Barion Pixel

KoncertBooking: Beköszöntött a „robotzene” kora, avagy egyre inkább teret hódít a mesterséges intelligenciával történő zenekészítés

külföld - 2023.03.18

Beköszöntött a „robotzene” kora, avagy egyre inkább teret hódít a mesterséges intelligenciával történő zenekészítés

A zenekészítés felgyorsítása és egyszerűsítése érdekében ma már számos külföldi zenész alkalmaz mesterséges intelligenciát munkája során. Az elmúlt néhány évben a mesterséges intelligencia kompozíciós eszközzé fejlődött, lehetővé téve a zenészek számára, hogy új, MI-algoritmusokból és különféle szoftverekből származó hangokat fedezzenek fel. Ez pedig egy új dimenziót nyit meg a zeneipar számára.

A zenekészítés felgyorsítása, egyszerűsítése és kreatívabbá tétele érdekében ma egyre több zenész kísérletezik a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségekkel. Az elmúlt néhány évben az MI releváns kompozíciós eszközzé fejlődött, lehetővé téve az alkotók számára, hogy új, MI-algoritmusokból és különféle szoftverekből származó hangzásokat fedezzenek fel. Ez pedig egy új dimenziót nyit meg a zeneipar számára. 

Hogyan hozhatunk létre mesterséges intelligencia által generált zenét?

Amikor az MI-t hívjuk segítségül a zenekészítéshez, akkor nagy mennyiségű adatot kell betáplálnunk olyan MI-algoritmusokat alkalmazó eszközökbe, amelyeknek az a feladata, hogy különböző akkordokat, trackeket és egyéb adatokat dolgozzanak fel. Ezek által pedig meghatározzák az algoritmusok által feldolgozott információkhoz hasonló zenekészítési mintákat. 

A mesterséges intelligencia térnyerése a zenében oda vezetett, hogy egyes vállalatok és magánszemélyek új szintre emelték általa a zenekészítés folyamatát.

Például a Drowned in the Sun című szám a Google Magenta és egy neurális hálózat terméke, amely több tucat eredeti Nirvana felvétel adatait használja, illetve szövegeket készít egy Nirvana tribute banda énekesének előadására. Bár a hang itt-ott nem épp a legtisztább, az MI még a tudományos körökben dolgozókat is lenyűgözte képességeivel, hiszen koherensen generált egy multiinstrumentális zeneművet metrikus szerkezettel, zenei kifejezésekkel, logikus folyamatokkal...

Az egyre bonyolultabbá váló MI által generált alkotások tehát bebizonyították, hogy képesek a zenészek stílusának és hangzásának hű utánzására. De mit tud még ez a technológia, ami hasznos lehet számodra?

Az MI több kreatív lehetőséget kínál a zenészek számára

Az MI sokkal inkább egy együttműködésen alapuló, előremutató eszköz, mint egy utánzatra összpontosító gépezet – vallják azok a zenészek, akik alkalmazzák ezt a technológiát.

Robin Sloan író és Jesse Solomon Clark zenész az OpenAI Jukebox segítségével készített albumot. Holly Herndon 2019-es lemeze, a Proto, amelyet a Vulture „a világ első mesterséges intelligenciával készült mainstream albumaként” írt le, egy neurális hálózatot tartalmazott, amely több órányi énekminta alapján generált hangvariációkat.

Az MI által új, eddig nem tapasztalt zenei ötletek kibontását végezhetik el a zenészek.

És ez még nem minden! A szakértők még nagyobb előrelépést jósolnak. Például a következő nagy dobás az lenne, hogy olyan MI-modellek jönnek létre, amelyek valós idejű előadások során reagálnak a zenészek játékára. 

Bár az ehhez hasonló forgatókönyvek ígéretesnek tűnnek, vannak bizonytalanságok és lehetséges árnyoldalak a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, amelyeket a zenészeknek figyelembe kell venniük, mielőtt belevágnak az e technológia által generált zene felfedezésébe.

Ez is érdekelhet: A jövő már elkezdődött: zene a metaverzumban

Fotó: Canva

Az eredetiség kérdése

A mesterséges intelligencia képes utánozni a zenészek hangzásbéli tulajdonságait, de a híres előadókat meghatározó innováció továbbra is megfoghatatlan számára.

