AR és VR technológia a zenében - ez lenne a jövő?
A zene fogyasztói és létrehozói manapság egyre több magával ragadó, interaktív élményt igényelnek. Ezt a 21. században leginkább az innovatív technológiai fejlesztések szolgáltatják. Az efféle újítások sokféle formát ölthetnek, beleértve az online programokat, az offline szolgáltatásokat és a fizikai termékeket. Ebben a cikkben most azokat a digitális funkciókat igyekszünk feltárni, amelyek a zene jövőjét alapjaiban formálják, illetve formálni fogják. Ilyen például a kiterjesztett valóság, vagyis augmented reality, röviden AR, és a virtuális valóság, avagy VR.
A streaming holnapja
A zenei streaming és a hozzá kapcsolódó technológiai trendek egy része a közvetített és élőzene iránti megváltozott igények miatt fejlődnek igen gyors ütemben. Míg az élőzene a szituációs, valós idejű prezentációs kontextushoz és annak lebilincselő elemeihez kötődik, a közvetített zene gyakrabban utal vissza terjesztésének csatornáira és eszközeire, amelyeken keresztül a hangok különböző médián keresztül, általában nem valós időben jutnak el a hallgatókhoz.
A közvetített és élőzene összekapcsolása a fent említett előnyök egyidejű integrálására törekszik, szélesebb és fiatalabb közönséget érve el, miközben ugyanúgy magával ragadó és interaktív élményt szolgáltat. Ez a trend jól illeszkedik az olyan új technológiai fejlesztésekhez, mint például az AR (kiterjesztett valóság) és a VR (virtuális valóság). Ezek elsősorban azokhoz a fogyasztókhoz szólnak, akik az élő és a közvetített zene szintézisére vágynak.
A streaming technológia többféle formában jelent meg a kezdetekben, majd az elmúlt évtizedben kibővült, elősegítve a felhasználói interakció és a zenében való elmélyülés fokozását. Az Egyesült Államok legismertebb streaming szolgáltatásai, a Spotify és az Apple Music, az előfizetők számára a zenék széles választékát biztosítja. Ezenkívül mindkét platform hozzáférést ad zenei videókhoz, továbbá exkluzív szerződéseket köt bizonyos előadókkal, akik lehetővé teszik a felhasználók számára további tartalmak elérését.
Ezenkívül a Spotify több közösségi funkciót is kínál, a felhasználók például megosztott lejátszási listákat is létrehozhatnak. Más alkalmazások, mint például a NetEase, Kína első számú streaming platformja, vagy a Gaana, India legnépszerűbb streaming szolgáltatója, szintén hozzájárulnak e technológia előremozdításához.
Virtuális és kiterjesztett valóság a klipek világában
Míg a zenetechnológiában a legnagyobb figyelem az olyan szolgáltatásokra irányul, mint a fentebb említett Apple Music és Spotify, más kevésbé ismert szolgáltatások a VR és AR technológia felé tolják az iparágat. Néhány ilyen cég a virtuális valóságot használja például a zene és a számítógépes játékok integrálására. Ilyen az Intone, a Rock Band vagy az Audioshield is.
De egyéb vállalatok is használnak VR és AR technológiát a zene népszerűsítésére, felfedezésére és létrehozására. A legtöbb példa erre a YouTube-on található, ahol a népszerű előadók 360 fokban szkennelhető környezetben kezdtek el zenei videókat közzétenni. A The Weeknd - The Hills remix feat. Eminem (A Virtual Reality Experience) az egyik legismertebb megnyilvánulása az AR és a klipek világának összekapcsolódásának. A videót jelenleg több mint 3,7 millióan nézték meg.
További népszerű VR videók a Marshmello x Crankdat – Falling To Pieces 1,9 millió megtekintéssel és a Gorillaz – Saturnz Barz (Spirit House) 15 milliós nézettséggel. Nyilvánvaló, hogy a VR technológia egyedülálló lehetőséget kínált a zenészeknek arra, hogy megosszák tartalmaikat a rajongókkal.
Egy másik cég, a VRTIFY pedig arra összpontosít, hogy holografikus, VR és AR technológiák segítségével összekapcsolja az előadókat, helyszíneket és zenei kiadókat közönségükkel. A VRTIFY jelenlegi partnerei közé tartozik a Lolapalooza, egy amerikai zenei fesztivál, amelynek mintegy 400 000 látogatója van, és a Metallica heavy metal zenekar is.
