Siker helyett pofára esés, avagy miért buknak el a zenészek?
Egy zenész sikere sokszor nem a tehetségen múlik. Szemléletmód, kemény munka, türelem, következetesség... ezek és még sok más tényező tükrében válik valaki sikeres zenésszé. Hogy ki miért éri el végső céljait, annak megvannak az okai, ahogyan annak is, hogy egyesek miért vallanak kudarcot. Noha tuti, mindenkire érvényes recept nincs, tapasztalataink alapján megpróbáltuk összegyűjteni a leggyakoribb szakmai okait annak, ha egy zenész idő előtt befejezi karrierjét.
Marketing? Azt meg minek?
A zenéddel kapcsolatos marketingtevékenység nem opcionális.
Sok zenekar és előadó tisztában van azzal, hogy marketingstratégiát kell alkalmaznia, hogy elérje a megfelelő embereket és új rajongókat szerezzen. De van különbség aközött, hogy tudatában vagy ennek, és aközött, hogy valóban komolyan is veszed ezt.
Hogyan növelhetnéd a hallgatóid számát, hogyan érhetsz el több Spotify-streamet vagy több megtekintést zenei videóidnál, hogyan lehet több követőd a közösségi médiában? Többek között ezekre a kérdésekre is érdemes mielőbb válaszokat találnod, akár egy szakember bevonásával.
Hiába vagy őstehetség, ha az emberek nem látják és nem hallják, amit csinálsz, akkor mit sem ér az egész.
A világot jelentő deszkák – már holnaptól!
Nem leszel varázsütésre, egyik napról a másikra híres és szakmailag elismert zenész. Kisebb-nagyobb buktatók lesznek az út során és sok energiára, türelemre lesz szükséged. Az igazság az, hogy egy zenerajongói bázis felépítése a nulláról bizony időbe telik, és a tanulási, tapasztalási folyamat sem pár hónapig tart – jobb esetben.
Fogalmazd meg/újra magadban, hogy számodra mit jelent a siker!
Hírnév?
Pénz?
Lemezszerződés?
Természetesen ezek is fontosak. De a siker újradefiniálása az egyik legjobb módja a kudarc elkerülésének. Ha csak a hírnév érdekel, akkor lehet, hogy nem vagy ebbe a játékba való.
Szeretned kell, amit csinálsz és élvezned kell az utazást, ez fog segíteni abban, hogy túllendülj a nehéz időszakokon és motivációt nyerj a következőkre – ahogy már többször írtuk, a zenei karrier nem sprint, hanem hosszútávfutás.
Ezt olvastad már? Nem csak a 20 éveseké világ – előadók, akik 30-on túl lettek sikeresek
A szürke szamár és a köd esete
A következetlen kommunikáció az egyik leggyakoribb oka annak, hogy a zenekarok és énekesek nem jutnak el oda, ahová szeretnétek.
Ha nem folyamatosan és egységesen közlöd a zenéddel kapcsolatos újdonságokat, ha nem inspirálod a közönségedet, ha nem adsz hírt magadról és nem adaptálod a 21. századi kommunikációs trendeket magadhoz mérten, le fogsz maradni.
Nem megoldás, ha csak az új albumod vagy koncerted előtt folyamatosan, napi többször posztolsz, hirdetsz a social médiában, majd eltűnsz. Ha neked vagy kollégádnak gondotok van a közösségi média frissítésével, érdemes előre betervezni a tartalmakat és egy adott ritmus és tematika szerint fenntartani a kapcsolatot a rajongókkal, partnerekkel.
Gondolkodj minőségi és szórakoztató, rövidebb és hosszabb, többféle formátumú (képes, szöveges, rövid videós) tartalmakban, és próbálj meg aktívan jelen lenni!
Számok, számok, számok
A kudarchoz vezető egyik legrövidebb út az, ha egy zenész nem ismeri fel rajongói értékét. Nem egyéneknek tekinti őket, hanem egy számhalmaz elemeinek.
Ha szeretnél fejlődni és sikeres karriert építeni a zeneiparban, kapcsolatokat kell kialakítanod az emberekkel.
Ne vessz el a kedvelések, követések és kommentek erdejében!
A zenészek sajnos a számok megszállottjai. Nagyon kemény munkát fektetnek abba, hogy növeljék Instagram-táborukat, feliratkozóik számát a YouTube-on, vagy meghackeljék az Spotify algoritmust.
Azonban a többtíz- vagy többszáz ezres követőbázis mögött rejlő érték néha hiányzik…
Vigyázz a rajongóidra, törődj velük! Érdeklődj őszintén irántuk, így ők is őszintén érdeklődni fognak zenéd iránt.
