Networking a zene világában - Tippek #1
A networking a zene világában is nagyon fontos az előrelépés szemponjából. A technológia kiszélesítette a kommunikációs lehetőségeket, így ma már kis túlzással a social médián keresztül is leegyeztethetők egy feat vagy egy kerekasztal-beszélgetés részletei. Hoztunk pár networking tippet, amik között a klasszikus és modern zenei színtér teremtette eszközöket, eljárásokat is találsz! Íme.
1. Mindig légy nyitott, barátságos és magabiztos! Ha ideges vagy akkor, amikor spontán találkozol egy potenciális kontakttal, esetleg nem érzed jól magad ebben a szituban, próbáld meg leplezni valahogyan, vagy gondolj valami hétköznapi dologra, vagy egy olyan pillanatra, ami legutóbb nagyon feldobott. Ne izgulj, csak lazán – ha gondolod, gyakorolj előtte!
2. Dolgozz valódi kapcsolatok létrehozásán! Ne kezdj el önreklámozni, amint találkozol valakivel, inkább érdeklődj a másik dolgai iránt, reflektálj azokra! Később úgyis szóba kerül a te karriered is, ne ronts ajtóstul a házba!
3. Végezz kutatást! Tudd meg, kik lesznek ott azon a kapcsolatépítő eseményen, amelyre te is meghívást kaptál, vagy kövesd az event hashtagjét a social médiában és checkold, ki mit posztol róla előzetesen, illetve az eseményt követően. Ha ígéretesnek tűnik az illető, nyugodtan tedd meg felé az első lépést!
4. Mutasd meg magad az esemény előtt! Posztolj a networking eseménynek dedikált Facebook event üzenőfalára egy érdekes, aktuális és releváns témát, cikket, de vigyázz, hogy ne direkt reklámokkal bombázd a felületet!
5. Ne tukmáld a zenédet az emberekre, hacsak nem kérik! Ha mindenkinek, akivel találkozol átadsz egy demót szinte még a köszönés előtt, akkor nyilvánvaló lesz, hogy csak azért cselekszel, mert akarsz valamit, és úgy tűnhet a másik számára, hogy ő valójában nem is érdekel téged.
6. Vigyél magaddal névjegykártyát! Ha nincs névjegykártyád, készíts valamit, ami a közösségi oldalaidra, weboldaladra, KoncertBooking-profilodra és a Spotify-odra mutató hivatkozásokat is tartalmaz!
7. Ha ittas vagy, inkább napold a networkinget! Egy „ellazító” ital nem a világ vége, de ha túl sokat ittál, akkor ne menj bele túl mély beszélgetésekbe, mert könnyen előfordulhat, hogy nem azért fognak rád emlékezni, amiért te szeretnéd!
8. Hallgass többet, mint amennyit beszélsz! A networking meglehetősen pörgős tud lenni, hiszen rövid idő alatt kell nagy hatást gyakorolnod másokra, és ilyenkor előfordulhat, hogy úgy érzed, azonnal ki kell mondanod mindent, ami benned van. Ugyanakkor hidd el, néha jobb, ha elszámolsz háromig és inkább jó hallgatóság vagy.
9. Kezdeményezz párbeszédeket! A hallgatás mellett természetesen ideje van a beszélgetéseknek is, vagyis jobban mondva a párbeszédek kezdeményezésének. Amikor eljön az ideje, törd meg a csendet és indítsd el a kommunikációt egy érdekes, aktuális témával, vagy írj egy emailt vagy privát üzenetet a közösségi médiában annak, akivel szeretnél szorosabb szakmai kapcsolatot kialakítani!
10. Maradjon valódi, maradj önmagad! Ne tettesd magad olyannak, amilyen nem vagy; légy őszinte, mert ha megjátszod magad, az emberek hamar átlátnak majd rajtad!
11. Ajánlj fel összekötéseket! Ha ismersz valakit, aki nagyszerű kapcsolat lehet valakinek, ajánld fel, hogy bemutatod! Soha nem tudhatod, hogy mikor lesz szükséged arra, hogy az illető ugyanezt megtegye érted, nem beszélve arról, hogy így két embernek is segítesz egyszerre.
12. Ne csak egy bizonyos szakmabelire koncentrálj! Ne feledd, szakmájától, státuszától függetlenül minden zenei szakember értékes kapcsolat lehet számodra a maga módján.
13. Olvasd rendszeresen a legújabb iparági trendeket! Így, ha tanácstalan vagy, hogy miről beszélgess, vagy beállna a nagy csend, mindig lesz a tarsolyodban egy-két izgalmas téma, nem beszélve arról, hogy te is képben maradsz.
14. Légy tisztelettudó! Fontos, hogy mindig tisztelettudó légy annak ellenére is, hogy vannak olyanok, akik nem lesznek olyan kedvesek veled. Ne vágj vissza, maradj higgadt és barátságos!
15. Ajánld fel a követést a közösségi médiában! Kérdezd meg, hogy követheted-e azt a személyt, akivel beszélgetsz LinkedInen, vagy egyéb közösségi oldalon – amellett, hogy értékelni fogják a követést, módod lesz kapcsolatba lépni velük!
Összességében a legfontosabb dolog, az örök „aranyszabály”: bánj az emberekkel úgy, ahogy szeretnéd, hogy bánjanak veled! És: RELAX! Emlékezz arra, hogy a networking során valószínűleg mindenki ideges bizonyos szinten, és mindannyiótoknak egy közös célja van: új embereket megismerni. A fenti networking tippek megfogadásával jó úton haladsz majd a minőségi szakmai kapcsolatok kialakítása felé.
Te hol, hogyan szoktál zenészként új szakmai kapcsolatokra szert tenni?
Kiemelt kép: Unsplash