A bolygó az egyetlen táncparkettünk – zenei rendezvények és a fenntarthatóság
2021-ben egy aggasztó statisztikai adat látott napvilágot, amelyből kiderült, milyen káros hatást gyakorolunk mi, zeneipari szereplők a világra. Felfedte, hogy 2019-ben 1000 turnézó DJ több mint 51 000 repülést hajtott végre a világon, ami egy év alatt több mint 20 000 háztartás által termelt CO2-vel egyenértékű. Kicsit ijesztően hangzik, igaz?
A klímakrízisről szóló jelentések egyre ijesztőbb képet festenek bolygónk jelenlegi és jövőbeni állapotáról. A világjárvány ugyan lelassította a káros széndioxid-kibocsátás mértékét, de sajnos a globális problémát nem oldotta meg, és lassan ismét visszatérünk a régi kerékvágásba. De!
Egyeseknek a kényszerpihenő, a fesztiválok és egyéb zenei rendezvények leállása teret engedett annak, hogy átgondolják a jelenlegi helyzetet és új, fenntartható rendszereket építsenek ki. Ezek lehetővé teszik a szervezők számára, hogy könnyebben alkalmazkodjanak a környezetbarát intézkedésekhez.
A COVID-19 járvány alatt indította útjára Brian Eno az EarthPercent nevű zeneipari kezdeményezést, a Massive Attack megbízást adott az iparág szénlábnyomának tanulmányozására, egy glasgow-i éjszakai klub pedig a táncosok testhőjének felhasználásával fűtötte fel a helyszínt. Több száz egyéb kezdeményezés, eszköz, csúcstalálkozó, tanulmány és tervezet látott napvilágot, de az iparág ökolábnyoma még mindig igen nagy…
International Music Summit
A nemzetközi zeneipari folyamatok iránt érdeklődők számára kiemelt jelentőségű az áprilisban megvalósult ibizai International Music Summit, amely ezúttal a zöld kérdéseket helyezte a középpontba. Évente ezrek özönlenek a szigetre, hogy részt vegyenek az előadásokon, panelbeszélgetéseken és bulikon három napon keresztül.
„Ha visszagondolok az IMS 13 évvel ezelőtti elindítására, inkább az iparággal kapcsolatos témákra koncentráltunk. Az idő előrehaladtával más kérdések is egyre fontosabbá váltak, és egyre tudatosabbak lettünk a szerepünket és felelősségünket tekintve” – mondja Ben Turner, az IMS társalapítója. „(…) kötelességünknek éreztük, hogy segítsünk az oktatásban, tájékoztatásban és inspirációban, illetve ezeken túl is.”
Az IMS minden évben napirendre helyezi a szexuális zaklatást, a mentális egészséget, a sokszínűséget és az elfogadást, valamint az éghajlatkrízist. Ez utóbbi került a középpontba idén, számos beszélgetéssel a fenntarthatóságról és a környezetvédelemről az iparágon belül. Az információcserén túl az IMS a gyakorlatban is bizonyítja: valóban elszánt a témát illetően. Idén bevezette az Eco Badge kezdeményezést, amely a fesztivállátogatókat a fenntarthatóbb utazásra ösztönzi – legyen szó kerékpárról, kompról vagy vonatról. Arra kérték az utazókat, hogy mutassanak képet a jegyükről, és cserébe kedvezményes áron léphetnek be a rendezvényre.
És noha Turner elismeri, hogy ez a csúcstalálkozó nem menti meg a világot, de úgy érzi, hogy a végcél elérhető. „Körülbelül 30%-ban vagyunk ott, ahol lenni szeretnénk” – mondja, majd hozzáteszi, egyik színpadukat teljesen fenntartható módon alakították ki, amire nagyon büszkék.
Jógyakorlatok külföldről
A fentihez hasonló rendszereket az A Greener Festival mögött álló csapattal, az iparág egyik legrégebben működő fenntarthatósági szervezetével folytatott konzultációt követően állították fel. Képzésekkel és oktatással, díjakkal, konferenciákkal és beszállítókkal segített az A Greener Festival az iparágnak abban, hogy egy lépéssel közelebb kerüljenek a környezetbarát jövőhöz. „Kellemesen meglepett, hogy idén mennyi fesztivál foglalkozik a fenntarthatósággal. Minden eddiginél több rendezvény jelentkezett a Greener Festival Awardsra (…)” – mondta Claire O'Neill, a fesztivál társalapítója a Mixmagnak. „A kutatás, amelyet először 2005-ben végeztünk, bebizonyította, hogy a közönség valójában ezt akarja.”
