Cél: a magyar könnyűzene támogatása - így épül fel Hangfoglaló Program (interjú)
A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) által 2014-ben létrehozott Cseh Tamás Program 2017 októberében Hangfoglaló Program néven újjáalakult és újraindult. Küldetése szerint ez a sokrétű rendszer a magyarországi könnyűzene megerősítését szolgálja, több lehetőséget biztosítva a színvonalas előadásoknak, támogatva a hazai és nemzetközi fellépőket, valamint karrierlehetőséget teremtve a könnyűzene szereplői számára. A Hangfoglaló projektkoordinátorával, Dobó Réka Ágnessel beszélgettünk többek között a program felépítéséről, célokról és a várható idei történésekről.
Hogyan épül fel a Hangfoglaló Program és milyen mérföldkövek vannak a projekt háta mögött?
Az NKA Hangfoglaló könnyűzenei támogatási programja kilenc különböző alprogramból áll, amelyek pályázat útján támogatják a kezdő együtteseket, az élőzenei helyszíneket, a médiafelületeket, rendezvényeket, a nemzetközi érvényesülést.
Emellett vannak olyan speciális elemek, amelyek a magyar könnyűzenei hagyományt őrzik, zenei adminisztrációs oktatást nyújtanak és támogatják a helyi tehetségkutatókat. A Program elképzeléseiről a Cselőtei László által vezetett, Nagy Krisztián, Dénes Adél, Podlovics Péter és Berta Zsuzsa alkotta kollégium dönt.
A Hangfoglaló Programiroda az NKA Hangfoglaló alprogramjaihoz kapcsolódó konkrét alprogramokkal foglalkozik, amelyet jelenleg két munkatárs lát el. A Programiroda célja, hogy segítse a jelenlegi és potenciális pályázók munkáját. Feladatuk az új zenekarok fellépésének ütemezése, ingyenes zenei menedzsment tanfolyamok és szerzői jogi oktatás lebonyolítása, a vidéki klubok és közösségi házak feltételeinek kutatása, valamint a Program kommunikációjának irányítása.
Mit lehet tudni az egyes alprogramokról és képzésekről, illetve 2023-ban milyen aktivitások várhatóak ezekkel kapcsolatban?
Az Induló Előadói Alprogram nagy figyelmet fordít a tehetséggondozásra, az utánpótlás-nevelésre, hiszen élőzenei kultúra csak folyamatosan megújuló közegben lehetséges. A pályájuk elején járó, kezdő formációk és előadók támogatására még 2014-ben indult el az önálló alprogram, amelynek támogatása a Hangfoglaló Programiroda egyik kiemelt feladata. (Az Alprogram 2019 óta elektronikus zenei producereket is támogat.). Célja 2023-ban ennek a tehetségséggondozó alprogramnak a fejlesztése, hogy még jobban kiszolgálja az Induló Előadók szükségeit.
A Klubtámogatási Alprogram az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program indulása óra rendszeresen támogatja a magyarországi és a határon túli magyarlakta területek koncerthelyszíneit, amelyek lehetnek klubok, művelődési házak vagy éppen szórakozóhelyek.
A Hangfoglaló Program Klub Támogató Alprogramjának pályázatában három altéma jelenik meg: a fővárosi, a vidéki és a határon túli magyarlakta területek koncerthelyszíneinek támogatása. Szeretnénk, ha 2023-ban megindulna egy nyíltabb kommunikáció a programiroda és a klubszcéna szereplői között, arra vonatkozóan, hol tud az iroda még segítséget nyújtani.
A Média Támogatási Alprogram célja elsősorban a könnyűzenei orgánumok rendszeres, kiszámítható támogatása, miközben a témával foglalkozó rovatok, blogok is nyújthatnak be pályázatokat. A Hangfoglaló Program Kollégiuma a könnyűzenével foglalkozó print és online médiumoknak ír ki pályázatokat. Ezzel kapcsolatban szintén fontosnak tartjuk, hogy 2023-ban meginduljon egy nyíltabb kommunikáció a programiroda és a zenei sajtó szereplői között, feltérképezve azt, hogy hol tud az iroda még segíteni.
A Hangfoglaló Program Innovációs és Menedzserképzést Támogató Alprogramja biztosítja a zeneipari tudástranszfert. Az Innovációs Alprogram feladata, hogy olyan, a könnyűzenei szakma egészét érintő kutatásokat, felméréseket, elemzéseket végezzen, amelyek nemcsak a Hangfoglaló Programot, de a magyar könnyűzene egészét, vagy egy-egy szegmensét segíthetik. Az alprogram a 2023-as évben is releváns, a szakmát érintő zeneipari kutatásokat szándékozik elvégezni.