„A Nirvana arról volt híres, hogy máshogy csinálja a dolgokat, mint korábban mások, a gépi tanulás pedig abban nagyon jó, hogy úgy csinálja a dolgokat, ahogyan az emberek már korábban megtették” – mondta Jason Palamara, az Indiana Egyetem zenei és művészeti technológiai adjunktusa.

Az MI által a korábbi zeneművekhez hasonló hangzású dalok készítése a zeneművek változatosságának és minőségének hiányát eredményezi. 

A remény azonban továbbra is fennáll arra, hogy a mesterséges intelligencia finomodik, jelenleg azonban e technológiának a kezdetleges változatai hibásak a kifinomult valós idejű zenei interfészek hiánya miatt. Ez azt jelenti, hogy az egyszerű részletek (például a szinkronizálás és a ritmuskövetés) komoly kihívást jelentenek e modellek számára.

Az adatkorlátok is hangsúlyosak. A korábban emlegetett Nirvana szám több órányi MIDI-adatból jött létre, de az élő előadás ehhez képest csekély hangot generál. 

Kapcsolódó tartalom: AR és VR technológia a zenében

Szerzői jogi aggályok

Előfordulhat, hogy azok, akik MI által generált zenét készítenek, nem tudják szerzői jog alá helyezni a számaikat, míg azok a zenészek, akiknek a dalait vagy dalainak egyes elemeit felhasználták, nem biztos, hogy tudják, mikor érdemes beperelni valakit a hasonlóságok és különbözőségek ingoványos terepe miatt. 

Az eredetiség hiánya mellett a mesterséges intelligencia jogi kerete továbbra is homályos a zeneiparban. 

Az olyan eszközök, mint a ChatGPT és a Lensa miatt a mesterséges intelligencia valószínűleg továbbra is vitákat kavar majd a zeneiparon belül. Az MI által generált művészet mesgyéjén az alkotások pontosságával és hitelességével kapcsolatos kérdések valószínűleg átgyűrűznek majd az MI-zene körüli diskurzusokba is.   

Fotó: Canva

Az MI által generált zene és a munkahelyek elvesztése

A kritikus hangok szerint a különféle ütemeket, ritmusokat és dallamokat előállító mesterséges intelligencia átveheti a dobosok, basszusgitárosok és más zenészek szerepét. Ez egyelőre utópisztikusnak hathat, de amilyen ütemben fejlődik a technológia, talán érdemes nem félvállról venni ezt a kérdéskört.

Az automatizálás miatt a munkahelyek elvesztése komoly aggodalomra ad okot a mesterséges intelligencia terén, és ez alól a zene sem kivétel. 

Természetesen a végső cél az lenne, hogy a mesterséges intelligencia afféle „munkatárs”, „szerzőtárs” legyen, illetve új hangzásokkal és technikákkal járuljon hozzá a kreatív folyamathoz. Hogy hová fut ki az MI és mivé fejlődik a következő években, az még a jövő zenéje.

Mesterséges intelligencián alapuló zenegenerátorok és eszközök

OpenAI: MuseNet

Az OpenAI kifejlesztett egy MuseNet nevű eszközt mesterséges intelligencia által generált zeneművek komponálására. A stílus, a ritmus és a harmónia közötti minták megfejtésének segítségével a MuseNet képes váltani a zenei műfajok között, miközben akár 10 hangszert is beépíthet a számokba. Mind a professzionális zenészek, mind a hétköznapi zenerajongók kísérletezhetnek az OpenAI mesterséges intelligencia generátorával, keverve és összeillesztve a zenei elemeket, hogy egyedi dalokat kreáljanak. 

Az iZotope mesterséges intelligencia asszisztensei

Az iZotope a Track Assistant kiadásával úttörő szerepet töltött be az MI-vel támogatott zenekészítésben 2016-ban. A keverési funkció mesterséges intelligencia segítségével állít elő egyéni effektusokat az adott szám hangpalettája alapján. Fejlett szoftverei és MI-re épülő termékei, például a Spire Studio miatt, az iZotope szoftvert olyan zenészek használták már lemezeik keverésére és masterelésére, mint Beyoncé, Kendrick Lamar vagy a Foo Fighters.  