A koncertszervezés új generációja – innovatív funkciók bevezetése az NKA támogatásával
Ahogy a bevezetőben is érintettük, a közlekedés jelentős mértékben hozzájárul a károsanyag-kibocsátáshoz, a globális CO₂-kibocsátás körülbelül 20%-áért felelős, és ez a szám a világ népességének növekedésével várhatóan tovább fog emelkedni.
„A zenészek is negatív irányba tolják ezt az értéket, hiszen egyik helyről a másikra utaznak, és legtöbbször repülniük kell, szoros menetrendjük van" – mondta Mitchell van Dooijeweerd, a DGTL Fesztivál fenntarthatósági menedzsere, röviddel az amszterdami rendezvény nyolcadik felvonása után.
A DGTL minden évben egy fő cél elérésén dolgozik: a világ első körkörös elektronikus zenei eseményévé szeretne válni – vagyis minden felhasznált anyagot és erőforrást visszafordítanak magába az eseménybe. Dooijeweerd szerint nagyon fontos, hogy a zenészek befolyásolják a rajongókat: lehetséges csökkenteni az ökolábnyomukat.
És ha ez még nem lenne elég: Dooijeweerd és csapata létrehozta a The Climate Giget, ami egy másik reformista kezdeményezés. A járvány éveiben született a projekt, és arra készteti a zenészeket, hogy felelősebben utazzanak. „Fenntartható repülési üzemanyagot vásároltunk a zenészek számára, ők ennek 50%-át és mi is 50%-át álltuk – ezt elérhetővé tettük a világon mindenki és minden rendezvény számára. Reméljük, hogy az egész zeneipart be tudjuk majd vonni” – mondta.
A The Climate Gig is arra ösztönzi a szakma szereplőit, hogy törekedjenek a fenntartható erőforrások használatára, miközben maguk is tanácsokat adnak mind a zenerajongóknak, mind a zenészeknek a témával kapcsolatban.
A Camille Guitteau ügyvezetése alatt működő Bye Bye Plastic egy alapítvány, amely meg akarja szabadítani a zeneipart minden egyszer használatos műanyagtól. „Nagyon egyszerűen fogalmava: a bolygó az egyetlen táncparkettünk” – figyelmeztet Guitteau. „Jelenleg minden iparág és egyén számára fontos, hogy környezetbarát legyen, ez a mi felelősségünk mindannyiunkért, a múlt és a jövő generációiért egyaránt. A cél az, hogy az iparág felismerje, hogy léteznek megoldások, és mindannyian kivehetjük a részünket a következő generáció ösztönzéséből.”
A turnézás tudatos tervezése nagyon fontos a zenészektől az ügynökökig, a promóterekig és a logisztikai csapatokig.
Vannak előttünk jó példák: a párizsi We Love Green vagy a northamptoni Shambala szintén kiemelten kezeli az egyszer használatos műanyagok kiiktatását, az alternatív energiaforrások felkutatását, a komposztálást stb.
Hogyan segíthetünk mi, zenerajongóként, zenészként és iparági szereplőként a klímavészhelyzet leküzdésében?
„A szervezőknek meg kellene vizsgálniuk az energiafelhasználás csökkentésének módjait a műszaki dolgoktól kezdve a vendéglátásig. A közönség azt teheti, hogy például a helyszínen növényi alapú ételeket fogyaszt, és utazáskor pedig alaposan megvizsgálja, hogy milyen közlekedési eszközt választ. Ha csökkentjük a járatok számát, vagy olyasmibe fektetünk be, ami egyensúlyba hozza károsanyag-kibocsátásokat, az drámai segítséget jelenthet” – mondja O'Neill.
Guitteau szerint a fesztivállátogatók a műanyagkezelést is újra gondolhatják a szervezőkkel együtt. Például a Bio Plastic utazási készletet készített a zenészeknek és a stábtagoknak, hogy turnézás közben alternatívákat szolgáltasson dezodorra, füldugóra és így tovább. A merch termékek és egyéb kiegészítők környezetbarát alapanyagokkal, eljárásokkal történő elkészítése szintén egy lépés a tudatosabb jövő felé.
A klímavészhelyzet nem fog eltűnni az összefogás nélkül – mindannyiunk felelőssége a bolygó védelme. Külföldön már látunk előremutató kezdeményezéseket a fenntarthatósággal kapcsolatban, bízunk benne, hogy a jövőben itthon is elindul az ezzel kapcsolatos szakmai párbeszéd.
További elgondolkodtató, inspiráló cikkekre vágysz? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Forrás: mixmag.net, kiemelt kép: Canva