Megváltozik a Spotify jogdíj modellje 2024-től
Úgy tűnik, végre tényleg jelentős változás jön a Spotify jogdíjrendszerében. A zene streamelő vállalat elmondása szerint a céljuk az, hogy felszámolják a csalásokat és bevezessék a minimális fizetési küszöböt. A terve pedig, hogy mintegy egymilliárd dollárt osszon szét a dolgozó művészek között.
A Spotify jelentős változtatásokat tervez a jogdíjfizetési modelljében 2024 első negyedévében – azzal a szándékkal, hogy a következő öt évben egymilliárd dollár összegű jogdíjfizetést helyezzen át a „legitális” (vagyis törvényes keretek között tevékenykedő) művészek és jogtulajdonosok számára. A Spotify az elmúlt hetekben több zenei jogtulajdonossal tárgyalt az új jogdíjmodell részleteiről. A megbeszélésekben résztvett források most megerősítették, hogy bár a Spotify folytatja az arányos jogdíjrendszerét (más néven Streamshare), három konkrét nagy változtatást tervez a modelljén.
A három nagy változás a következő:
1. A minimális éves adatfolyamok küszöbértékének bevezetése, mielőtt egy szám elkezdene jogdíjakat generálni a Spotify-on; manapság minden 30 másodpercnél hosszabb lejátszás a Spotifyon jogdíjfizetést von maga után. Ez jövő év elejétől nem így lesz. 2024 Q1-től a Spotify minden egyes számának el kell érnie egy minimális számú éves streamelést, mielőtt jogdíjakat generálna (hogy pontosan mennyit, még nem teljesen tiszta).
2. A zeneterjesztők – köztük a kiadók – pénzügyi megbüntetése, ha csalárd tevékenységet észlelnek a Spotify-ra feltöltött zeneszámok kapcsán; vagyis, amikor a Spotify olyan dalt észlel, amelynek lejátszási száma mesterséges streamelési csalás által kirívó mértékben megnövekedett, a jelenlegihez hasonlóan továbbra is eltávolítja az adott számot a katalógusából. Emellett azonban 2024 első negyedévétől pénzbírságot kíván kiszabni az adott szám forgalmazójára. Azt remélik, hogy ezen elrettentés miatt a jövőben kevesebben kockáztatják a csalást és több pénz kerül majd a tisztességes, illetve valódi művészek és jogtulajdonosok számlájára.
3. Minimális lejátszási idő bevezetése, amelyet minden nem zenei hangtartalomnak el kell érnie ahhoz, hogy jogdíjakat generáljon; napjainkban a nem zenei hangtartalom (pl. fehér zaj, binaurális ütemek, bálnadal stb.) készítői ugyanannyi jogdíjat kapnak, mint a Spotify összes többi zenei alkotója. Például, ha valaki ismétlődően lejátszik egy fehér zajos listát, hogy segítsen neki aludni vagy koncentrálni a munkahelyén, a Spotify több órányi játékidőt rögzít, és minden 31 másodperces intervallum jogdíjfizetést eredményez. 2024 elejétől azonban a Spotify azt tervezi, hogy jelentősen meghosszabbítja azt a minimális időegységet, amelyet a nem zenei hangtartalom minden egyes egységének teljesítenie kell, mielőtt kifizetésre kerülne sor.
A hír kicsivel több, mint egy hónappal azután érkezett, hogy a Deezer és a Universal Music Group közösen bejelentette új, kísérleti, „művészközpontú” jogdíjmodelljét. Hogy van-e összefüggés a két kezdeményezés között, illetve hogy ki inspirált kit, nem tudni. A Spotify által bejelentett változásokat azonban érdemes időben felkészülni.
Mit gondolsz ezekről a változtatásokról?
Forrás: Music Business Worldwide, kiemelt kép: Shutterstock