A virtuális valóság és az agy
Nemrégiben dr. Giuseppe Riva az agy prediktív kódolási hipotézisén keresztül feltárta a VR technológia működési mechanizmusát, és azt, hogy miként nyújt ez a fejlesztés máshoz nem fogható élményt. A prediktív kódolási modell szerint az agy fenntart egy belső modellt a testről és annak környezetéről, hogy csökkentse az előrejelzési hibákat és a meglepetéseket. Ennek a modellnek a létrehozása magában foglalja a multimodális neurális hálózatok újraaktiválását, amelyek korábban kifejtették a várt hatást. Így egy adott élmény stimulálásának része az idegsejtek csoportjainak újraaktiválása, amelyek összegzése újrateremti ezt a tapasztalatot. A VR rendkívül hasonlóan működik az agy prediktív kódolási hipotéziséhez.
A technológia ugyanis egy felfedezendő szimulált világot hoz létre, megtartva a felhasználó testének és a felhasználó körüli térnek a modelljét, pontosan úgy, ahogy a prediktív kódolás azt elvárja az agytól. Mivel a prediktív kódolás szerint az emberi tapasztalat valójában ezeknek a szimulált tapasztalatoknak az összegzése, a kutatók úgy vélik, hogy a VR képes megváltoztatni a fizikai élményt azáltal, hogy olyan virtuális környezetet tervez, amely bizonyos érzetek felidézésére irányul.
Virtuális valóság dizájn a zeneiparban
Úgy tűnik, a VR teljesen megváltoztatja a zene fogyasztásának és létrehozásának módját. Az intenzív koncertkörnyezet szimulálása vagy a felhasználók felvételi stúdióba helyezése révén a VR használatával a fogyasztók a nappaliból élhetnek át olyan élményeket, amikről korábban nem is álmodhattak.
Ha pedig a prediktív kódolás szerint az élmény az emberi test és környezetének belső szimulációja, akkor egy koncert VR élménye azt az érzést nyújthatja a nézőnek, mintha a világ bármely pontjáról az első sorban lenne kedvenc előadója fellépésén.
Amennyiben 360 fokos érzékelőket és kamerákat helyeznénk el az élő koncertek első sorában, lehetővé téve a fogyasztók számára, hogy egy VR headsettel élőben követhessék a koncertet, és valós időben tapasztalhassák meg az eseményeket, az mindent megváltoztatna. Ez az élmény persze nem lehet ingyenes, így csak azok számára lenne elérhető, akik megváltották a jegyüket, ahogyan ezt a hagyományos koncertek esetében szokás.
Vegyük Billy Joelt, akinek 2020. január 10-én a hollywoodi Hard Rock Hotel and Casinoban 811 dollárért adott el jegyeket az első sorba. Ahelyett, hogy ezekből az első soros jegyekből csak kis mennyiséget adnának el, további első soros VR-jegyek is elérhetők lehetnének csökkentett áron. Ez bevételt generálna a Hard Rock Hotelnek és Billy Joelnek, ugyanakkor lehetővé tenné, hogy azok a rajongók, akiknek esetleg nincs idejük vagy pénzük személyesen részt venni a koncerten, ne maradjanak le a fellépésről. Az élmény hitelesebbé és közösségibbé tétele érdekében mindenki, aki megvásárol egy ilyen VR-jegyet, egy élő virtuális chat szobába kerülhetne a többi VR-jegy tulajdonossal, miközben nézi a koncertet. E vírusokkal terhelt időkben elképzelhető, hogy több okból ez lehet majd a koncertezés jövője.
A fenti ötletek összekapcsolhatók az AR technológiával a még izgalmasabb koncerttapasztalat érdekében. Amellett, hogy valaki részt vesz a koncerten VR-ben, az AR olyan animációs effektusokat is biztosíthat, mint például a színpadon tűzijáték, az időjárási körülmények változtatása, vagy akár a színpadon lévő előadó változása.
Végül a VR technológia felhasználható zenealkotásra. Ahelyett, hogy drága hangszereket, hangszórókat és egyéb, zene rögzítéséhez szükséges berendezéseket kellene vásárolni, egy VR-program egy virtuális hangstúdión keresztül szimulálhatja ezt a folyamatot. Egy VR felvevőstúdió teljes szettet biztosíthat annak, aki zenélni próbál. Ez a fajta technológia idővel tehát jelentősen formálhatja a zenekészítés módját.
Meggyőződésünk, hogy a VR és AR technológia hamarosan még inkább utat tör magának a zene streamelésének, felfedezésének és létrehozásának módjaival összhangban. A már meglévő szolgáltatások, fesztiválok és helyszínek, a streaming platformok, az AR-képes kommunikációs alkalmazások és a közösségi csatornák partnerként és startpisztolyként szolgálhatnának mindehhez.
Ha szeretnél még több innovatív fejlesztésről olvasni, kövesd blogunkat, illetve töltsd le mobilapplikációnkat, ahová hamarosan további szuper funkciók érkeznek.
Forrás: neuro.wharton.upenn.edu, kiemelt kép: Unsplash