Így hackeld meg a YouTube Shorts algoritmusát
Nem vitás, hogy a YouTube algoritmusával ma már a tartalomkészítőknek számolniuk kell. Ebben az esetben az algoritmus egy összetett rendszert jelent, ami egyszerűen és röviden fogalmazva, a megfelelő tartalmat juttatja el a megfelelő embereknek ideális esetben. Az algoritmusban azonban vannak repedések, amelyeket az alkotók ki tudnak használni, előnyükre tudnak fordítani. Lássuk a trükköket!
A YouTube algoritmusa
Hogyan kell elképzelni a YouTube algoritmusát? A wearcape.com.au tippje szerint érdemes úgy tekinteni a YouTube algoritmusára, mint egy cég alkalmazottjára, vagyis egy személyre, akinek az a feladata, hogy videókat ajánljon az ügyfeleknek. Ez a személy logikusan azt szeretné, hogy minél több ügyfél nézze meg a videóikat, és hogy a nézők minden alkalommal elégedettek legyenek. Így egy olyan rendszert állítanak fel, amely az átkattintási arány, a magas megtartási arány és ugyanazon tartalom folyamatos fogyasztása alapján ellenőrzi, hogy a videók elég jók-e.
De hogyan lehet a legtöbbet kihozni a YouTube Shorts algoritmusából? Íme néhány stratégia, amely segíthet magasabb nézettséget elérni a YouTube Shorts esetében. Lássuk a trükköket!
Kapcsolódó tartalom: Új rajongók szerzése rövidfilmekkel: YouTube Shorts
A cím kardinális lehet
A címek a Shortok esetében is kiemelten fontosak. A tökéletes cím megtalálásának első lépése, hogy a címötletünket beírjuk a YouTube keresősávjába. Ezután elnavigálunk a Shortokhoz, alkalmazzuk a szűrőt az elmúlt 30 napra, és megnézzük, hogy vannak-e hasonló című rövid videók. Ha nem észlelünk videókat a kívánt megtekintési számmal, az két dolgot jelezhet: lehet, hogy a téma iránt kevesen érdeklődnek, vagy a benne található kulcsszavak módósításra szorulnak.
Már akár egy szó is befolyásolhatja a keresési eredményeket. Ha az első keresés nem hoz kielégítő eredményt, folytassuk a finomítást, amíg meg nem találjuk, hogy mi működik a legjobban. Fontos azonban, hogy kerüljük a clickbaitet! A nézők és a YouTube algoritmusai nem értékelik a kattintásvadász videókat. Lényeges továbbá, hogy a leírások, címkék esetében is jó kulcsszavakat használjunk.
Olvastad már? Így lépj egyről a kettőre a YouTube-on – 8 tipp a hatékony promócióhoz
A megtekintési időtartam növelése
A YouTube Shorts esetében a legfontosabb mutató az átlagos megtekintési időtartam. Valószínűleg minden tartalomgyártó arra vágyik, hogy videóit a lehető legtovább nézzék, sőt, ha az adott videó tényleges hosszánál több ideig maradjanak a profiljukon. A szakértők szerint az a legjobb, ha a megtekintési időtartam 100%-nál nagyobb.
Hogy hogyan érhető el mindez? Az egyik trükk a videó horoggal való ellátása. Ezt úgy tehetjük meg, hogy az elején felteszünk egy kérdést, és az utolsó pár másodpercig elhalasztjuk a válaszadást. Itt nem arról van szó, hogy hamis ígéreteket teszünk, hanem arról, hogy történetmesélést használunk, hogy a nézőket a válaszhoz irányítsuk a videó végén. Ne feledjük, a YouTube Shortok lényege, hogy minden esetben rövidek, csattanósak.
Az 5 másodperces szabály
Érdemes még vonzóbbá tennünk a Shortjainkat úgy, hogy 5 másodpercenként vizuálisan cserélünk, újítunk valamit benne. Az emberek szeretik, ha egy videó változatos, mozgalmas, ezért ahelyett, hogy csak beszélnénk a kamerával, próbáljunk meg bevetni trükköket a figyelem fenntartása érdekében.
Számos hack áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy feldobjuk videóinkat. Megváltoztathatjuk a látószöget, hozzáadhatunk szöveget, vagy alkalmazhatunk dinamikus videószerkesztést. Látványossá tehetjük rövidfilmjeinket azzal is, ha beszélgetés közben videókat, képernyőképeket vagy képeket adunk hozzá. Mindezek lendületet adnak a történetünknek és érdekesebbé teszik a videóinkat.
Ez is érdekelhet: Így maxold ki a YouTube-csatornád!
Régi videók újragondolása
Kétségtelen, hogy az utóbbi idők legfelkapottabb formátuma a rövidvideó, ezért jó ötletnek tűnhet a meglévő videóinkat is újragondolnunk. Ha korábbi videóinkat YouTube Shorts-ba helyeznénk át, az aranyszabály az, hogy egy lebilincselő bevezetővel kell indulnia. Ha csak a videó közepéről kiveszünk egy szegmenst, hogy Shortot készítsünk belőle, akkor valószínű, hogy nem fog működni, hiszen nincs benne horog (figyelemfelkeltő, kedvcsináló bevezető).
Hogyan tudjuk tehát régi videós tartalmainkat Shortként is használni? Rögzítsünk egy szuper rövid horgot, hogy megragadjuk a nézők figyelmét. Ezt adjuk hozzá ahhoz az anyaghoz, amelyet újra szeretnénk használni. Egészítsük ki néhány extra effekttel, felirattal, és már készen is vagyunk. Ja, és ha a felkapott/trending zenéket választjuk háttérzenének, még több nézőt érhetünk el.
Csevegj a kommentszekcióban
A YouTube algoritmusa szereti, ha egy-egy videó alatt kommentparti bontakozik ki. Hogy hogyan tehetjük a tartalmaink alatti párbeszédet még élénkebbé? Úgy, ha válaszolunk a hozzászólásokra. Ez elsőre fárasztónak tűnik, de hosszabb távon mindenképpen megéri, főleg, ha még csak most kezdtünk el tartalomgyártással foglalkozni és minden kis előrelépés számít.
A kommentekre való válaszolás - természetesen a saját határainkon belül - kettős győzelmet jelenthet. Először is, amikor válaszolunk, egy újabb megjegyzést adunk a videónkhoz. Tehát például, ha 20 megjegyzést kapunk és mindegyikre válaszolunk, akkor már 40 komment van a tartalmunk alatt – ez még több elköteleződést von maga után a nézők részéről. Másodszor, az emberek néha visszatérnek a kommentekhez a válaszunk után, és még többet adnak hozzá. Ez pedig folyamatosan feljebb tolja a Shortunk nézettségét.
Tetszett a cikk? Like-old, szülj hozzá Facebookon vagy Instagramon, illetve iratkozz fel hírlevelünkre!
Kiemelt kép: Canva, forrás: YouTube.com