A kisebb tartalomgyártókat segíti a YouTube új funkciója, a Hype
Nemrég jelentette be a világ legismertebb videómegosztó platformja, a YouTube, hogy új funkciót vezetett be. A Hype célja, hogy segítse a feltörekvő YouTube-csatornák növekedését azáltal, hogy összekapcsolja őket új közönségekkel. Lássuk, miről is van szó pontosan!
Mi az a Hype?
A YouTube közleményében azt írja, hogy az utóbbi időben számukra is világossá vált a tény, hogy a kisebb tartalomkészítők számára – még azoknak is, akiknek már van elkötelezett rajongótábora – kihívást jelenthet új nézőket elérni, bevonzani. Ezt a problémát hivatott orvosolni, de legalábbis enyhíteni a Hype funkció.
De miről is szól konkrétan ez az újítás?
Ha egy videó kevesebb mint 7 napja jelent meg, és alkotójának kevesebb, mint 500 000 feliratkozója van, akkor a nézők „hype-olhatják" – ez többet jelent, mint egy egyszerű lájk vagy megosztás. Minél több hype-ot kap egy videó, annál magasabbra kerül egy új ranglistán, amely az adott hét 100 legjobban hype-olt videóját tartalmazza. Mindenki hetente háromszor hype-olhat, és a YouTube azt tervezi, hogy a jövőben a rajongók további hype-okat is vásárolhatnak majd, ami egy újabb bevételi forrást nyit meg majd az alkotók számára.
Fontos megjegyezni, hogy a Hype nem befolyásolja a YouTube ajánlásait vagy keresési eredményeit.
Ezt olvastad már? 7 zenész, akik tarolnak a YouTube-on – Így érdemes plusz tartalmat generálni a platformon
Miért jó ez az alkotóknak?
Amikor a nézők hype-olják a videóidat, az pontokat generál, ezek pedig segítenek felkerülni a heti ranglistára adott országon belül, így új közönség előtt is megjelenhetnek a tartalomgyártók. Emellett a platform bevezetett egy „kis alkotói bónuszt", amely extra pontszorzót biztosít a kevesebb feliratkozóval rendelkező csatornáknak, hogy mindenki egyenlő eséllyel induljon.
A Hype nem csak a ranglistáról szól. Ez egy módja annak, hogy a nézők véleményt alkothassanak arról, hogy melyik tartalom nyerte el leginkább a tetszésüket. Ráadásul a legjobban hype-olt videók egy különleges jelvényt is kapnak, amely egyértelműen jelzi, hogy azok a rajongók kedvencei.
Hogyan született meg a Hype ötlete?
A platform közleménye alapján az ötlet egy egyszerű megfigyelésből indult: a kiindulópont az, hogy a rajongók szeretnének részesei lenni kedvenc alkotóik sikertörténetének. Nem elég számukra, hogy csak nézik vagy lájkolják a videókat; aktívan hozzá akarnak járulni ahhoz, hogy ezek az alkotók elérjék céljaikat.
Egy kutatás során erről több mint 2500 nézőt kérdeztek meg az Egyesült Államokban, Japánban és Németországban. A válaszadók több mint 75%-a, a Z generáció tagjainak pedig több mint 80%-a jelezte, hogy szívesen segítene a kis és közepes méretű csatornáknak a növekedésben.
Kapcsolódó tartalom: Így hackeld meg a YouTube Shorts algoritmusát
A fejlesztési folyamat
A felhasználói visszajelzések kulcsfontosságú szerepet játszottak a Hype végső formájának kialakításában. A platform - nyilatkozata szerint - egy olyan egyszerű és érthető funkciót szeretett volna létrehozni, amely természetesen illeszkedik a már megszokott YouTube-élménybe.
Kezdetben számos különböző ötletet teszteltek, például azt, hogy a nézők a videók első 24 órájában támogathatják kedvenc tartalmaikat, vagy egyes videórészleteket szponzorálhatnak. Ezek közül néhány túl bonyolultnak bizonyult, mások pedig nem illeszkedtek a megszokott YouTube-élményhez. Végül a 7 napos időkeretet és a Hype ranglistát választották, mivel ez megfelelő egyensúlyt teremtett az időbeli relevancia és a rugalmasság között. A kisebb csatornák érdekében pedig bevezették a már említett „kis alkotói bónuszt", hogy kiegyenlíthessék a versenyfeltételeket.
A YouTube azt tervezi, hogy a bétatesztek alapján további piacokra is kiterjeszti a funkciót, és folyamatosan finomítja azt a felhasználói visszajelzések alapján. A Hype lényege, hogy a rajongóknak lehetőséget adjon arra, hogy aktívan hozzájáruljanak kedvenc alkotóik sikeréhez. Ez egy win-win helyzet: a nézők/hallgatók új tartalmakat fedezhetnek fel, az alkotók pedig növelhetik közönségüket. Hogy mennyire fog ez valóban a kisebb közönséggel bíró tartalomgyártók támogatásáról szólni, az egyelőre a jövő zenéje.
Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy kéthetente első kézből megkaphasd legolvasottabb tartalmainkat!