Hallgasd dalaidat empátiával!
Amikor a dalírás, a stúdiózás vagy az albumkiadás sűrűjében vagy, amikor összecsapnak feletted a hullámok, könnyen előfordulhat, hogy a túlterheltség jeleit észleled magadon. Ez pedig elhomályosíthatja az ítélőképességedet a saját zenéddel kapcsolatban. És hogy miért káros ez? Azért, mert nem tudod empátiával hallgatni saját dalaidat vagy másokét. Csak a negatív aspektusokra koncentrálsz, nem figyelve az építő kritikákra sem. Ez veszélyes.
Hidd el, ez a zenészek legtöbbjével előbb-utóbb megtörténik. Van, akivel karrierje során többször is. Ugyanakkor fontos felismerni, hogy mikor vagy ebben az állapotban, majd az úgynevezett tanulási mindsetre váltani.
Ennek az a lényege, hogy egy bizonyos szemszögből közelíted meg a dalokat. Hogy tudatosítod: azért csinálod ezt az egészet, hogy fejlődj, hogy folyamatos flow-ban legyél, nem pedig azért, hogy mindig „tökéleteset” alkoss. Ezután megnyílik az elméd: megérted, hogy mások hogyan hallják és értik meg a dalaidat, ez pedig segítheti az előrelépésedet, a fejlődésedet.
Hogyan adjak címet a dalaimnak?
5 rossz szokás, amit dalszerzőként érdemes elkerülnöd
A dalod nem te vagy
Ha valóban tanulni, fejlődni szeretnél, mindig emlékeztesd magad: bármennyire is személyes egy adott dal, az nem te vagy. Azzal, hogy elengeded, valójában a legjobbat teszed a zenéddel; megteremted a lehetőséget ahhoz, hogy önmagadon kívül is szerepe legyen. Vagyis a dal, amit írtál, és amely vigaszt adott neked akkor, amikor a leginkább szükséged volt rá, mostmár elkezdhet vigaszt nyújtani másoknak is.
Ez nem egy „egyik napról a másikra”-jellegű út. Nem lesz könnyű menet, és néha eltelik néhány hét a dal megírásától addig, amíg azt mondhatod: „Készen állok arra, hogy ezt a dalt a tőlem telhető legjobbra csináljam úgy, hogy nem várok el MINDENT magamtól!”
A kritika újrafogalmazása
Ez fontos, amikor egy ismerősöd vagy zenésztársad daláról mondasz véleményt, de még fontosabb, amikor a saját dalodat szerkeszted. Lehetsz önmagad legnagyobb kritikusa, de mindig légy megbocsátó! Ha kérlelhetetlenül szigorú vagy a bírálat során, fájdalmas élményként fogsz emlékezni az egészre, és végül kevesebbet fogsz írni vagy szerkeszteni; frusztráltak lenni e kreatív folyamat során pedig egyenes út a kiégés felé.
Persze, nem arról van szó, hogy ne légy őszinte (akár magaddal szemben); hanem arról, hogy inkább pozitív és konstruktív legyél! Az, ahogyan a nyelvet használjuk és ahogyan magunkkal szemben viselkedünk, óriási változást hozhat a dalaink iránti érzéseink terén.
A visszajelzések hogyanja
A tanulási gondolkodásmód másik előnye, hogy hatékonyabban tudsz visszajelzést adni.
Fontos, hogy ha mások zenéjét hallgatod, mindig igyekezz megérteni a dalszerző küzdelmeit, valamint azt, hogy a hallgató hol lép be a dalba, hogyan fejleszti kapcsolatát a dalanyaggal. Valószínű, hogy a nem hivatásos zenészeknél, az átlagos hallgatóknál nem ugyanazok az ötletek, gondolatok és emlékek kötődnek egy adott számhoz, mint neked vagy annak, aki a dalt írta.
Tény, hogy az emberek – köztük feltehetőleg te is – hajlamosak elfogultan és előítéletekkel hallgatni a zenét. Akár egy bizonyos műfaj mintái miatt, akár saját véleményük, elvárásaik miatt, hogy mit kell csinálnia, mit kell elérnie egy dalnak – ezeket jobb, ha te is félreteszed.
Nem minden számnak kell történetet mesélnie és nem minden számnak kell egy nagy, Katy Perry-szerű tapadós refrén!
Ehelyett tedd fel magadnak a kérdést: „Mi akar lenni a dal, és hogyan tudom ezt hatékonyan kommunikálni?” Ha a dal popsláger akar lenni, fel kell hívnia a figyelmet és rafináltan kell használnia a ritmust. Ha inkább háttérzenének készül, akkor finomabbnak, intimebbnek kell lennie a dallamok terén. Tudd, hogy mit akarsz, és ehhez rendeld a többi elemet!
Elakadtál? Így növeld a zenei kreativitásod!
Hogyan válaszd ki a tökéletes dalt következő kislemezedhez?
A „mindent vagy semmit” gondolkodás veszélyei
Akár a te dalod, akár egy másik dalszerzőé, ne gondolj arra, hogy a szóban forgó szerzemény összességében „jó” vagy „rossz”. Hagyd magad mögött a fekete-fehér szemléletet!
Amikor kritikát kapsz, bizonyára te is hajlamos vagy átadni magad a „mindent vagy semmit” gondolkodásnak, vagyis, ha sok a javítanivaló, akkor abból az következik, hogy az egy „rossz dal”. Egyetlen szám sem menthetetlen, és még ha úgy is döntesz, hogy sok mindent módosítasz rajta, tanultál és fejlődtél a vele való munka során, amit senki nem vehet el tőled.
Próbálj meg a dal egyes aspektusaira koncentrálni, esetleg a technikai vonatkozásokra, például, hogy melyik ütemben kezdődik a dallam, vagy milyen gyakoriak a harmonikus váltakozások. Ezt megteheted dalszöveggel is, a történet előrehaladására vagy az érzelmek kifejezésére használt különféle eszközökre összpontosítva.
Közelíts így hozzá: „Mi az érdekes ebben a dalban? Mit tanulhatok belőle?” Ha így teszel, empatikusabb leszel a visszajelzések alkalmával – legyen szó a saját vagy mások zenéjének megítéléséről és véleményezéséről.
Összefoglalva
Az empátia gyakorlása a dalszerzési folyamatban azt jelenti, hogy megteszed azokat a lépéseket, amelyek a fejlődéshez, növekedéshez szükségesek.
Ha megérted egy dal egyes vonatkozásait és újrafogalmazod a vele kapcsolatos gondolataidat, beléphetsz a tanulási gondolkodásmódba, és többé nem fogsz félni a kritikáktól, a visszajelzésektől. Elkezded megérteni, mit jelent az, amikor híres dalszerzők több száz dal megírása után jutnak el azokhoz, amikre végül büszkék lesznek.
Ez a szép a művészetben: mindig törekedhetsz valami új és ismeretlen dologra. Közben pedig fontos, hogy iktass be énidőt, digitális detoxot, pihenj eleget, figyelj oda az öngondoskodásra és az „ép testben ép” lélek balanszra, hogy könnyebben elengedhesd a negatív gondolatokat!
Még több inspiráló tartalomért pedig kövess minket Facebookon és olvasd folyamatosan frissülő blogunkat!
Kiemelt kép: Unsplash