LANDR

A LANDR egy kreatív platform, amely révén az előadók zenéket alkothatnak és eladhatják azokat. A cég mastering szoftvere mesterséges intelligencia és gépi tanulás segítségével elemzi a sávstílusokat és javítja a paramétereket a műfajok és stílusok referenciakönyvtára alapján. Az MI által továbbfejlesztett masteringen túl a LANDR lehetővé teszi a zenészek számára, hogy minőségi zenét alkossanak és terjesszék a főbb streaming platformokon azokat, miközben elkerülik a professzionális stúdiókkal járó költségeket.

További releváns MI-zenegenerátorok és/vagy MI-zenegenerátort előállító vállalatok, amelyekről érdemes tudni: Brain.fm, Aiva Technologies, Amper Score Music, Soundful, Muzeek, Splash, Output, Soundraw.

Iratkozz fel hírlevelünkre, ha kíváncsi vagy a zeneiparban uralkodó technológiai trendekre!

Forrás: builtin.com, kiemelt kép: Canva

Hasonló cikkek

Elkészült az első mesterséges intelligencia által generált zenei videó külföld - 2024.04.07
A világ legkülönlegesebb hangszerei #1 - kalandozás a meditatív hangzásvilágban külföld - 2024.03.30
Zene és divat #2 - A punkok stílusa külföld - 2024.03.23
Innovatív zenei startupok 2024-ben – fókuszban a digitalizáció és a mesterséges intelligencia külföld - 2024.03.20
A legjobb online platformok zenetanuláshoz #1 külföld - 2024.03.17
Városok, amelyek kihagyhatatlanok a zene szerelmeseinek #2 külföld - 2024.03.14
A jövő zenéje #3: Output Co-Producer Pack Generator külföld - 2024.03.11
Zene és fenntarthatóság #4 - Kinetikus táncparkettek külföld - 2024.03.10
Tudjuk, mit olvasol idén tavasszal - kedvenc gitározásról szóló könyveink (1. rész) külföld - 2024.03.02
A jövő zenéje #2: az 5 legjobb generatív AI chatbot, amelyet neked is ismerned kell külföld - 2024.02.25
A playlistek ereje: hogyan befolyásolják a lejátszási listák a streamelési számokat és az előadók sikerességét? külföld - 2024.02.23
Az Eagles zenekar kéziratainak illetéktelen birtoklása miatt kezdődött bűnper New Yorkban külföld - 2024.02.21
Zene és fenntarthatóság, 3. rész - környezettudatos fesztiválok Európában külföld - 2024.02.11
Grammy-díjak 2024: íme a nyertesek listája külföld - 2024.02.05
A leghasznosabb appok zenészeknek (5. rész) - együttműködést támogató felületek külföld - 2024.02.03
Mi az a YouTube Samples és miért jó neked, ha zenész vagy? külföld - 2024.01.24
Zenei hagyományok #2: a korai jazz New Orleans-ban külföld - 2024.01.21
Szabadjára engedett kreativitás, avagy a Morning Pages technika külföld - 2024.01.17
Zenei hagyományok #1: klubkultúra Berlinben külföld - 2024.01.10
Műfajok nyomában, 3: a K-pop külföld - 2024.01.07
Zene és fenntarthatóság #2: zenészek, akik aktívan tesznek a környezetvédelemért külföld - 2023.12.10
Érdekességek a zene világából #1 - Valóban a zene a közös nyelvünk? külföld - 2023.12.06
Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #6 – Podcastek a zenei üzletágról külföld - 2023.12.04
Új funkciókat jelentett be a TikTok: megérkeztek az előadói profilok! külföld - 2023.12.01
Elhunyt Shane MacGowan, a Pogues frontembere külföld - 2023.12.01
Disney-dalokkal érkezik Magyarországra a The King's Singers külföld - 2023.11.29
Tudjuk, mit olvasol idén télen! - Kedvenc dobolásról szóló könyveink külföld - 2023.11.20
YouTube zenészeknek, 4. rész: a legjobb csatornák DJ-knek külföld - 2023.11.15
Zene és fenntarthatóság, 1. rész: The Climate Gig külföld - 2023.11.08