A Menedzserképzést Támogató Alprogram keretében célunk a zeneipari tudástranszfer biztosítása, edukációs hálózat kiépítése, valamint az, hogy a zeneipari ismeretek minél több emberhez jussanak el, függetlenül attól, hogy az ország melyik pontján élnek. A Backstage előadások és workshopok olyan zeneipari előadóknak, menedzsereknek és egyéb iparági szereplőknek szólnak, akik nyitottak a kapcsolatépítésre és az egyéni- illetve csoportos fejlődésre. Az idei évben számos Backstage eseménnyel készülünk, amelyek egy-egy területet fognak lefedni, elősegítve ezzel a minél koncentráltabb ismeretterjesztést.
Hogyan néz ki az Induló Előadói Támogatás rendszere, kik pályázhatnak és mire?
A Nemzeti Kulturális Alap Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program Kollégiuma minden évben számos támogatási témában ír ki pályázatokat. A Hangfoglaló Program fundamentuma természetesen az Induló Előadói Támogatás, amely során a nyertes produkciók lehetőséget kapnak egy mentorral való együttműködésre a pályázat ideje alatt, a támogatási összegből el kell készíteniük a produkció első albumát és legalább egy videoklipet. A Kollégium az Induló Előadói Támogatás mellett további pályázatokat szokott kiírni a Médiatámogatási, Könnyűzene Támogató, Előzenekari, Klubtámogatási és Nemzetközi Piacralépést Támogató Alprogramok keretein belül.
Hogyan zajlott a 9. évad nyerteseinek kiválasztása: milyen szempontokat vett figyelembe a zsűri és mi a kiválasztás menete?
Az élőzenei produkcióknak szóló felhívásra idén 190 pályázat érkezett, amelyek közül 80 fős, szakmai grémium javaslatára 68 formációt hívott meg a Kollégium az A38 Hajón tartott élő meghallgatásra. Az első körös kiválasztásnál 8 fős csoportokba válogatták le a zsűri tagokat stílus szerint. Pl. nem rakott a Programiroda zsűrizésre rockos zenekart olyan zsűritagna, akiről tudja, hogy nem kedveli alapból a műfajt. Ezt követően a Hangfoglaló Kollégium az előzsűri javaslata alapján leválogatta, hogy hány főt hív be a meghallgatásra. Miután a jóváhagyás megérkezett elkezdődhetett a szervezés az élő meghallgatásokra.
Ez egy zártkörű 4 napos esemény volt az A38 hajón. Az élő meghallgatásnál az alábbi szempontok alapján történt a pontozás: dalok zenei értékelése; dalszöveg értékelése (természetesen instrumentális zenekaroknál ez kimarad, ezért kell a százalékos értékelés); megszólalás minősége; színpadi megjelenés és kommunikáció; export faktor; karakter, vibe, eredetiség; összkép.
Ezek alapján a vokális produkcióknál 45, instrumentálisoknál 40 volt a maximális pontszám. Ezt követően a zsűri felállított egy 20 fős listát, amit a Hangfoglaló Könnyűzenei Kollégiumnak beküldött jóváhagyásra. A Kollégium ezt jóváhagyta és az NKA rendszerén keresztül megtörténtek a kiértesítések december közepén.
Milyen anyagi juttatásokat, szakmai segítséget és egyéb lehetőségeket kaptak a kiválasztottak?
A program átlagosan 1,5 -2,5 millió forintos támogatást ad az előadóknak, amelyet lemez- és videoklip készítésre, kommunikációs anyagok előállítására és turnézásra fordíthatnak. Az anyagi támogatásban való részesülés mellett a nyertes produkciók bekerülnek egy egész éves mentorprogramba is. Ennek keretén belül minden induló előadó mellé kijelölésre kerül egy mentor, aki a saját szakterületén szerzett tapasztalatai és széleskörű kapcsolati rendszere által irányt mutat a pártfogoltjának.
Milyen programok, események várhatóak 2023-ban?
Tervezetten idén 4 olyan Backstage-t szeretnénk tartani, ami a 2023-as problémákra koncentrál.
Illetve cél az is hogy olyan fesztiválokon is megmutatkozzunk, mint a V4, Kolorádó, Bánkitó, Campus, Gombaszög, Gólem, Művészetek Völgye, Ördögkatlan, Sziget, Fekete Zaj, SZIN, Borbolya, La Boum, Váralja Akusztik, Kerekdom.
Mindezeken túl hol, hogyan ismerheti meg jobban a közönség a nyertes pályázókat?
A Hangfoglaló Program kiemelt figyelmet fordít a támogatott induló előadók népszerűsítésére és támogatására. Ennek nyomán a következő időszakban a hajogyar.hu felületén ismerheti meg a közönség mind a húsz támogatott produkciót, továbbá, ahogy fentebb említettem, a Programiroda patinás nyári fesztiválokon, budapesti rendezvényhelyszíneken is fellépési lehetőséget biztosít a zenekarok számára a szélesebb reprezentáció érdekében.
A KoncertBooking.com-on #Hangfoglalók címmel indult interjűsorozat a nyertes pályázókkal. Az eddig megjelent interjúk ide kattintva olvashatók.
Kiemelt kép: facebook.com/hangfoglaloprogram