Miért jó, ha megtanulsz még egy hangszeren játszani? Mondjuk!
Épp azon gondolkodsz, hogy szívesen belevágnál valami újba és fejlesztenéd magad? Mi csak bátorítani tudunk ebben! Kutatások kimutatták, hogy ha zenészként megtanulsz játszani egy második hangszeren, az előnyös lehet számodra mentálisan, fizikálisan, illetve szakmai értelemben egyaránt. Az alábbiakban sorra vesszük, hogy pontosan milyen előnyökről is van szó. Tarts velünk!
Elméleti és gyakorlati tudás elmélyítése
A basszusgitárosok és a dobosok általában a ritmusok segítségével élnek együtt a hangszerükkel. A monofonikus hangszereken, például furulyán, trombitán vagy szaxofonon játszók a dallamon keresztül kapcsolódnak a hangszerükhöz, és kevéssé járatosok a harmóniában.
Egy második hangszer elsajátítása segíthet pótolni a hiányosságaidat – különösen akkor, ha nem is tudtad, hogy léteznek. Miután elsajátítottad egy másik hangszer tulajdonságait, a megtanultakat a fő hangszereden is kreatívan alkalmazhatod.
Ez is érdekelhet: YouTube zenészeknek, 1. rész: a 7 legjobb csatorna dobtanuláshoz
A tested is örülni fog
Az új zenei területeken való kalandozás nemcsak az elmédnek (és a füleidnek!), hanem a testednek, az egészségednek is jót tesz.
Valószínűleg te is hallottál már az olyan kórképekről, mint a kéztőalagút-szindróma, ínhüvelygyulladás, bursitis, befagyott vállak és hasonlók, sőt, lehet, hogy már volt is „szerencséd" valamelyikhez. A zenészek különösen hajlamosak az ilyen jellegű elváltozásokra. Ugyanakkor, ha elsajátítasz egy második hangszert, különösen egy teljesen más családból származó hangszert, az csökkenti a fenti kórképek fellépésének kockázatát.
Hogy miért? Mert lehetővé teszi, hogy többféle mozdulatot alkalmazz zenélés közben.
Tegyük fel például, hogy hegedülsz. Ha megtanulsz zongorázni vagy dobolni, akkor a hegedűhöz használt izmok és inak kipihenik magukat. Továbbá, ha valami miatt le kell tenned a fő hangszeredet – pl. sérülés miatt –, az átmeneti/gyógyulási időszakban a második hangszered által folytathatod a zenélést.
Olvastad már? Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #3 – Gitárról szóló podcastek
Több lehetőség
Napjainkban különösen fontos, hogy fejleszd magad. Ahhoz, hogy szintet lépj karrieredben és több lehetőséget kapj, a második hangszeren való játék megtanulása nagymértékben hozzásegíthet.
Ezáltal több ajtó nyílik ki előtted, akár egyéni előadó vagy, akár zenekarban játszol.
Ha komolyan gondolod a zenei pályát – még ha ez tanári pályát is jelent –, a sokoldalúság és a gyakorlati tudás aranyat ér. Az, hogy megérted egy hangszer működését, vagyis elméletben tudod, hogy hogyan kell megszólaltatni, az nem ugyanaz, mintha ténylegesen is játszanál rajta.
A másik sarkalatos pont: a timing. Egyesek szerint ez az, ami elválasztja a jó zenészeket a nagyszerű zenészektől, és semmi sem javítja a timingot jobban, mint egy új hangszerben való elmerülés. Az, ha az alapokat újra előveszed, előrébb repíthet a karrieredben, mint gondolnád!
Plusz, ha egy második hangszerrel kezdesz el dolgozni a DAW-ban és megtanulod a programozásukat, az színesebbé, eklektikusabbá teheti a zenédet.
Ezt se hagyd ki: Képeznéd a hangod? Így válassz énektanárt!
Sétálj, ne fuss!
Egy új hangszer megtanulása olyan, mint egy új nyelv elsajátítása… A nyelvtanulók is sokat dolgoznak azon, hogy az új nyelven éppen olyan ékesszólóan tudják kifejezni magunkat, mint anyanyelvükön. Ez a második hangszerrel való ismerkedés során sincs másképp: jó munkához idő kell.
Ha megpróbálod siettetni a tanulási folyamatot, elmulaszthatod a második hangszer elsajátításának számos kulcsfontosságú elemét. Pedig, ha hiányos alapokra építkezel, az sosem vezet jóra.
Itt az idő, fejleszd zenei tudásodat és tanulj meg egy új hangszert! Ha pedig a zenei marketing terén is új ismereteket szeretnél szerezni, iratkozz fel hírlevelünkre!
Kiemelt kép: Unsplash, forrás: tonegym.co, themusicstudio.ca