A rap rövid története + 4 dolog, amit kerülj el (kezdő) rapperként
A rap egy igen népszerű műfaj manapság, ezzel együtt a hip-hop életérzés, öltözködési stílus is felkapottá vált az utóbbi időkben. Zenei szempontból nézve, sok-sok rapper igyekszik teret nyerni itthon és külföldön egyaránt, ugyanakkor – mint minden műfajban – a rapperek közt is akadnak jó és kevésbé jó alkotók, amennyiben ezt objektíven meg lehet ítélni (vannak szempontok, amik alapján kísérletet tehetünk erre). Az alábbiakban a rap gyökereit ássuk ki a teljesség igénye nélkül (a komplett áttekintésre több oldal is kevés lenne), majd felsorolunk néhány olyan hibát, amit sok kezdő rapper elkövet. Check this out!
A rap lényege
A rap egy olyan közvetítési forma, amely rímmel, ritmussal és beszélt nyelvvel működik, általában beat kíséretében. A hip-hop kultúra része az MC-zéssel, a breakkel, a DJ-zéssel, a break tánccal és a graffitivel egyetemben.
A rapnél a számoknak van tartalma, flow-ja és egyfajta közvetítése. A tartalom az elhangzottakra vonatkozik; a flow az, ahogyan rímel dal, és annak ritmusa; a közvetítés pedig az a hangnem és sebesség, amellyel elhangzik.
A rapzene (pre-historikus) kezdete
Meglehetősen széles körben elfogadott tény, hogy a rapzene születése évszázadokkal ezelőttre, Nyugat-Afrikához vezethető vissza. A griotok olyan történészek voltak, akik a múltbéli eseményeket ritmikus beszéddel adták át falvaik lakóinak kezdetleges dobjáték mellett.
A karibi népművészek is meséltek rímekben történeteket, megalapozva ezzel a mai rapzene megszületését.
A loop létrejötte
DJ Kool Hercet széles körben a műfaj kezdeti katalizátoraként tartják számon. Az 1970-es évek iskolakezdései bulijai voltak virágzó ötleteinek inkubátorai, ahol két lemezjátszóját használta loopok létrehozására, újra és újra lejátszva ugyanazt az ütemet, kiterjesztve egy-egy dal instrumentális részét.
Miután rájött, hogy ez lázban tartja az embereket egy bulin, meghívta barátját, Coke La Rockot, hogy segítsen neki a rendezvények lebonyolításában, és így született meg a „rap over the loop”.
A mainstreambe kerülés
Innentől kezdve a hip-hop néven ismert bronxi szenzáció megállíthatatlan volt. Az 1970-es években virágzásnak indult a DJ kultúra, és ismertté váltak olyan legendák is, mint az Afrika Bambaataa és Grandmaster Flash. És bár a 70-es években a DJ volt a meghatározó erő a műfajban, kisvártatva az MC-k is előtérbe kerültek.
Kurtis Blow volt az első rapper, aki 1979-ben szerződött a Mercury Recordshoz. A Fatback Band és a Sugar Hill Gang akkoriban mainstream lemezeket adott ki, és a következő évben bekerült a Billboard Top 40-be. Ezeket a lemezeket többnyire az MC-k vitték a hátukon, mert a kor leghíresebb DJ-i nem voltak érdekeltek zenéjük rögzítésében, inkább a bulijaik révén szereztek hírnevet.
Az 1980-as években DJ Grand Wizard Theodore véletlenül feltalálta a „scratching”-et és a „needle drop”-ot – ezzel nemcsak a rapet, hanem a DJ-zés fizikai aktusát is új szintre emelte.
1982-ben Melle Mel és Ed „Duke Bootee” Fletcher MC-k is kijöttek egy dallal. Bár Grandmaster Flash and the Furious Five címen jelent meg, valójában csak egy szerelemprojekt volt kettejük között – ez lemoshatatlanul rányomta bélyegét a hip-hop lírai tartalmára és hierarchiájára. Egy dal, ami jelzi: az uralkodó buliorientált DJ-k napjai meg vannak számolva, és eljöhet a társadalmilag tudatosabb, MC-vezérelt rap következő korszaka. Ez a dal a The Message volt.
Az aranykorszak
1984-ig a rímek és a rapek viszonylag egyszerűek voltak. Azonban a fejlettebb hangzás és az MC-k által elsajátított technikák előrehaladása lehetővé tette a rapperek új generációjának megszületését, avagy a „golden era” eljövetelét.