Loudly: zenekészítés generatív mesterséges intelligenciával külföld - 2023.11.06
Hat év után ismét magyar csillag a Rising Stars-ban külföld - 2023.11.02
Műfajok nyomában, 2. rész: a trap zene külföld - 2023.10.27
Európában tovább nőttek a beszedett jogdíjak 2022-ben külföld - 2023.10.26
Megváltozik a Spotify jogdíj modellje 2024-től külföld - 2023.10.26
Nemzetközi díjat nyert a Larry külföld - 2023.10.23
Slash és zenekara, a Myles Kennedy & The Conspirators jövőre Budapesten lép fel külföld - 2023.10.20
Konferenciák, showcase-ek 2024-ben, amelyekre megéri jelentkezni külföld - 2023.10.18
A zeneipar szuperhősei, a szuperrajongók külföld - 2023.10.15
Kiadták az Electronic supergroup legjobb dalait külföld - 2023.10.14
A leghasznosabb appok zenészeknek (4. rész) - dalszerző alkalmazások külföld - 2023.10.02
Dalszerzők napja a mesterséges intelligencia jegyében külföld - 2023.09.29
Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #5 – Podcastek a dalírásról külföld - 2023.09.24
TuneCore tanulmány: a megkérdezett indie előadók 27%-a használt már mesterséges intelligenciára épülő zenei eszközöket külföld - 2023.09.22
Eltűnsz a teendők között? A legjobb projektmenedzsment applikációk zenészeknek külföld - 2023.09.10
Tanulj, fejlődj, inspirálódj #5 – a legjobb szakmai podcastek dobosok számára külföld - 2023.08.08
Tedd próbára magad! - Külföldi dalszerző versenyek, amelyekre érdemes jelentkezni külföld - 2023.08.02
Itt a Meta legújabb fejlesztése, az Instagram Threads külföld - 2023.07.17
Gumicukor hegy, Bob Hope imitátor, kiskacsák - furcsa backstage igények világsztároktól (1. rész) külföld - 2023.06.18
Műfajok nyomában, 1. rész: a világzene külföld - 2023.04.20
ChatGPT-4: a zeneipar forradalmasítása mesterséges intelligenciára épülő nyelvi modellekkel külföld - 2023.04.16
Szakmázásra fel! - A legjobb zenei konferenciák Európában 2023-ban külföld - 2023.04.03
A régi zenék jobbak, mint a maiak? (2. rész) külföld - 2023.03.22
Az Apple Music önálló alkalmazást készített a klasszikus zene kedvelőinek külföld - 2023.03.21
Már majdnem megvagy az új lemezeddel? Így készíts/készíttess ütős albumborítót hozzá! külföld - 2023.02.27
Megérkezett a Spotify új funkciója, a mesterséges intellingecián alapuló DJ külföld - 2023.02.23
„Lennél a Valentinom?” – 9 power couple a modern zene világából külföld - 2023.02.10
Március 19-én zárul a kolozsvári Jazz in the Park fesztivál versenyére való jelentkezés! külföld - 2023.02.08
Harry Styles kapta az év albuma díjat, Beyoncé rekordot döntött külföld - 2023.02.06
Michael Jackson unokaöccse játssza a címszerepet a Michael című életrajzi filmben külföld - 2023.02.01
George Michael, Missy Elliott, a Joy Division/New Order is jelölt a Rock & Roll Hírességek Csarnokába külföld - 2023.02.01
Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #4 – „Nők a zenében” podcastek külföld - 2023.01.31
YouTube zenészeknek, 3. rész: fókuszban a zenei marketing külföld - 2023.01.23
Francia jelentés: csalnak a streaming hallgatottsággal külföld - 2023.01.16
Ava Max új lemezt ad ki külföld - 2023.01.11
Zene és divat kapcsolata: a flapperektől a hippiken és a punkokon át a kevert stílusokig külföld - 2023.01.09
YouTube zenészeknek, 2. rész - Branding, kritika, edukáció külföld - 2023.01.04
Nem csak a gamerek Mekkája: Discord zenészeknek külföld - 2022.12.30
Az elektronikus zene legfőbb online piactere: a Beatport és ami mögötte van külföld - 2022.12.29
