Klipforgatás alacsony büdzsével? Lehetséges! Mutatjuk, hogyan!
Napjaink „közvetített” világában a rövid formátumú videók a legvonzóbb tartalomnak bizonyulnak. A zenei videó készítése és kiadása jelenleg az egyik legjobb módja annak, hogy a YouTube-on (vagy más videóplatformokon) népszerűsítsd a zenédet, és nagy közönséget érj el online. Valójában a klipforgatás a zenei énmárka-építés és a saját vizuális esztétika kialakításának egy nagyon fontos eleme. És a jó hír: ha okosan csinálod, nem megy rá a gatyád sem. Íme 8 tipp, hogy hogyan készíts kis költségvetésű zenei videót!
A klipkészítésnek nem(csak) az a lényege, hogy óriási nézettséget érj el, hanem sokkal inkább az, hogy megmutasd magadat és imázsodat, kiemeld a zenéd jelentését és művészi szinten kapcsolatba lépj a rajongóiddal.
Manapság rengeteg cizellált, nagy költségvetésű, de kevésbé stílusos vagy kreatív klipet kapnak a rajongók a világsztároktól, amik között nézelődve felüdülés az őszinte, nem túltolt, mégis különleges zenei videó. És ha már itt tartunk, jöjjön is az első tipp:
Ha valami DIY, legyen is az!
Nincs rosszabb egy olyan klipnél, amely túlságosan igyekszik professzionálisnak tűnni, miközben láthatóan nem az.
Valljuk be: ha szűkös a költségvetésed, nagyon valószínűtlen, hogy a megfelelő eszközök és felszerelések rendelkezésedre állnak ahhoz, hogy valóban kifogástalan minőségű videót készíts. Tehát mi azt mondjuk, hogy légy őszinte és tedd az ellenkezőjét!
Gondolkozz egy inkább történetében erős, érdekes vizualitással bíró, egyszerű videóban, ami karriered jelen fázisát tükrözi. Persze, nem arról van szó, hogy direkt „ronts” a minőségen – hanem arról, hogy egy letisztult, kreatív energiákkal teli anyag sokkal ütősebb lesz, mint egy kamu produkció. A léc nem ettől kerül magasabbra, úgyhogy nyugodtan add önmagad!
Légy jól szervezett!
A zenei videó készítése nagy projekt, amihez hatékony projektmenedzsment szükséges. A forgatás előtt mindenképpen készíts egy checklistet! Nagyon fontos, hogy felkészült légy te és a csapatod, mert enélkül káoszba torkollik az egész.
Ki végzi a szerkesztést, a vágást? Ki a felelős a jelmezekért? Ki visz mindenkit a forgatás helyszínére és onnan haza? Ki gondoskodik az ételekről, italokról? A szerepek természetesen változhatnak az projekt során, de érdemes előre kiosztani a feladatköröket. Ugyanilyen lényeges a költségvetési terv készítése, amely történhet egy egyszerű Excel táblázatban – világítás, helyszín, kellékek, kamerafelszerelés, stáb, bérlések; többek között ezek jó, ha szerepelnek a költségvetésben.
A jó világítás = MINDEN!
A helyzet az, hogy, ha egy zenei videó nem rendelkezik megfelelő világítással, akkor nem számít, milyen nagyszerű benne a koreográfia, a vizuál vagy a történet. A rossz fény mindent borít…
A világítás optimalizálásának legolcsóbb és legegyszerűbb módja egy kültéri helyszín kiválasztása, vagy egy olyan helyiség, ahol sok ablak van, így természetes fényben történhet a felvétel.
És hogy melyik a legjobb napszak? Ideális a reggel vagy a délután, amikor teljesen világos van. De akár kihasználhatod a természetes fényviszonyok változásait is; a nappal és az éjszaka különleges kontrasztot teremthet a klipedben.
Na és mi a helyzet az időjárással? Ideális, ha borús (felhős) idő van, mert így nem „ég ki” az anyag a túlzott napfényben, illetve kevesebb lesz az utómunka.
