Mi leszel, ha nagy leszel? - Nem csak zenészként helyezkedhetsz el a zeneiparban! (1. rész)
A felnőtté válás során sokszor megkapjuk azt a bizonyos ,,Mi leszel, ha nagy leszel?” kérdést. A szerencsésebbek azok, akik mindig is tudták, mik akarnak lenni és ezt sikerült is elérniük, de azzal sincs baj, ha valaki e kérdés elhangzásakor még nincs képben a téma kapcsán. Még a felnőttek közül is sokan váltanak karriert az életük során, egy fiataltól pedig nehezen várható el, hogy 100%-ban biztos legyen abban, hogy mit akar. Ha a konkrét terület, amelyen belül tevékenykedni szeretnél, már megvan, és ez a terület a zene, viszont nem tudsz/szeretnél zenész lenni, akkor ez a cikk most neked szól.
A zeneiparban való elhelyezkedés nem teszi szükségessé, hogy tudj játszani egy konkrét hangszeren vagy érts a keveréshez. Szerencsére ezeken felül is számos lehetőség kínálkozik arra, hogy karriert építs a zene világában.
Zenei producer
A zenei producer az, aki a zenei projekteket megálmodja és „tető alá hozza”, vagyis hozatja. Összefogja a hangszerelést, a hangzást, a zenészeket, a koncepciót. Nevezik zenei dizájnernek is.
És hogy kikből lesz jó zenei producer? Akiknek jó a szervezőkészségük, könnyen teremtenek kapcsolatot (amolyan „matchmakerek”), ösztönösen ráéreznek arra, miből lehet sláger, van hallásuk és nem félnek kimondani a véleményüket, azoknak könnyebb dolguk van erre a pályára lépve. Ha mindezek megvannak benned vagy legalábbis szeretnéd, hogy meglegyenek, akkor érdemes lehet ebbe az irányba haladnod.
Magyarországon több tanfolyam is indul, melyek elvégzésével akár hobbi, akár hivatásos szinten is zenei producerré válhatsz. A kurzusok igen szétágazóak, az alapoktól kezdve mindent megtanulhatsz, amire csak kíváncsi vagy. Azokról az előnyökről nem is beszélve, hogy sok ilyen szervezet online és jelenléti oktatást egyaránt indít. Ilyen mondjuk az imPro, Producer School, a Sonic School vagy a Producer Kurzus.
Kapcsolódó tartalom: 10 tipp kezdő zenei producereknek
Zenei újságíró
Bárhol office, zenehallgatás és -véleményezés pénzért, ingyen fesztiváljegyek, izgalmas beszélgetések – sokan így képzelik el a zenei újságírók életét. Valójában ez a szakma sem csak játék és mese!
A hivatalos „munkaköri leírás” szerint a zenei újságírók a zene világáról írnak nyomtatott kiadványokban, online folyóiratokban, magazinokban és média egyéb platformjain. Áttekintik a koncerteket és az új megjelenéseket, beszámolnak a zenei üzletág újdonságairól, előadói portrékat írnak, interjúkat készítenek és zenével kapcsolatos híreket közölnek.
Az elindulás szabadúszóként, „külsős” munkatársként és zenei magazinnál való elhelyezkedéssel is lehetséges. Alternatív megoldás lehet még egy saját zenei blog indítása is, ahová a saját, zenével kapcsolatos írásaidat, cikkeidet tudod feltölteni. Fontos azonban megjegyezni, hogy a fenti idillinek tűnő teendők mellett rengeteg időt, energiát, türelmet igényel ez a tevékenységi kör, hiszen mindig naprakésznek kell lenni. Emellett – talán mondanunk sem kell – kiváló íráskészségre és helyesírásra is szüksége lesz annak, aki zenei újságíró szeretne lenni.
És hogy hogyan képzed magad újságíróvá? Autodidakta módon, sok olvasással és írással is elkezdheted az önképzést, de beiratkozhatsz egy újságíró kurzusra is. Néhány egyetem indít konkrét újságíró specializációkat, szakirányú továbbképzéseket, míg más helyeken, ha nem is ennyire specifikáltan, de ugyanúgy lehetőség van újságírást és külön zenei kurzusokat felvenni. A felsőoktatás mellett a különféle tanfolyamok vagy gyakornoksági programok is kiváló lehetőséget biztosítanak az e téren való tudás bővítéséhez.
Karmester
Az előző szakmákkal ellentétben ahhoz, hogy valaki karmester lehessen, több éves tanulmányra és gyakorlatra van szükség.
Egy jó karmester karizmatikus és kommunikatív, valamint nagy és folyton bővülő tudástárral rendelkezik a zene világáról, kiemelten a klasszikus zenéről. A karmesterek afféle vezetőkként működnek együtt a zenekarokkal, kórusokkal. Mindemellett ők választják ki a fellépő zenészeket, a játszott zenét, szervezik meg a koncertszezont és vezénylik a próbákat.
Ha valaki ezen a területen szeretne elhelyezkedni, akkor számára a legjobb indulási lehetőséget egy zenekar karmesteri asszisztens pozíciója jelentheti, ugyanis így lehetősége nyílik tapasztalatszerzésre, így később komolyabb munkákat is megpályázhat majd.
Magyarországon karmesteri tanulmányokat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen lehet folytatni.
Ezt olvastad már? Inspirációt keresel? Íme 5 dolog, ami segít ihletre lelni!
Dalszövegíró
A dalszövegíró az, aki dalokat ír egy előadó vagy lemezkiadó számára. A dalszövegírók vagy csapatban dolgoznak, vagy egyénileg. Ahhoz, hogy dalszövegíró legyél, először képben kell lenned az alapokkal – egészen pontosan azzal, hogy hogyan épül fel egy dal. Tanuld meg, mi az a ritmus, tempó, dallam, dinamika stb. Ezután jöhetnek az akkordok, szövegek és a tipikus dalszerkezet (verze, refrén és bridge) stb. A zene helyes megértése a dalszövegíróvá válás egyik alapköve.
Kezdetben hangolódj rá a kísérletezésre, ismerj meg új dalokat, figyeld meg a hangzásukat, felépítésüket, dalszövegeiket! Aztán kezdj el írni és mutasd meg a szövegeket olyanoknak, akiktől elfogulatlan szakmai véleményt kaphatsz.
Ha ezen a pályán képzeled el a jövődet, az első sikerekig lehet, hogy évek telnek majd el. Addig is, képzed magad, például a Rímek Párban Dalszövegíró Képzésen, a imPro dalszerző tanfolyamán, vagy a Mai Dal dalszövegíró kurzuson Beck Zolival.
Mindezek mellett lehetőséged van egyéb szakmák, készségek elsajátítására is, lehet például hangmérnök, zeneszerző, zenei menedzser, promóter stb. Cikksorozatunk következő részeiben további szakmákat mutatunk be a zeneiparon belül.
Ha úgy érzed, neked a zene az igazi hivatásod, hogy a te helyed a zeneiparban van, akkor megéri neki indulni ennek a sokszor nehézségekkel kikövezett útnak. Iratkozz fel hírlevelünkre, ami által további érdekes témákról olvashatsz!
Források: musicconnection.com, kiemelt kép: Canva