„Mindegyik oktatónk aktív zenész, és ez tudatos koncepció" - Vincze Juditot, az imPro School vezetőjét kérdeztük
Vincze Judit producer, dalszerző, az imPro School egyik vezetője válaszolt kérdéseinkre az intézmény létrejöttével, céljaival, kurzusaival és jövőbeni fejlesztéseivel kapcsolatban.
Hogyan jött létre az imPro School és mi volt konkrétan a célotok az intézmény megalapításával?
Az imPro Schoolt Deák Ambrus alapította 2010-ben. A londoni tanulmányai befejezése után azt látta, hogy semmilyen hasonló produceri képzés nincs az országban, ezt az űrt szerette volna betölteni. Herold János kollégámmal 2018-ban vettük át az iskolát, mindketten itt végeztünk, és szerettük volna tovább vinni azt a közösséget és a szellemiséget, amit az imPro képvisel.
Hogyan építettétek fel az imPro kurzuskínálatát, illetve milyen szempontokat vettetek figyelembe a tantervek kialakításakor?
Sokáig a Zenei Producer volt egy egyetlen nagy képzésünk, és a mai napig ez az iskola zászlóshajója. Egy idő után azonban saját magunkon mint alkotókon, illetve a körülöttünk lévő volt diákok útjain is láttuk, hogy rengeteg olyan kérdéskör maradt még megvitatlanul, amelyekre ez a képzés nem ad választ. A Zenei Producer rendkívüli mértékben erősíti a technikai skilleket, azonban a zeneelmélet, a struktúraalkotás, a dramaturgia ugyanolyan fontos része a zenének - így ebben a kutatómunkában szinte melléktermékként jöttek létre a Produceri Zeneszerzés és a Dalszerző képzések, valamint tovább bővültünk Mixing, Zenei Menedzsment Artistoknak, valamint Ableton Live a Színpadon képzésekkel. Igyekeztünk minden olyan területet lefedni, amiben gyakorlati segítséget adhatunk egy kezdő producernek/művésznek. A legifjabb képzésünk a Zenei Producer II., amely a haladó producerek számára nem csak plusz tudást, hanem egy alkotóközösséget, valamint egyfajta „edzőtábort" is ad, ahol a workflowt is erősítjük, és végigkísérjük a diákokat egészen egy megjelenésre kész zene elkészültéig.
Mit lehet tudni az oktatókról?
Mindegyik oktatónk aktív zenész, és ez tudatos koncepció. Az imPro egyikőnk számára sem főállás, egyrészt kifejezetten azért, hogy legyen mindenkinek ideje és energiája a saját projektjeire, másrészt magát a tanítást is így tartjuk hitelesnek.
Milyen arányban van jelen a szoftverismeret az oktatásban? Egyáltalán mennyire fontos, hogy egy zenei szakember képben legyen manapság a digitális eszközök terén?
Ma már lassan alapkellék a számítógép és egy bármilyen zeneszerkesztő szoftver használata egy zenész számára. Úgy látjuk, hogy nem csak mi gondoljuk így - míg 7-8 évvel ezelőtt a diákok többsége a klasszikus elektronikus szcénákból érkezett, ma már ugyanúgy jelentkeznek egyszál gitáros dalszerzők, vagy zenekari tagok is a zenei producer képzésre, hogy ezzel bővítsék a lehetőségeiket. A zenei producer képzésen a fő cél ennek az ismeretnek az elsajátítása, a többi képzésünkön is jelen van, de sokkal kisebb mértékben, és inkább csak eszközként, amin keresztül dolgozunk.
Milyen visszajelzéseket kaptatok eddig a hallgatóktól és az iparág szakembereitől az imPro kapcsán?
Szerencsére pozitívak a visszajelzések és iparági szinten is úgy látjuk, hogy pluszt jelent, ha valaki az imPro-ban végzett - de ez természetesen a teljesítményt nem válthatja ki.
Hogyan támogatja az iskola a képzéseken résztvetteket szakmai hálózatuk kialakításában, bővítésében?
Nagyon aktív az öregdiák csoportunk, ahol egyrészt rendszeresen továbbítjuk az álláshirdetéseket, pályázatokat és egyéb lehetőségeket, valamint rendszeres meetupokkal és egyéb szakmai és nem szakmai rendezvényekkel igyekszünk segíteni a kapcsolatépítést.
Mik a kilátások a jövővel kapcsolatban? Terjeszkedés, új kurzusok vagy más fejlesztések szerepelnek-e a terveitek között?
Az elmúlt néhány évben jelentős növekedésen mentünk keresztül - 5 év alatt megháromszorozódott a képzéseink száma, ez azt jelenti, hogy évente csaknem 100 diák fordul meg nálunk. A mindenkori fő fókuszunk, hogy az oktatás minősége minden körülmények között megmaradjon, és mindenkire kellő figyelmet szentelhessünk.
Mit üzennétek azoknak, akik szeretnének jelentkezni valamelyik képzéseteken, és csak a legutolsó löketre vágynak? Mi az továbbá, amit érdemes kétszer is átgondolniuk, mérlegelniük?
Nyugodtan keressetek bennünket, minden felmerülő kérdésre és aggodalomra szívesen válaszolunk, valamint ajánlom, hogy kérdezzetek volt diákoktól, hiszen az ő perspektívájuk közelebb lesz a tiétekhez. Amit érdemes mérlegelni, az az időmenedzsment. Nemcsak a képzések óráival érdemes számolni, hanem az otthon megoldandó feladatokkal és gyakorlással is, hiszen az igazi fejlődés ekkor történik. Továbbá érdemes időben jelentkezni, mert nem ritka, hogy akár 3 hónappal a kezdés előtt várólista alakul ki.