Kapcsolódó tartalom: Így lépj egyről a kettőre a YouTube-on – 8 tipp a hatékony promócióhoz
Biztos, ami tuti
A zenészek nagy része kreatívnak tekinti magát és azt, amit csinál, valójában azonban sokan rettegnek attól, hogy valami újba, valami izgalmasba, valami másba kezdjenek, esetleg kockázatot vállaljanak.
Valószínűleg azért félnek a változástól, mert az majd lehet, hogy negatívan befolyásolja a számokat. Eközben nem veszik észre, hogy ez a másik út éppen, hogy felemelné őket, sőt, valószínűleg megduplázná a számokat. Ha meg nem, akkor mi van? Nem sok vesztenivaló van…
Ha igazán tudod, hogy ki vagy, és hogy miért csinálod azt, amit csinálsz, akkor higgy magadban és próbáld ki azt, amit már régóta szerettél volna! Hidd el, ezután a számok is jönni fognak, ha őszinte vagy és minőséget képviselsz.
Engedd el végre a görcsös ragaszkodást a biztonsági játékhoz!
Én, te, ő
Én olyan szeretnék lenni, mint te vagy ő… Hidd el, nem fog menni, ne erőlködj!
Légy önmagad legjobb változata, vagyis törekedj erre! A jelenedet csak a saját múltaddal mérd össze, hogy reális célokat támasztva dolgozhass a jövődön! Oké, ez picit Coelho-s, de attól még igaz.
Félreértés ne essék, kis mértékben talán inspiráló is lehet, ha olykor összehasonlítod magad kedvenc előadóiddal, hiszen ez segít megérteni, hogy hogyan fejlődhetnél. De sose vidd túlzásba, mert az nagyon káros lehet!
Ha túlságosan másokhoz hasonlítod magad, egyszerűen nem tudod annyira élvezni azt, amit csinálsz. Irigyled azt, ami nem vagy, ahelyett, hogy ünnepelnéd azt, ami vagy.
Ne feledd, hogy az emberek csak a legjobb énüket mutatják meg a közösségi médiában, vagyis te nem láthatod a teljes történetet, ami lehet, hogy tele van csalódással és önmarcangolással.
Ha mások eredményeire összepontosítasz, az nem más, mint elvesztegetett idő. Az idő pedig kincs.
Kattanj rá erre is: Negatív kommenteket kapsz? Ne ess pánikba!
Kifogásokkal teli padlás
A kifogások keresésének képlete egyszerű: félünk a kudarctól, félünk attól, hogy nem tudjuk, mire számíthatunk, félünk a hibáktól. Azt hisszük, hogy nem rendelkezünk kellő erőforrással, vagy másokhoz hasonlítjuk magunkat, és úgy gondoljuk, hogy ezt vagy azt nem tudjuk véghez vinni. Ezek miatt pedig kibúvókat keresünk.
De a kifogások tönkre teszik a karriered!
Hányszor gondoltad, hogy az Instagram algoritmus miatt a tartalmaid nem jelennek meg a közösségednek, és hagytad annyiban az egészet, ahelyett, hogy megkerested volna a miérteket?
Vagy hányszor gondoltad, hogy a Facebook-hirdetések nem működnek, és kész? Valójában csak nem tudod/akarod megérteni azokat, ahogyan nem bíztad szakmabelire sem ezt a munkát. És azt hányszor gondoltad, hogy nem tudsz több zenét csinálni, mert nem jön ihlet vagy mert ejj, ráérünk arra még? Kifogásokkal bizony már tele a padlás!
A probléma az, hogy miközben kifogásokat keresel, nem teszel semmit az előre lépés érdekében. Ha folyton kifogásokat keresel, akkor előbb-utóbb már csak egy kifogás fog elválasztani attól, hogy végleg feladd.
Ezt olvastad már? 8 tuti módszer a (zenei) kiégés ellen
Státusz: jóváhagyásra vár
Elmondható, hogy olyan korban élünk, amikor egy zenész – kis túlzással – úgy bontakozhat ki, ahogyan csak akar. Nincsenek kapuőrök, nem kell várni a zeneipar jóváhagyására. Régebben ez másként volt, de mára a dolgok megváltoztak.
Ugyanakkor még mindig túl sok zenész várja az üzletág visszaigazolását, ami nem tesz jót a karrierépítésnek. Ha minden energiádat erre fordítod ahelyett, hogy a mesterségedre, a tartalmaidra és a közönségedre összpontosítanál, az egyenes út a kudarchoz.
A tehetség, a stratégiai gondolkodás és a megfelelő munkamorál elegyével olyan zenész lehetsz, amilyen szeretnél lenni. Lavírozhatsz stílusok között, hogy megtaláld a sajátod, öltözhetsz úgy, ahogy jól esik, ott lépsz fel, ahol szeretnél…
Építsd magad napról napra, és hamarosan a zeneipar is felfigyel rád – regisztrálj a KoncertBooking.com-ra, ami máris egy nagy lépés lehet a siker irányába!
Kiemelt kép: Unsplash