Koncertbooking a fizikai világban: a foglalási ügynökök szerepe
Képzeld el, hogy zenészként próbálnod kell a közelgő fellépésedre, miközben mindent be kell ütemezned és le kell foglalnod annak érdekében, hogy tökéletes előadást nyújthass, sőt, a következő koncertjeidre is gondolnod kell. Kezdőként természetesen meg kell tanulnod zsonglőrködni az idővel és energiával, de ha bővíteni szereznéd a látókörödet, illetve inkább a zenével szeretnél foglalkozni, akkor érdemes felvenned egy foglalási ügynököt. De mégis mit csinál egy foglalási ügynök és hogyan találhatsz rá a neked legmegfelelőbbre?
A foglalási ügynökök igyekeznek idejüket, tapasztalatukat olyan zenészekbe fektetni, akik idővel teltházas koncerteket tudnak nyújtani, mert minél jobban teljesítenek, annál sikeresebbé válnak ők is. Ha jobban belegondolunk, ez egy win-win szituáció lehet, hiszen mindenki jól jár.
Mit csinál egy foglalási ügynök?
A foglalási ügynök a szemed és a füled a zene világában. Azért dolgozik, hogy művészetedet élőben is megmutathasd a világnak, illetve, hogy az online népszerűségedet offline is megtapasztalhasd. Általában nagy szakértelemmel és előzetes tudással rendelkeznek annak kapcsán, hogy mely helyszíneken érdemes fellépést foglalni, hol érdemes turnézni, mely promóterek és szponzorok keresnek olyan zenészeket, mint te. Nemcsak a helyszínek kereséséért és a promócióért felelősek, hanem az ütemezésben, tervezésben is nagy szerepük van. Segítenek, hogy úgy építsd a karriered, ahogy az neked a legkényelmesebb és leggyümölcsözőbb.
Mit kell keresni egy ügynökben?
Számodra elengedhetetlen, hogy az alkalmazni kívánt ügynök jó kapcsolatokkal és a szponzorokhoz való hozzáféréssel rendelkezzen, ami hosszú távon fontos lesz az előre lépés érdekében. Az is létfontosságú, hogy meglegyen köztetek a kémia, hogy jól működjetek együtt, és bízz abban, hogy minden körülmények között szem előtt tartja az érdekeidet. Alapvető az is, hogy meglegyen a balansz a szakmai és személyes kapcsolat között.
Hogyan találhatsz foglalási ügynököt és mennyibe kerül ez neked?
Az ügynökök általában megkeresik azokat a zenészeket, akik iránt érdeklődnek. Ez azonban ne tántorítson el attól, hogy munkáddal te keress meg szabadúszó ügynököket vagy ügynökségeket. Ha nincs ötleted, hogy kit lenne érdemes alkalmazni, nyugodtan kérdezz rá zenész ismerőseidnél, iparági szakembereknél, hogy kit/kiket ajánlanának.
És hogy mennyit kér egy foglalási ügynök? Az ár nincs kőbe vésve, de általánosan elmondható, hogy a bevétel 10%-át, de egyes esetekben akár 15%-ot is. Előzetesen mindenképpen egyeztessetek erről, valamint a pontos tevékenységi kört is foglaljátok szerződésbe.
Hogyan cserkészik be az ügynökök a zenészeket?
Klisé vagy sem, így van: ha a megfelelő helyen vagy a megfelelő időben, megnő az esélye, hogy valaki felfedezi a benned rejlő potenciált.
Játssz élőben annyit, amennyit csak tudsz!
Nem minden előadó kezd foglalási ügynökkel. Nekik kezdetben maguknak kell fellépési lehetőségek után nézniük, hiszen ezáltal egyre többen és többen ismerik majd meg – a közönség és szakma is. Éppen ezért fontos, hogy kezdetben ne essen le a gyűrű az ujjadról, ha kisebb helyeken, kevesebb pénzért kell fellépned. Ne feledd, ha jó vagy abban, amit csinálsz, akkor ez előbb-utóbb változni fog.
Légy jelen!
Az élő fellépéseknek közösségszervező ereje is van, illetve remek alkalom a kapcsolatépítésre, főleg, ha több zenésszel lépsz fel. Sosem tudhatod, hogy kivel hoz össze a sors, ezért légy nyitott, kezdeményezz párbeszédeket és ajánld fel segítségedet, amilyen mértékben tudod.
Apropó, párbeszéd, a közösségi média is remek hely arra, hogy kiszúrjon magának egy foglalási ügynök, hiszen gyakran végeznek kutatást a social platformokon. Valójában a közösségi oldalak trendjeivel való lépéstartás és az állandó jelenlét ugyanolyan fontos, mint az, hogy megmutatod magad élőben.
Amikor egy ügynök rád talál Instagramon, Facebookon, YouTube-on, TikTokon és látja, hogy komolyan veszed a karrierépítést és aktív vagy ezeken a felületeken, nagyobb valószínűséggel keres meg később.
Mindig maradj hű önmagadhoz!
Végül, ami a legfontosabb, mindig légy önmagad! Ismered már magad és a zenédet. Ha az akusztikus irány vonz és élvezed, amikor csak te és a gitárod vagy a zongora vagytok egy fellépésen, akkor ragaszkodj ehhez, és olyan helyeken lépj fel, ahol ezt a hangulatot keresik.
Továbbá ne feledd, te is képes vagy irányítani azt, hogy ki vegyen észre téged, attól függően, hogy hogyan építed fel saját brandedet.
Karriered bármelyik szakaszában is vagy, online koncertszervező asszisztensünk – amely A-Z-ig végig vezeti a megrendelőt a foglalási folyamaton – számodra és ügynököd számára is betonbiztos megoldást jelent a fellépésszervezés terén.
Kiemelt kép: istockphoto.com