New York-i korszaknak is nevezik azt az időszakot, amikor úgy tűnt, minden új kislemez formálja az akkoriban ismert rap hangzásvilágát és irányvonalát; minden rapper művészete innovatívabbnak látszott, mint az őt megelőzőé.
A kulcsszereplők közé tartozott Eric B. & Rakim, a Run-DMC, A Tribe Called Quest vagy a Public Enemy. A beat produkciók sűrűbbé, összetettebbé váltak, a rapek gyorsabbak lettek, a sampling technológia pedig a csúcsra tört. Mindez egybeesett azzal, amikor a dalszövegek a tiltakozás és lázadás hangosabb, figyelemfelkeltőbb formáivá váltak, a társadalmi igazságtalanság helyzetére összpontosítva.
A West Coast beszáll a játékba
A rap elsöprő népszerűsége miatt elkerülhetetlen volt, hogy földrajzilag is szétszóródjon. Az 1980-as évek végén bukkantak fel a nyugati part leghíresebb rapperei, a Too Short, az N.W.A. és Ice-T. Ezek a rapperek Los Angeles és Oakland recessziós területeiről érkeztek, és dalszövegeik gyakran személyes tapasztalataikat tükrözték. Városi élet velejárói, stricik, pia és drog – több olyan jelenséget fedtek fel ezek a szövegek, amik nem passzoltak a slágerek szabályozott rendszerébe.
Az N.W.A. egyik legnépszerűbb kislemeze, a „Fuck Tha Police”, amely a rendőrségi brutalitásra reagált, „hivatalosan elhelyezte az N.W.A.-t az FBI radarján, és a hip-hopot, és különösen a gangsta rapet Amerika első számú közellenségének nevezte.”
Ekkoriban kezdődött a nyugati part és a keleti parti rapháború.
A rivalizálás útjain
Az 1990-es években megtörtént a rapen belüli legnagyobb szakadás, ami a mai napig viták tárgyát képezi. A háború a keleti part és a nyugati part viszonylatában, a hip-hop két melegágyának földrajzi megosztottságából eredő stilisztikai és tartalmi irányzatok különbségek eredménye.
Mindezeken kívül személyes nézeteltérések is okozták a szakadást, leginkább Tupac Shakur és a The Notorious B.I.G. között. Az ellenük elkövetett merényletek azonban a feszültség enyhüléséhez vezettek, és megnyitották az utat pártfogoltjaik és kortársaik, például Jay-Z és Snoop Dogg előtt, hogy mindkét parton enyhülést hozzanak.
Női hangok
Míg az 1990-es években a nyugati és keleti part csatája zajlott, a női MC-k berobbanása is megtörtént. Noha rengeteg szöveg kezelte másodrendűnek a nőket, néhányan előreléptek, hogy a rap hangvételét jó irányba változtassák, utat nyitva a ma ismert női rapsztárok számára.
Salt-N-Pepa, MC Lyte, Queen Latifah és Yo Yo is letették névjegyüket a műfajban, míg Da Brat és Lauryn Hill az elsők között volt, akiket hivatalosan elismertek a mainstream szabványok szerint platinalemezekkel és Grammy-díjjal.
A fiatalabb rappereké lett a terep
A 2000-es évektől, illetve napjainkban a streamelés és az új technológiai fejlesztések több alműfajt, stílust tesznek lehetővé a műfajon belül, új szintekre emelve a samplinget, a beateket és a terjesztési módszereket. Történt egy elmozdulás a fiatal, rebellis, sokoldalú, mégis egyedi, társadalmi témákra érzékenyítő rapperek irányába, akik együttműködnek egymással, illetve más műfajok előadóival. A Spotify, a YouTube, az Instagram és TikTok sztárjai ők, és döntse el mindenki maga, ha tudja, hogy az aranykor vagy a kurrens éra-e a meghatározóbb a műfajt tekintve.
Most pedig a Cole Mize Studios ajánlásaival vegyük át, hogy miket érdemes elkerülni, avagy íme 4 hiba, amit általában kezdő rapperek vétenek:
o Nagy hangsúly rappelésen
Gondolj csak bele, ha a szemeiddel valami közeli tárgyra fókuszálsz, akkor minden, ami a fókuszon kívül van, elmosódik és életlen lesz, akárcsak fényképezésnél. Ha azonban kicsinyítesz és kijössz az ultrafókuszált pozícióból, mindent egyszerre láthatsz.