Ha pedig olyan helyszínt választottál, ahol nem a legjobbak a természetes fényviszonyok, akkor se ess kétségbe, hiszen ma már nem olyan drága lámpákat bérelni. Google a jó barátod; segít megtalálni a legolcsóbb bérlési opciókat.
Válassz EGY jó helyszínt, és ragaszkodj hozzá!
Az első számú szabály az alacsony költségvetésű klipek forgatása előtt, a helyszín kiválasztása kapcsán pontosan ez – válassz egyet és csak egyet!
Miért?
Ha egyetlen helyszínt választasz, nemcsak saját magad és mások számára teszed könnyebbé és egyszerűbbé a projekt kivitelezését, hanem csökkentheted az utazási költségeket is.
Továbbá ne olyan helyszínt válassz, amely mindenki számára kiesik. Ne vesztegess időt és pénzt egy olyan út koordinálására, amelyhez 3 vonat-, 2 taxi- és egy helikopterút szükséges.
Íme néhány dolog, amire jó, ha gondolsz a helyszín kiválasztásakor:
· Legyen egyedi, karakteres, vizuálisan megkapó!
· Összhangban van veled/a zenekarral, esetleg személyesen is kötődsz hozzá? Szuper!
· Legyen képes tovább vinni a dal narratíváját!
· Többféle hátteret is adjon!
A legjobb, ha magánterületekre fókuszálsz, így elkerülheted a kíváncsiskodókat és nem kell fizetned az engedélyekért (vagy csak jóval kevesebbet). Ha van olyan ismerősöd, akinek galériája vagy tükrös táncstúdója van, esetleg egy elhagyatott épület tulajdonosa, vedd fel vele kapcsolatot bátran! Sőt, olyan helyszín is szuper lehet, amire nem is gondolnál első körben: például nagymamád retró nappalija.
Toborozz barátokat vagy más kreatívokat!
Nem feltétlenül kell tonnányi pénzt kiadni profi színészekre, videósokra, sminkesekre, fodrászokra és a stáb többi tagjára. Gyűjtsd össze a barátaidat és kreatív ismerőseidet, akik segíthetnek a kliped kimaxolásában!
A közösségi média korában ma már nem kunszt a toborzás – sokan ingyen is részt vesznek klipforgatáson, hiszen amellett, hogy ez egy komoly munka, tök jó buli is! Nézz szét, van-e az ismerősi körödben fotós, videós, grafikus, vágó és olyan személy, aki hajlandó statisztaként szerepelni az anyagban.
Hidd el, meg fogsz lepődni, hogy mennyi szakember vesz körül. Kezdd el a kapcsolatépítést!
Alkoss, játssz, légy rafinált!
Tény, hogy egy érdekes vizuális elem vagy egy kreatív történetszál alapvető ahhoz, hogy a nézők elkötelezzék magukat és végig nézzék, esetleg meg is osszák a videódat.
Példák néhány jó vizuális horogra:
· Egyedülálló történet vagy elbeszélés
· Érdekes vizuális vagy grafikai elem
· Jól átgondolt koreográfia
· Különleges ruhák vagy menő kellékek
· Izgalmas tér-idő játékok
Ahhoz, hogy kialakuljon az egyedi vizuális DNS-ed, érdemes valamilyen extra tartalmon gondolkozni, illetve ne feledd, a videóid hangulatának meg kell egyeznie a zenéd stílusával és a saját képi világoddal. Így lehetsz igazán emlékezetes és hiteles. Inspirálódj filmekből, könyvekből, videójátékokból!
A cél az, hogy kevés felszereléssel, alacsony költségvetéssel és nem túl nagy szerkesztési tapasztalattal is jól sikerült anyagot adhass a közönségednek. Ha pedig abszolút nem jut eszedbe semmi kreatív, legyen a következő kliped az egyik koncerted! Forgass útközben és a backstage-ben is, afféle road movie jelleggel. A fanok imádni fogják, és nem is kell nagyra nyitnod a pénztárcád.
Vágj bele te is a klipforgatásba, az eredményt pedig küldd el a sajtó munkatársainak is a Koncertbooking PR és promóciós felületén!
Forrás: dittomusic.com, kiemelt kép: Unsplash