Nincs esély arra, hogy a mesterséges intelligencia teljesen leváltsa a zenészeket, és ez jól is van így
„A belátható jövőben nincs esély arra, hogy a mesterséges intelligencia teljesen leváltsa a zeneszerzőket” – mondta a CNBC Make It-nek Joel Beckerman, díjnyertes televíziós és filmzeneszerző, valamint a Made Music Studio társalapítója. És ennek van néhány egészen egyszerű és magától értetődő oka, ezeket szedtük most össze.
A művészek és dalok mögötti történetek ereje
Az, hogy az AI elveszi-e az emberek munkáját, a mai napig éles viták tárgya, és nem csak a zeneiparban.
Ami a zenét illeti, a CNBC cikke is kiemeli Beckerman nyomán, hogy az emberek legalább annyira szeretik a dalok mögött álló történeteket, érzelmeket, mint magukat a dalokat. Vegyük például a megapopsztárt, Taylor Swiftet. Ő nemcsak rengeteg dalt adott ki pályafutása során, de olyan rajongói közösséget is épített maga köré, amelynek tagjai mélyen azonosulnak a szerelem, csalódás és a személyes fejlődés témáival, amelyekről Swift énekel.
Bár egy mesterséges intelligencia eszköz képes lehet reprodukálni Swift hangját, és akár az övéhez hasonló szövegeket is létrehozhat, az AI nem képes arra, hogy saját múltbeli kapcsolataiból és élettapasztalataiból merítsen inspirációt, ahogy Swift és más előadók erre képesek. Vagyis a technológia nem képes mindenre, és ez nem is baj, sőt. A mesterséges intelligencia egy segítő, támogató eszköz csupán. Hiszen lehet, hogy az AI ki tud dolgozni egy igazán jó kompozíciót, de Beckerman szerint hiteles háttérsztorit nem tud mögé pakolni.
Ez is érdekelhet: A jövő zenéje: a mesterséges intelligencia előnyei
A kreativitást nehéz beprogramozni
A generatív mesterséges intelligencia modellek egy sor kifinomult algoritmus segítségével dolgoznak fel hatalmas mennyiségű adatot, hogy aztán új szöveges, videó-, hang- vagy fotótartalmat állíthassanak elő. Az AI chatbotok így lesznek képesek arra, hogy válaszoljanak a felhasználók kéréseire.
Mivel azonban meglehetősen korlátozott ismereteink vannak arról, hogyan fejlesztik az emberek a kreativitásukat, vagyis, mitől lesznek kreatívabbak, mint mások, nehéz olyan algoritmust készíteni, amely megismételné ezt a folyamatot. „Ha nem rendelkezünk matematikai vagy tudományos ismeretekkel arról, hogy mi hozza létre a tudatot vagy a kreativitást, akkor nincs olyan mechanizmusunk, amellyel ezt mesterséges rendszerbe ültetnénk” – idézi a CBCN cikke Theo Omtzigtot, a Lemurian Labs technológiai igazgatóját.
Hozzátennénk, ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia jó munkát végezzen, a zenészek is kellenek, hiszen például a ChatGPT programnak is ők adnak promptokat, parancsokat, ők irányítják a folyamatokat, tehát a végeredmény az ő kreativitásunkat is magán hordozza.
Kapcsolódó tartalom: Elakadtál? Így növeld a zenei kreativitásod!
Mindezek ellenére az AI hatással van a zeneiparra
Bár a mesterséges intelligencia valószínűleg nem fogja teljesen kiszorítani az emberi zenészeket, ez nem jelenti azt, hogy a technológia ne lenne hatással a zeneiparra. Ahogyan azt már számtalanszor megírtuk és lenyilatkoztuk, mi úgy véljük, hogy aki az élére áll a változásoknak ás aki megpróbálja előnyére fordítani az újításokat, az hosszú távon csak nyerhet.
Máskülünben, Beckerman szerint az AI-eszközök képesek „elég jó” zenét létrehozni – mondja Beckerman. Tehát nem Mozart-szintű szerzeményekről van szó, szerinte sokkal inkább olyan dalokról, amik a háttérben szólnak, hangulatfestő zenék. Ugyanakkor azok az emberek, akik hasonló zenéket alkotnak, gondban lehetnek, hiszen előfordulhat, hogy az ilyen típusú zenét vásárló cégek egy mesterséges intelligencia-eszköz használata mellett döntenek. Érdemes tehát elkezdeni többféle zenei stílusban kísérletezni, több technológiai eszközt kipróbálni, hiszen az állandó változás korát éljük, amihez aki nem tud alkalmazkodni, lemarad. Kegyetlenül hangzik, tudjuk, de ez az igazság...
Beckerman szerint az AI zenegeneráló eszközök megnehezíthetik a zenészek számára az iparban való elindulást, mivel senki sem alkot nagyszerű zenét első alkalommal. Ezért lesz továbbra is fontos, hogy a zenészek szoros kapcsolatot építsenek ki rajongói bázisukkal, akik értékelik az eredeti, megélt élményeken alapuló dalokat. „Az emberi történetek, valamint a közönség és a művészek közötti kapcsolatok olyan mélyek tudnak lenni, amelyeket mesterséges intelligencia nem képes megismételni” – tartja a zeneszerző.
Használtad már applikációnkat? Ha nem, töltsd le és ismerd meg a Koncertbooking.com előnyeit pár kattintással!
Kiemelt kép: Canva, forrás: CNBC