#BackstageSztorik 5. rész: Gallasz Enikő, a WMMD ügyvezetője
Folytatódik #BackstageSztorik elnevezésű interjúsorozatunk, amelyben a szakma ma élő leghitelesebb, legrelevánsabb háttérembereit szólaltatjuk meg. Zenészek, menedzserek, technikusok, turnémenedzserek, rádiósok, zenetévés szerkesztők, producerek, kurátorok, dalszövegírók történeteit ismerhetitek meg. Soron következő alanyunk Gallasz Enikő, a WMMusicDistribution Kft. ügyvezetője, akivel többek között a WMMD működéséről, a digitális zeneiparról és a fiatal zenészek lehetőségeiről beszélgettünk.
Melyek voltak az első tudatos lépéseid a zeneiparban és hogyan kerültél a WMMD-hez?
A zene gyerekkoromtól a szenvedélyem volt, és elég hamar megfogalmazódott bennem, hogy valamilyen módon ezzel szeretnék foglalkozni. Mivel előadói/zenészi ambícióim soha nem voltak – nem kimondottan szeretek szerepelni –, ezért az is világos volt, hogy ezt valahogy a háttérből tudom megtenni. A Corvinus Egyetemen a digitális zenekereskedelemből írtam a szakdolgozatomat, és az anyaggyűjtés során kerültem kapcsolatba a Universal Music lemezkiadóval. Az egyetem utolsó hónapjaiban gyakornokként kezdtem el ott dolgozni, majd három hónap elteltével főállásban. Az első munkakörömben az előadói jogdíjelszámolásokkal foglalkoztam, emellett pedig a kiépülő digitális üzletág csapatának a tagja voltam. Így indult az utam a zeneiparban.
A WMMD-t Gál Róbert alapította 2007-ben. Robival a Universalnál ismerkedtem meg, egy másik cégén keresztül, ami digitális zeneszolgáltatások fejlesztésével foglalkozott. Az így szerzett tapasztalatai alapján jutott arra, hogy szükség van egy olyan szereplőre, amely összefogja a hazai független hangfelvétel-tulajdonosok digitális jogait, hogy a hazai zenék is egyszerűen elérhetővé válhassanak a digitális zenei szolgáltatásokban. Én 2011-ben csatlakoztam a csapathoz, majd 2013-ban vettem át a cég vezetését.
A WMMD szolgáltatási köre kimondottan sokoldalú, a terjesztéstől kezdve a publikáláson át az együttműködésekkel, szponzorációkkal való támogatáson át sokféleképpen segítitek a zenészeket, zeneipari szereplőket. Milyen igény mutatkozott a munkátokra a kezdetekben, illetve milyen ma? Hogyan változott a tevékenységi körötök az évek alatt?
Az első években nem volt könnyű dolgunk a hazai előadókkal, kiadókkal. Mivel akkor még relatíve jól ment a fizikai értékesítés és a digitális szolgáltatások nem voltak ennyire elterjedtek, elég szkeptikusan álltak ahhoz, hogy a dalaikat bárki bármikor letöltheti/meghallgatja online. Azóta persze rengeteget változott az iparág, és ma már szó szerint naponta szerződünk új partnerekkel. Mostanra több mint 2000 partnerünk van a legkülönbözőbb katalógusokkal és igényekkel. Az elmúlt években ezért folyamatosan alakult, bővült a szolgáltatásaink köre annak megfelelően, hogy mivel tudunk a leginkább a partnereink segítségére lenni. Ennek eredményeképpen indítottuk el például az online marketing ügynökségünket vagy a publishing szolgáltatásunkat, elkezdtünk podcastok és hangoskönyvek terjesztésével is foglalkozni, de a kliptámogatási alapunk is létrejött. Nagyon hiszünk az edukáció fontosságában, és igyekszünk minden tőlünk telhető segítséget megadni a partnereinknek.
Több szálon is kapcsolódsz külföldi zeneipari szervezetekhez. Miért tartod fontosnak a nemzetközi kapcsolatok építését és hogyan segít ez a WMMD partnereinek?
