Zene és fenntarthatóság, 3. rész - környezettudatos fesztiválok Európában
A hagyományos zenei fesztiválok sosem voltak a fenntarthatóság mintapéldái, azonban több zenei rendezvény is intézkedéseket vezet/vezetett be környezeti lábnyomuk csökkentésére, például helyi forrásból származó élelmiszereket, alacsony CO2 kibocsátású közlekedési lehetőségeket kínálnak és megújuló energia felhasználásával működnek. Következzenek Európa legökobarátabb zenei fesztiváljai!
Green Gathering, Monmouthshire
A családbarát Green Gathering 2023-ban elnyerte az International Greener Festival Award (AGF) díjat az A Greener Future nevű környezetvédelmi non-profit szervezettől. A fesztivál az izgalmas zenei felhozatal mellett 100%-ban megújuló energiát, vegetáriánus ételeket, újrahasznosítási műhelyeket kínál, továbbá a low-impact életvitel nem tolakodó népszerűsítését végzi.
DGTL Amsterdam
Két további nemzetközi AGF díjat kapott a DGTL Amsterdam zöld közlekedés bevezetéséért és az újrafelhasználható termékekkel kapcsolatos innovációért (körkörösség). A DGTL növényi alapú, hulladékmentes élelmiszerudvarral rendelkezik és újrahasználja a vizet is. A dízel tilos, sőt, a művészek fenntartható repülési üzemanyag felhasználásával érkezhetnek a fesztiválra, ahogy például Honey Dijon vagy Moderat tette tavaly.
Kapcsolódó tartalom: Zene és fenntarthatóság, 1. rész: The Climate Gig
Isle of Wight Festival
Az Isle of Wight Festival egy brit zenei fesztivál, amelyet évente rendeznek meg Newportban, az angliai Wight-szigeten. Eredetileg egy ellenkultúra esemény volt, amelyet 1968 és 1970 között tartottak. 2023-ban a Solo Agency úttörő megállapodást kötött az Isle of Wight biogáz céggel, hogy több mint 950 000 kWh villamos energiát állítson elő a fesztivál helyszínéről származó fű felhasználásával, ami majdnem kétszerese a fesztivál ideje alatt felhasznált energiamennyiségnek. Ez csak az egyike az Isle of Wight ökobarát törekvéseinek.
We Love Green, Párizs
A párizsi Bois de Vincennes parkban tartott We Love Green fesztivál több mint egy évtizede megújuló energiával működik. Az egyszer használatos műanyagokat betiltották és az általuk kínált bioélelmiszerek helyi forrásból származnak. Ezek mellett folyamatosan lobbiznak azért, hogy a művészek környezetbarát módon érkezhessenek a fesztiválra.
Hebridean Celtic Festival, Lewis, Külső-Hebridák
A Hebridean Celtic Festival vagy a HebCelt egy nemzetközi skót zenei fesztivál, amelyre évente kerül sor a skóciai Külső-Hebridákon. Nemcsak a nulla szén-dioxid-kibocsátású alternatívákat részesítik előnyben a generátorokkal szemben, de a felszerelések szállításának környezeti hatásait is igyekeznek minimálisra csökkenteni, továbbá 2018 óta nincs egyszer használatos műanyag a fesztiválon.
Olvastad már? Zene és fenntarthatóság #2: zenészek, akik aktívan tesznek a környezetvédelemért
Øya Festival, Oslo
A Tøyenparken olyan közel van Oslo központjához, hogy a látogatók 98%-a gyalog, kerékpárral vagy tömegközlekedéssel érkezik a fesztivál helyszínére. Az Øya a város elektromos hálózatát használja, nincsenek saját generátorai. A szemetet 15 kategória szerint szelektálják, a művészek pedig csökkentett károsanyag-kibocsátású autókban utazhatnak a fesztiválra.
Shambala, Northamptonshire
A Független Fesztiválok Szövetsége nyilatkozata alapján becslések szerint évente 250 000 sátrat hagynak ott az Egyesült Királyság zenei fesztiváljain – ezek többsége nem újrahasznosítható. 2022-ben a fesztivál rendezői elhatározták, hogy megállíták ezt a tendenciát a Shambalán. Mindezek mellett hús, hal és tejtermékek nem fogyaszthatók a rendezvényen, valamint számos autómentes közlekedési rendszert vezettek be.
Terraforma, Milánó mellett
A fesztivál a nevét a Föld környezetéhez hasonló atmoszféra és domborzat létrehozásának folyamatáról kapta. A Terraforma egy erdős birtokon valósul meg évente, Milánótól nem messze. Fenntarthatósági kezdeményezései közé tartozik a fából készült színpadok, újrahasznosító állomások, biológiailag lebomló edények, étkészletek vagy a low-impact napenergiával működő világítás.
Ezt se hagyd ki: A bolygó az egyetlen táncparkettünk – zenei rendezvények és a fenntarthatóság
Pohoda Festival, Szlovákia
A Pohoda egy szabadtéri nyári zenei fesztivál Szlovákiában, amelyet először 1997-ben rendeztek meg Trencsénben. Ez a legnagyobb évente megrendezett szlovák zenei esemény. A Pohoda már a kezdetek óta törekszik a fenntarthatóságra. A jelenlegi kezdeményezések között szerepel a víztakarékos vákuumvécék, a mobil naperőmű és a 17 hulladék-szeparációs pont bevezetése.
A klímavészhelyzet nem fog eltűnni az összefogás nélkül – mindannyiunk felelőssége a bolygó védelme. Külföldön már látunk előremutató kezdeményezéseket a fenntarthatósággal kapcsolatban, bízunk benne, hogy a jövőben itthon is elindul az ezzel kapcsolatos szakmai párbeszéd.
További elgondolkodtató, inspiráló cikkekre vágysz? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Forrás: theguardian.com, kiemelt kép: Nathan Eaton-Baudains, Green Gathering