A dalírás 10 pontja, avagy mitől lesz emlékezetes egy zeneszám?
Gondolkoztál már azon, hogy mitől lesz emlékezetes egy dal? Hogy mi szükséges ahhoz, hogy slágerré váljon? Nyilvánvalóan erre a kérdésre több válasz is létezik. A dalírás elemeinek, folyamatának megértésével megtanulhatsz olyan nagyszerű dalokat írni, amelyek az adott pillanatban megindítóak, ugyanakkor később is emlékezetesek maradnak. Jöjjenek a dalírás tippek – kezdőknek és haladóknak egyaránt!
Tapasztalataink és a masterclass.com alapján a kiemelkedő dalszerzők e 10 szempontot követik új zene és szöveg komponálásakor.
1. Komponálj fülbemászó dallamot! Többmillió olyan dal van, amely ugyanazokkal a három- és négyakkordos dallamfolyamokkal csiklandozza a hallgatók füleit. Miért van az, hogy egyik vagy másik kiemelkedik a sok közül? A válasz a dallamban (is) rejlik. A dallam megkomponálása ugyanis az egyik legfontosabb része a dalírási folyamatnak. A fülbemászó dallamok jellemzően lépcsőzetes mozgásban áramlanak (fel vagy le egy fél lépést vagy egy egész lépést), néhány ugrással (fel vagy le bármely nagyobb intervallumban). Gyakran van egy fókuszpontjuk is – egy magas hang egy dallamrészletben, amely rögzíti a dallamsor többi részét.
2. Használj mindenféle akkordot! Ha csak ugyanahhoz a néhány akkordhoz ragaszkodsz, akkor korlátozod zenei elképzeléseid hatókörét. Próbálj meg olyan dalokat komponálni, amelyek mindenféle akkordot tartalmaznak – dúr, moll, domináns, kiegészített stb. – az összetettebb és érdekesebb hangzás érdekében.
Kapcsolódó tartalom: Rossz szokások, amiket dalszerzőként érdemes elkerülnöd
3. Alkoss emlékezetes ritmust! A legtöbb fülbemászó, népszerű dal – a country slágerektől a hip-hop gyöngyszemekig – ritmikus motívuma miatt emlékezetes. Amikor legközelebb meghallgatod kedvenc számaidat, figyeld meg, hogy melyek az adott dalok legmegkapóbb részei a ritmust illetően, majd alkalmazd kreatívan, saját stílusod szerint e képletet a dalszerzésnél!
4. Építsd fel a dalodat egy riff köré! Akár gitáros, akár zongorista, basszusgitáros vagy nem hangszeres előadónak készül egy dal, érdemes olyan riffekkel dolgozni, amelyek egy egész dalnyi anyagot kifeszítenek. Tom Morello funk-metal gitárvonalaitól a Rage Against the Machine Bombtrack-jén át a Timbaland által produkált szintifolyamokig Jay-Z Dirt Off Your Shoulder-jén, a riffek egy egész számot elvihetnek a hátukon. Így segédvonalakat szolgáltathatnak neked a dalszerzés során.
5. Írj olyan dalt, ami élőben is nagyot szól! A mai zenei produkciós szoftverek lehetővé teszik a dalszerzők számára, hogy rövid idő alatt, egyszerűen készítsenek digitális szimfóniákat otthoni hangstúdiójukban. A Digital Audio Workstation (DAW) szoftver egy figyelemre méltó eszköz a zenekészítésben, de érdemes elgondolkodnod azon is, hogy hogyan fog szólni a dal élőben. Fontos, hogy a zenész élőben is kapcsolatba tudjon lépni a közönséggel, továbbá a zenének élőben is ugyanolyan lenyűgözőnek kell lennie, mint rögzített formában.
Ezt olvastad már? Tippek, hogy felejthetetlen legyen a következő koncerted!
6. Lépj el a hangszertől! Az általános logika azt sugallja, hogy zongoránál ülve vagy gitárral a kézben kell dalokat írni. Legtöbbször ez remekül működik, de előfordulhat, hogy ezek miatt a dalszerző folyamatosan vissza-visszaesik az ismerős trópusokra, ami mókuskerékbe szorítja. Próbáld meg letenni a hangszert, menj ki a szabadba és írd le a fejedben lévő dallamokat és ritmusokat! Ha van néhány jó ötleted, rapeld/énekeld fel azokat okoskészüléked hangrögzítőjébe, majd térj vissza a hangszerhez és hadd szóljon!
7. Légy bátor a dalszerkezettel! A legtöbb dal a következő elemek valamilyen kombinációját tartalmazza: intro, verse, előkórus, refrén, bridzs, hangszeres szólók és egy coda vagy outro. Jöjjön egy kis challange! Írj egy dalt, ami többre képes, mint a versék és a refrén közötti oda-visszaváltás!
8. A szöveg legyen jól szerkesztett, de engedj teret a spontaneitásnak is! Amellett, hogy követed a dalszövegírás alapelveit, hagyd, hogy a véletlen felfedezések, a kísérletezés is „vezéreljék” a kezeidet! Például lehet, hogy tudod, miről fog szólni a dal nagyvonalakban és valószínű már rögzítettél is néhány szöveges ötletet; de mint egy költő, engedd, hogy a szöveg hasson rád, majd új és új ötletekkel gazdagítson!
9. Használd eszközként a rímeket! A rímséma fülbemászóvá, összefüggővé és könnyen megjegyezhetővé teszi a dalszövegeket. De a rímelés nem mindig szükséges egy dalhoz – néha egy gondolatot nem lehet megfelelően rímben kifejezni. Ha ez a helyzet, akkor inkább az ötletet kövesd, ne a rímet!
Ez is érdekelhet: Inspirációt keresel? Íme 5 dolog, ami segít ihletre lelni!
10. Tanuld meg áttörni az írói blokkot! Az írói blokkok elleni küzdelem nagyszerű módja lehet az alkotói folyamat megváltoztatása. Általában először zenét írsz, majd szöveget? Próbáld meg fordítva! Általában akkordokat pötyögsz, majd improvizálsz egy dallamot? Tedd le a gitárt, és kezdd a dallammal vagy a riffel! Próbálj meg írni egy dalt egy új hangszeren vagy egy számodra ismeretlen műfajban! A komfortzónádból való kimozdulás az egekbe szöktetheti a kreativitásodat.
Vannak még hasonló tippjeid? Oszd meg velünk és zenésztársaiddal Facebookon vagy Instagramon! Szeretnél hasonló cikkeket kapni email postafiókodba? Iratkozz fel hírlevelünkre, ha még nem tetted! Még több koncertet adnál a klubszezonban? Regisztrálj a KoncertBooking.com-ra előadóként!
Forrás: masterclass.com, kiemelt kép: Unsplash