7 nélkülözhetetlen ingyenes alkalmazás útközbeni zenéléshez külföld - 2022.12.27
Mentálhigiéné a zeneiparban, 1. rész: Támogató szervezetek, platformok külföld - 2022.12.20
YouTube zenészeknek, 1. rész: a 7 legjobb csatorna dobtanuláshoz külföld - 2022.12.20
Vigyázz, kész, TikTok #3: live streaming a TikTokon – van értelme? külföld - 2022.12.14
Innováció a zsebedben – niche zenei mobilappok, amikre érdemes odafigyelni #1 külföld - 2022.12.07
Tanulj, fejlődj, inspirálódj! #3 – Gitárról szóló podcastek külföld - 2022.12.04
#SpotifyWrapped: 2022 legnépszerűbb dalai, előadói, podcastjai és trendjei külföld - 2022.12.01
A bolygó az egyetlen táncparkettünk – zenei rendezvények és a fenntarthatóság külföld - 2022.11.24
Rádió vs. streaming – a milleniálok inkább a streamingben hisznek! külföld - 2022.11.22
Vigyázz, kész, streaming – így maxold ki az Apple Music-ot! külföld - 2022.11.18
Több mint egymilliárd fiatal hallása van veszélyben külföld - 2022.11.17
Zenész/sorsok – a legnézettebb zenei témájú filmek (1. rész) külföld - 2022.11.14
Az Amazon lekörözi a Spotify-t és az Apple Musicot? külföld - 2022.11.12
A független zenészek Mekkája, avagy a Bandcamp és ami mögötte van külföld - 2022.10.27
Egy tanulmány szerint a nők még mindig alulreprezentáltak a globális zeneiparban külföld - 2022.10.14
Új filmzenei albuma jelenik meg az Oscar-díjas Hans Zimmernek külföld - 2022.10.10
Hogyan használd a Redditet rajongótáborod növelésére? Mondjuk! külföld - 2022.10.07
Itt az új social média-őrület, a BeReal! Ismerd meg és használd ki a benne rejlő lehetőségeket! külföld - 2022.09.28
Tanulj, fejlődj, inspirálódj – a legjobb szakmai podcastek zenészek számára #2 külföld - 2022.09.02
Spotify & Shopify: így alakítsd át az előadói profilodat egy virtuális bolttá külföld - 2022.07.26
Tudjuk, mit olvasol idén nyáron #2 – 2022 eddigi legjobb zenei könyvei külföld - 2022.07.25
Lehetsz-e digitális nomád zenei producerként? Spoiler: IGEN! Mutatjuk, hogyan! külföld - 2022.07.20
Városok, amelyek kihagyhatatlanok a zene szerelmeseinek külföld - 2022.07.18
Cél: a világot jelentő deszkák, avagy tippek a nemzetközi zenei karrier felépítéséhez külföld - 2022.07.04
Tudjuk, mit olvasol idén nyáron – kedvenc zenei szakkönyveink külföld - 2022.06.15
A rap rövid története + 4 dolog, amit kerülj el (kezdő) rapperként külföld - 2022.06.13
Tanulj, fejlődj, inspirálódj – a legjobb szakmai podcastek zenészek számára külföld - 2022.06.08
Patreon zenészeknek - a jutalmak (2. rész) külföld - 2022.05.13
Mit olvasnak a híres zenészek? 1. rész külföld - 2022.05.11
Nem csak a 20 éveseké világ – előadók, akik 30-on túl lettek sikeresek külföld - 2022.04.27
A leghasznosabb appok zenészeknek (1. rész) külföld - 2022.03.28
#RiotGirls, avagy nők, akik megváltoztatták a zeneipart külföld - 2022.03.08
AR és VR technológia a zenében - ez lenne a jövő? külföld - 2022.02.15
NFT-k: egy új világ küszöbén állunk? külföld - 2022.01.19
Trükkök a Spotify algortimusának befolyásolására külföld - 2021.12.14
Ügyelj a biztonságra, avagy tippek rendezvényszervezőknek! külföld - 2021.11.09
A legkülönlegesebb zenei alműfajok az elmúlt 25 évből – 1. rész külföld - 2021.10.20
Jövőre Budapesten koncertezik a Red Hot Chilli Peppers! külföld - 2021.10.13
A 9 legjobb fülmonitor 2021-ben külföld - 2021.03.10
Less be a világsztárok luxusturnébuszába! külföld - 2021.03.03