Néhány évvel ezelőtt elkezdtünk aktívan járni a külföldi zeneipari konferenciákra, szakmai rendezvényekre, és nagyon hamar világossá vált, mennyi minden szinten tanulhatunk ezekből. Az így kialakított kapcsolatrendszerünknek köszönhetően bő 6 évvel ezelőtt beléptünk a Merlin nevű szakmai szervezetbe, aminek köszönhetően mára a lehető legjobb feltételekkel tudjuk terjeszteni a partnereink katalógusát a digitális szolgáltatásokba. A YouTube-bal 12 éve állunk szerződéses kapcsolatban, és kivételesen jó viszonyban vagyunk a csapattal, aminek köszönhetően olyan dolgokban is tudunk segíteni a partnereinknek, amiben csak nagyon kevesen az iparágban. A szakmai eseményeken mára már gyakran nem csak látogatóként, hanem meghívottként veszünk részt, és a legmeghatározóbb iparági szereplők eszközeivel erősítjük a szolgáltatásainkat, hogy a partnereink valóban világszínvonalú kiszolgálást kapjanak.
Ha jól tudom, beszélgetésünk alatt is a Eurosonic konferencia és showcase fesztivál miatt Hollandiában tartózkodsz. Összefoglalnád nekünk pár szóban, hogy mik az esemény fő témái, megállapításai?
Az idei Eurosonicon is rengeteg érdekes és aktuális panel volt, mindegyiken elhangzott olyan hasznos infó, ami megerősített minket abban, hogy a nemzetközi trendekkel és aktualitásokkal szinkronban fejlesztjük a szolgáltatásainkat. Téma volt többek között az elveszett jogdíjak problematikája a hiányos regisztrációk miatt, a playlist szerkesztés kérdése a szolgáltatásokban, a synch lehetőségek körüljárása vagy az AI térhódításával kapcsolatos problémák.
Hogyan tekintesz a zeneipar digitalizációjára és a mesterséges intelligencia térnyerésére?
A zeneipar digitalizácója szerintem egy nagyon jó dolog, hiszen azonnal, földrajzi koráltok nélküli hozzáférést ad a rajongóknak a zenéhez és az előadóknak a rajongókhoz. Az utóbbi persze ennyire nem egyszerű, de a lehetőség adott a határok nélküli közönségépítésre. A megfelelő üzleti modellek kidolgozása és a művészek megfelelő kompenzálása egy komoly kihívás ebben, amin az iparág és valamennyi érintett folyamatosan dolgozik. Utóbbi probléma igaz az AI térhódítására is, de ott emellett számtalan jogi kérdés/probléma is felmerül. Úgy gondolom, hogy a következő években még rengeteg szakmai vita fog folyni a témában, és remélem, hogy a jogalkotók a szakmai álláspontokat is figyelembe fogják venni a jogi keretek felállításakor.
Szerinted mik a jelenlegi legnagyobb kihívások a hazai zeneiparban, és hogyan igyekszik a WMMD ezekre reagálni?
Az előadók számára a legnagyobb kihívás az, hogy kitűnjenek a megjelenéseikkel a rengeteg új dal között. Bár soha nem volt még ennyi módja annak, hogy megszólítsák a közönségüket, soha nem is volt még ennyi tartalom, amivel versenyezni kellett. Mi a saját eszközeinkkel igyekszünk ebben segíteni: hatékonyan pitcheljük a partnereink dalait pl. a Spotify-on, illetve az online marketing szolgáltatásunk keretein belül social eligazítást és workshopokat biztosítunk, és akár saját finanszírozású online kampányokkal segítünk a közönségépítésben.
