Elakadtál? Így növeld a zenei kreativitásod!
Zenészként valószínűleg tapasztaltad már, hogy milyen érzés beleragadni egy kreatív munkafolyamatba. Tudod, amikor azt gondolod, hogy van egy nagyszerű zenei ötleted, de az nem úgy kel életre egy dalban, ahogyan azt remélted. Ennek eredményeként csalódottnak és kiégettnek érezheted magad... Továbbá előfordulhat olyan is, hogy egyetlen ötlet sem jut eszedbe. Ennek számos oka lehet.
Az írói blokk leginkább akkor nehezedik rád, ha túl nagy nyomást helyezel magadra, vagy ha túlságosan kritikus vagy magaddal. Ez származhat a túlzott ismeretségből, vagy abból, hogy tudod megfelelően kezelni a változásokat. Esetleg abból, hogy valamiért nem vagy kellően motivált. Nyugodj meg: ez minden zenésszel megtörtént vagy meg fog történni. Csak idő kérdése.
Tehát, ha szeretnél újra kreatív lenni zeneileg, vagy csak időben felkészülnél az elkerülhetetlenre, akkor olvass tovább, és fedezz fel néhány hatékony módszert, amellyel beindíthatod zenei kreativitásodat, és visszatérhetsz a legjobb énedhez.
Tápláld a képzelőerőd!
Zenei alkotóként valószínűleg szeretsz olyan zenéket írni és/vagy előadni, amelyek megérintik az embereket, illetve az érzelmek csaknem teljes skáláját lefedik. Fontosnak tartod, hogy kapcsolatot építs ki és ápolj a hallgatókkal a zene révén. Igen, a muzsika a gitt a közted és a rajongók között létrejött egyletben.
Azontúl, hogy a hallgatók szeretete táplálja őket, a zenészek egészen sokszínű inspirációs forrásokból merítkeznek. Fontos, hogy mindig tápláld a képzelőerőd! Például a vizualitás segíthet „képet festeni” a zenéről, így érdemes a művészetek, filmek, esetleg videojátékok felé tekintened, ha épp kifogytál az ihletből. Az ezekben látott történetek és látványelemek segíthetnek ötleteket, érzéseket, momentumokat megragadni, ezáltal új impulzusokkal felturbózni a kreatív alkotói folyamatot.
Ha úgy érzed, elakadtál, merülj el egy új vizuális alkotásban, majd figyeld meg, milyen hangulatba kerültél általuk, és gondolkodj el azon, hogyan tudnál te is a zenéddel intenzív és hosszan tartó élményeket átadni, előidézni!
Kísérletezz a virtuális eszközökkel!
Az a technológia, amelyhez manapság egy zenész hozzáfér, szinte hihetetlen. Ma már a zenei producereknek nem feltétlen van szükségük egy világszínvonalú hangstúdióra ahhoz, hogy nagyszerű zenét készítsenek. Napjainkban a virtuális hangszerek, presetek, keverők új színt, sőt, új életet adhatnak a zenédnek.
Rengeteg változatos, sokoldalú és hiteles hangzású virtuális eszköz áll rendelkezésre, amelyet bárki alkalmazhat. És igen, néha annak érdekében, hogy a zenei kreativitásod új erőre kapjon, érdemes időt tölteni új hangok és hangtervek felfedezésével. Akár úgy döntesz, hogy ezeket a hangzásokat hozzáadod egy dal éppen készülő hangszereléséhez, akár csak az új ötletek miatt kísérletezel velük, mindenképpen izgalmas és motiváló folyamat előtt állsz.
Sőt, egy dal tempójának átalakítása teljesen új érzülettel ruházza fel azt, hiszen a tempó növelésével vagy csökkentésével teljesen átalakíthatod a dal energiáját. Szóval kísérletezésre fel!
Irány a természet!
Azt senki elől sem titkoljuk, hogy nagy rajongói vagyunk a technológiának és az innovációnak. Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy szánjunk elegendő időt a pihenésre, a rekreációra, a természetben levésre.
Tudtad, hogy a közösségi média ugyanolyan függőséget okozhat, mint a kábítószerhasználat, és számos tanulmány összefüggést mutatott a túlzott közösségimédia-jelenlét és az alacsony önértékelés között? A zenészek között gyakran alakul ki online népszerűségi vetélkedő a lájkok és megosztások mentén – ezek nem egyszer negatív összehasonlításokat és egészségtelen vágyakat vonnak maguk után. Nem mondjuk, hogy a social médiát teljes mértékben ignorálni kell, hiszen bizonyos célokra a leghatékonyabb eszközök. De valljuk, hogy tudni kell, hol a határ!
Tehát annak érdekében, hogy kiáradjon belőled kreatív energia és mindez szuper dalokban manifesztálódjon, illetve, hogy átlépd a közösségi visszacsatolás csapdáit, húzd ki egy kicsit a tápkábelt, tedd félre az okoseszközöket, és élvezd a friss levegőt, a napsütést, az erdő zenéjét! Az agy ilyenkor olyan jó közérzetet keltő vegyi anyagokat termel, mint a szerotonin és a dopamin, amelyek bizonyítottan növelik a boldogságérzetet, elősegítik az érzelmi egyensúly megtalálását és növelik a produktivitást.
A japán ’shinrin-yoku’ (’erdei fürdőzés’) kifejezés gyönyörűen megragadja a zöldbe merülés élményét. Kimutatták, hogy azok, akik sok időt töltenek zöld környezetben, kevesebbet szoronganak és jobban kezelik a stresszt. A friss levegő, a mozgás, a növények és állatok látványa segít a testi, lelki problémák kezelésében.
Lazíts, tarts egy kis szünetet!
Ha úgy érzed, hogy nem vagy hatékony és nem úgy haladsz előre, ahogyan szeretnéd, az frusztráló. Még inkább, ha a határidők Damoklész kardjaként közelítenek feléd, vagy ha különösen magas elvárásokat támasztasz magaddal szemben. Ezek gyakran negatív gondolatokhoz vezetnek, amelyek megfosztanak az alkotási folyamat élvezetétől.
A zene az önkifejezés csodálatos formája, nem egy verseny. A zeneírás terápia is, a legjobb ötletek pedig általában természetesen, ösztönösen születnek. Ezek nem feltétlenül olyan dolgok, amiket ki lehet kényszeríteni magunkból.
Felejtsd el a tökéletességet is, csak próbálj olyan jó zenét készíteni, amilyet csak tudsz, de ne görcsölj! Ha túlterheltnek vagy stresszesnek érzed magad, ideje szünetet tartani. Látni fogod, ha kiveszel egy kis szabit és a hobbijaidnak hódolsz, vagy csak simán lazítasz és meditálsz egy szép helyen, az csodákat tesz majd a fejedben! Céltudatosabb, tárgyilagosabb leszel, illetve hajlamosabb radikálisabb változtatásokra egy-egy dal, album sikerültsége érdekében.
A kikapcsolódáshoz ajánljuk zenei blogunkat is, amelyen több szakmai cikket is találsz. Töltsd le mobilapplikációnkat és ismerd meg a Koncertbooking előnyeit pár kattintással!
Kiemelt kép: Unsplash, forrás: bandzoogle.com