Keretbeli felugró ablak(ok)

Időtúllépés

Időtúllépés

Kereséseinek száma meghaladta
az öt lehetőséget,
A további böngészéshez lépjen be
vagy regisztráljon itt!

Típus

Típus

Regisztráció

Belépés

Regisztráció

Regisztráció

Az oldal használata regisztrációhoz kötött.

Szociális

Regisztráljon az alábbi lehetőségek egyikével

vagy

Regisztráció

A név megadása kötelező.
Az e-mail cím megadása kötelező.
A telefonszám megadása kötelező.
A jelszó megadása kötelező.
Az adatkezelési irányelvek elfogadása kötelező
A felhasználási feltétek elfogadása kötelező.
A KoncertBooking vízjeles cover fotó használata kötelező.
Van már profilod? Jelentkezz be!

Elfelejtett jelszó

Elfelejtett jelszó

Amennyiben elfelejtette jelszavát, az alábbi mező kitöltésével, e-mail címének megadásával igényelhet újat.

Elfelejtett jelszó

Kérjük írja be a felhasználójához tartozó email címét.
Nincs még profilod? Regisztrálj itt!

Amennyiben nem kapta meg az aktiváló emailt, az alábbi mező kitöltésével, e-mail címének megadásával igényelhet újat.

Aktiváló email újraküldése

Amennyiben nem kapta meg az aktiváló emailt, az alábbi mező kitöltésével, e-mail címének megadásával igényelhet újat.

Aktiváló email újraküldése

Kérjük írja be a felhasználójához tartozó email címét.
Nincs még profilod? Regisztrálj itt!

Jelszó megújítása

Jelszó megújítása

Ha elfelejtette a jelszavát, küldünk Önnek egy linket, amivel létrehozhat egy új jelszót, és visszajuthat a fiókjába.

Jelszó megújítása

Kérjük írja be új jelszavát.
Kérjük írja be új jelszavát mégegyszer.

Figyelem!

Figyelem!

A funkció használatához kérjük lépjen be
vagy regisztráljon itt!

Meghívó küldése

Elfelejtett jelszó

Siker!

Siker!

Figyelem!

Figyelem!

Kiemelt nap!

Kiemelt nap!

A listában szereplő árak eltérhetnek! Kérem kérjen a chaten felvilágosítást!

Figyelem!

Figyelem!

Éjfél utáni fellépések esetén a helyes keresési dátum az újonnan induló nap dátuma. Pl. Egy szombaton kezdődő klub fellépés éjfél utáni időpontja vasárnap 01:00 kor keresendő!

Kiemelt nap!

Kiemelt nap!

A listában szereplő árak eltérhetnek! Kérem kérjen a chaten felvilágosítást!

Figyelem!

Éjfél utáni fellépések esetén a helyes keresési dátum az újonnan induló nap dátuma. Pl. Egy szombaton kezdődő klub fellépés éjfél utáni időpontja vasárnap 01:00 kor keresendő!

Figyelem!

Figyelem!

Az aktivációs linked érvényessége lejárt! A Belépés/Aktiváló email újraküldése menüpontból kérhetsz újat.

Keresés mentése

Keresés mentése

Keresését hozzáadhatja a naptárához, így az eseményben lévő linket megnyitva mindig friss találatokat kaphat.

Kiemelt nap!

Előadói lista küldése

Hibás emailcím!
Nincsenek előadók kiválasztva

Ajánlat küldése

Ajánlat küldése

Hibás emailcím!

Listázó linkjének küldése

Listázó linkjének küldése

Hibás emailcím!
Név megadása kötelező!
Bezárás