A zeneipari szakemberek számára a legnagyobb kihívás már egy jóideje a nagyon gyorsan változó környezet. A változásokkal lépést tartani, folyamatosan képezni magunkat, megérezni, melyek azok az irányok, amelyek a jövőben is meghatározóak lesznek. Ott van pl a web3, NFT, blockchain téma, ami lázban tartotta egy ideig a zeneipart (is), most az AI kérdése égető. Mi azzal igyekszünk reagálni, hogy folyamatosan képezzük magunkat, naprakészen tartjuk a tudásunkat, és igyekszünk felmérni azt, hogy a hazai előadók szükségletei mennyire esnek egybe a globális trendekkel, mi az, ami számukra valós segítséget jelent.
Milyen tanácsokat adnál azoknak a fiataloknak, akik szeretnék elindítani a karrierjüket a zeneiparban?
Ha nem csak hobbiként szeretnének foglalkozni a zenéléssel, akkor nagyon fontos, hogy felismerjék, hogy ez egy munka, ami bizonyos konkrét feladatokkal jár, és ha fejlődni szeretnének, akkor tudatosan kell foglalkozniuk ezekkel a feladatokkal. Az előadók jelentős része – egyébként teljesen érthető módon – csak az alkotásra, a zenélésre fókuszál, és minden egyéb feladat háttérbe szorul emellett. Azonban a mai világban, amikor több mint 100 ezer új dal jelenik meg egy nap a streaming szolgáltatásokban, muszáj beletenni az extra munkát, mert önmagában egy jó dal még kevés a sikerhez. Szóval egy induló előadó számára a tanácsom az, hogy reálisan mérje fel a saját lehetőségeit, hiteles szakmai forrásokból tájékozódjon, és azokból mérje fel, mi kell ahhoz, hogy a kitűzött céljait elérje, és ha az így kirajzolódó feladatokat nem tudja vagy nem akarja ő maga elvégezni, akkor keresse meg a megfelelő szakmai segítséget.
Mentálhigiénés és függőségi segítségnyújtás a zeneipar résztvevőinek – mesélj kérlek a Music Mentál programról! Miről szól, hogyan segít és miért tartottátok fontosnak a létrehozását?
A Music Mentált még a Covid idején indítottuk útnak. A zeneipar volt az egyik olyan terület, amelyet a leglátványosabban sújtott ez az időszak, és közvetlenül láttunk a partnereinken ennek a következményeit. A mentális egészség így magánemberként és zeneipari szakemberként is fontos téma volt számunkra, és az egyik kedves, nagyon régi partnerünk épp segítő szakemberként kezdett tevékenykedni ebben az időben, így adta magát, hogy csináljunk valamit közösen. Nekünk sajnos nincs erőforrásunk arra, hogy annyit foglalkozzunk a témával, amennyit kellene, de a tőlünk telhetőt szerettük volna megtenni, és vannak terveink a programmal kapcsolatban a jövőre nézve is. Jelen fázisban a Music Mentál egy platformot biztosít a zeneipari szereplőknek arra, hogy felvegyék a kapcsolatot a segítő szakemberekkel. Tehát mi az első lépések megtételében igyekszünk segíteni. A program indulásakor egy nyílt online workshop keretében mutatkoztak be a szakemberek, illetve beszélgettünk az érdeklődőkkel a témáról.
Melyek a legfontosabb célok, amelyeket a WMMD el szeretne érni a következő években, milyen fejlesztések, együttműködések vannak kilátásban?
Az elmúlt év nagyon sok meghatározó eredményt hozott a számunkra – elsősorban a szolgáltatásokkal való közvetlen kapcsolataink erősítésében és a direkt szállításokkal kapcsolatos fejlesztésekben. Az előttünk álló időszakban három fókusz terület van: a saját platformunk fejlesztése olyan funkciókkal, melyek tovább könnyítik partnereink dolgát, a nemzetközi kapcsolataink fejlesztése annak érdekében, hogy még több lehetőséget tudjuk biztosítani a partnereink számára, valamint az olyan egyedi projektek, mint pl. a WMMD – The Great Escape delegáció, ami kiválasztott előadóknak nyújt egyedi lehetőségeket. A belföldi szakmai együttműködéseink kapcsán is lesznek idén újdonságok.
Kiemelt kép: Szombat Éva