Általában azok a rapperek, akik csak most tanulják a „mesterséget”, hajlamosak jobban összpontosítani a flow-ra, mint a szövegeikre. De itt van a probléma: ezek csak együttműködve létezhetnek, így mindkettőre oda kell figyelni!
Például, ha ráállsz egy jó flow-ra egy számnál, majd csak hozzádobod dalszöveget, akkor azok feltehetőleg nem fognak jól működni egymással.
Másrészt sokan csak elkezdenek írni, gondolkodás nélkül, és azt remélik, hogy a szöveg ütős lesz. Ez egy elszalasztott lehetőség, mert sok esetben olyan dalt produkálsz, amely vagy teljességgel kiszámítható, vagy egyáltalán nem tartalmaz strukturált formátumot.
o A gyakorlás hiánya
A tudás önmagában nem tesz jobb rapperré, hatékonyan és következetesen kell alkalmazni a gyakorlatban, amihez fegyelem kell. Ha elsajátítod a tudást, de nem gyakorlod, akkor ugyanazt az eredményt fogod elérni, mint ha felírnak egy gyógyszert, de nem veszed be.
Az igazság az, hogy a tudás csak a fele az egyenletnek. Vannak, akik már évek óta rappelnek, de nem tapasztalták a várt javulást a gyakorlás hiánya vagy a bizonytalanság miatt.
Szórakozás, önkifejezés, terápia – te miért kezdtél el rappelni? Soha ne veszítsd szem elől a kezdeti indíttatást, és rázd le magadról a megfelelési kényszer vagy az elvárások súlyát. Ez nem egy verseny, hanem egy utazás. Nem baj, ha valamiben új vagy, és egyik napról a másikra nem sikerül elérni a végső céljaidat. Szánj rá időt, energiát és gyakorolj, gyakorolj, gyakorolj!
o Az instrumentális rész meg nem értése
Egy másik hiba a kezdő rapperek esetében, hogy nem értik a dal instrumentális szerkezetét. Ha jól ki tudod számolni a taktusokat, akkor a verzékkel és horgokkal sem leszel gondban.
Azt is figyelembe kell venni, hogy egy dal különböző részei általában eltérően hangzanak. Például az intrókban és az outrókban gyakran kevesebb hangszer szólal meg, mint a dal bármely más szakaszában. Általában a horgok a dal legmagasabb pontjai, és gyakran itt sűrűsödik be leginkább az instru. A verzékben szintén kevesebb instrumentális rész van van, mint a horgokban, hogy több „hely” maradjon a szöveg/ének számára.
Szánj egy kis időt a hallgatott dalok egyes szakaszainak felosztására, így könnyebben felvázolhatod azok szerkezetét, ami a saját számaidnál is hasznos lehet!
o A beat meg nem értése
Ha meg akarsz tanulni rappelni, akkor van egy bizonyos sorrend, amit követned kell, hogy minden úgy működjön együtt, ahogyan kellene.
Az ütemek számlálásának képessége az az alap, amelyről minden mást fel fogsz tudni építeni. Egy ház csak annyira jó, mint az alapja, amelyre épül, ezért ne siesd el ezt a lépést! Ez talán a legkritikusabb szakasz a jobb rapperré váláshoz vezető úton, és ez egyben a legelső lépés is.
Érdemes minden hallgatott dalhoz negyedhangokat, nyolcadhangokat, majd 16-os hangokat számolni. Próbáld meg ezt zene nélkül is megtenni, és nézd meg, hogy a saját belső tempód segítségével egyenletesen elosztod-e a hangokat, tudsz-e a gyorsítással és lassítással játszani!
Jó jele annak, hogy már elég jó vagy ebben és továbbléphetsz, hogy amikor zenét hallgatsz, azonnal be tudod azonosítani annak tempóját, és könnyedén elvégezheted az összes számolást, hogy koncentrálnod kellene rá. Ezen a ponton természetesebbé és ösztönösebbé válsz mint rapper, mint zenész.
Továbbá sokaknak nincs zenei háttere, amikor rappelni kezdenek, ebből kifolyólag nincs referenciapontjuk, ahhoz, hogy azonosítsák a rúgásokat és a pergőket egy dalban. Érdemes edzeni tehát a füleidet, hogy meghalld a két különböző ütős hangszert, mivel ezek segítenek megőrizni az ütemet, és útmutatást nyújtanak, amikor a flow-n és a dalszövegen dolgozol.
Ha szeretnél még több hasznos tippet, inspirációt, kövess minket Facebookon és Instagramon is!
Forrás: fouroverfour.jukely.com, colemizestudios.com