lehet egy session dobosra, basszusgitárosra vagy zongoristára, aki több szólamban is közreműködik, és összedolgozik a producerrel a dal életre keltésében. Nem beszélve arról, hogy a session-ök pótolhatják azokat a zenészeket, akik az utolsó pillanatban elérhetetlenné válnak valamiért, vagy megbetegszenek.
Ha koncerteken való közreműködésről van szó, a session zenész kiegészítheti a zenekari felállást. Ha például egy nagyzenekar turnéra indul, szüksége lehet egy session zenészre, aki segít reprodukálni a lemezen játszott dalok egyes részeit. Előfordulhat, hogy egy énekesnek teljes egészében session zenészekből álló turnézenekarok segítenek be, ha a szükség úgy hozza.
Hogyan válhatsz session zenésszé, illetve hogyan fejlesztheted magad? Lássuk!
Légy jártas a helyi zenei színtereken és a lehető legtöbb stílusban!
Ahhoz, hogy session zenészként sikeres legyél, fontos, hogy megismerd a lokális erőket a networking lehetőségek bezsebelése miatt, továbbá, hogy minél több stílust magadévá tegyél!
Ez nem csak arról szól, hogy megtanulj játszani bizonyos műfajokban – bár ez is nagyon fontos –, enciklopédikus ismeretekkel is rendelkezned kell a műfajokról és összefüggéseikről. Ugyanakkor, azon túl, hogy ismered a lokális zenei kultúrát és annak szereplőit, továbbá, több stílust is elsajátítottál, fontos, hogy legyen egy olyan dolog, ami csak te vagy. Ami kiemel a tömegből, ami az erősséged.
Alakíts ki egy otthoni stúdiót, vagy fejleszd azt!
A professzionális rögzítés lehetősége óriási előnyt jelent a session-öknek a karrierépítés szempontjából. Előfordulhatnak olyan esetek, amikor nem lehetséges a stúdióba vonulás, vagy felkérést kapsz arra, hogy néhány „utolsó simítást” eszközölj egy már elkészült lemezen, amihez pazarlás lenne stúdiót foglalni.
Bármi legyen is a helyzet, egy korszerű otthoni stúdió mindenképpen előnyös lesz számodra session zenészként, hiszen nemcsak kényelmes és praktikus dolog, de egy bizonyos szint után kvázi elvárás is.
Hangszer – de melyik? Mind?
Ha te elsősorban gitáros vagy, de nem áll tőled messze a háttérénekesi tevékenység, és még billentyűn is rendben vagy, akkor jobban ki tudod használni az adottságaid, egyszersmind több pénzhez, több lehetőséghez juthatsz – persze csak akkor, ha jó vagy. Fontos azonban, hogy ne görcsölj rá erre – ha neked csak a dob, csak a zongora, vagy csak a basszusgitár a hangszered, ne erőltess magadra valamit, ami nem te vagy, pusztán azért, mert ezt láttad másoknál…
És ha már hangszerek! A felszerelés tekintetében ügyelj arra, hogy minden kiváló minőségű, megbízható és minden helyzetben használatra kész legyen!
Így őrizd meg hangod egészségét! – 8 egyszerű, természetes módszer
Elakadtál? Így növeld a zenei kreativitásod!
Ismerd meg a felvételi folyamatokat!
Ha inkább stúdiókörnyezetben dolgoznál többet, akkor hasznos lesz, ha megismered a felvételi folyamatokat.
Természetesen szinte mindig jelen lesz a producer/hangmérnök is a stúdiózásnál, de ha te is hozzá tudsz járulni session-ként a munkamenet zökkenőmentes lebonyolításához, az azt sugallja, hogy veled jó dolgozni, felkészült vagy.
Ismerd a nagy neveket!
Ha főállású session zenész akarsz lenni, az út hosszú lesz, ami sok kitartást, elkötelezettséget és persze szenvedélyt igényel. Inspirációért tanulmányozd azokat a nagynevű session zenészeket, akiknek szeretnél a nyomdokaiba lépni!
Merülj el például Pino Palladino, Leyland Sklar, QuestLove, Nile Rodgers vagy Lisa Coleman munkásságában!
Zeneelmélet – neked megy?
Nem minden session zenész képes például kottát olvasni, de ha neked megy, akkor megvan az esélye, hogy több fellépés és munka adódik számodra a jövőben, mint azoknak, akik ezt nem tanulták meg.
A zeneelméleti tudás minden helyzetben segítségedre lehet a munkád során – különösen, ha olyan zenészekkel játszol, akikkel korábban még nem találkoztál. Ne feledd, a tudást soha, senki nem tudja tőled elvenni!
Promózd magad!
Végül, de korántsem utolsó sorban, kezdd el magad megmutatni az interneten, ha eddig nem tetted! Hozz létre weboldalt, készíts kreatív életrajzot, prezentáld eddigi munkáidat vizuális, audiovizuális formában!
Hozz létre magadnak social médiában üzleti oldalakat és fedd fel, hogy mit tudsz, hogy hogyan játszol – lehetőleg minél többféle módon! Adj jó okokat az ügyfeleknek arra, hogy téged alkalmazzanak!
Ha pedig regisztrálsz az ország első és egyetlen digitális koncertszervező asszisztens platformjára session zenészként, akkor még több potenciális klienshez érhetsz el! Rockolj velünk! 😉
Már session zenész vagy? Neked mi segített elindulni? Írd meg nekünk Facebookon vagy Instagramon!
Kiemelt kép: Unsplash, forrás: linkedin.com, lastminutemusicians.com