Hogyan alakítja át az AI a Z generáció zenei ízlését?
Egy új tanulmány feltárta az AI, vagyis a mesterséges intelligencia hatását a Z generáció zenei preferenciáira. Ahogy a korábban általunk is kivesézett személyre szabott lejátszási listák egyre inkább megszokottá válnak, egy új forradalom kezd kibonatkozni a zenefogyasztást tekintve a fiatalok körében.
Ahogyan arról az aimusicpreneur.com is ír, Beatriz Ilari és Lynne Snyder, a Dél-Kaliforniai Egyetem munkatársai által végzett kutatás alapján napvilágra került az AI hatása a Z generáció zenehallgatási szokásaira. A kutatók négy évig vizsgálódtak, és jelentős változást figyeltek meg diákjaik zenei preferenciáiban. A mesterséges intelligencia által generált lejátszási listák a sokszínűség és az eklektikusság növekedését idézték elő.
A tanulmány feltárta, hogy a diákok kedvenc dalai és előadói évről évre változatosabbak és egyedibbek. Az eredmények összhangban vannak a legújabb kutatásokkal, amelyek azt mutatják, hogy a serdülők a műfajok széles skálájából válogatnak a zenehallgatás során, a K-poptól a heavy metalon át a klasszikus zenéig. Felmerül azonban a kérdés: mi történik akkor, ha a fiatalok nem tudják, mit hallgatnak társaik, és ha a zenét, ami eléjük van téve, nem feltétlenül hús-vér emberek válogatják?
Olvastad már? #RandomTippek: Hogyan kerülhet fel a zenéd a Spotify népszerű playlistjeire?
A zenehallgatás fejlődése
A mesterséges intelligencia zenehallgatási szokásokra gyakorolt hatásának megértéséhez elengedhetetlen, hogy megvizsgáljuk a zenefogyasztás evolúcióját. Évszázadokon keresztül a zene átélése élő előadások keretében zajlott. A rádiók és a lemezjátszók bevezetése alapjaiban változtatta meg az emberek zenével való interakcióját, de a zenehallgatásnak még mindig volt társadalmi eleme.
Az 1979-ben bemutatott Sony Walkman jelentős fordulópontot jelentett, és egy mélyen privát, személyes élménnyé tette a zenét, a zenehallgatást. Ezt a tendenciát tovább erősítette az iPod és az okostelefonok megjelenése és elterjedése. A fiatalok számára ez a privát hallgatási élmény egyfajta védőbuborékot hoz létre, és lehetővé teszi a hangulatuk, érzésviláguk kifejeződését, szabályozását.
Ez is érdekelhet: Nincs esély arra, hogy a mesterséges intelligencia teljesen leváltsa a zenészeket, és ez jól is van így
Az AI által generált lejátszási listák térnyerése
Korábban a playlist létrehozása azt jelentette, hogy különféle dalokat veszünk fel kazettára, illetve arra várunk, hogy a rádió lejátssza a kívánt dalunkat, és megnyomhassuk a felvevő gombot. Most, a streaming szolgáltatások megjelenésével a mesterséges intelligencia és a közösségi média platformok együtt dolgoznak, hogy személyre szabott lejátszási listákat alkossanak a hallgatási előzmények és preferenciák alapján.
Noha ez az algoritmikus gondozás számos új zene felfedezéséhez vezethet, egyes felhasználók úgy érzik, hogy egyfajta „zenehallgatási mókuskerékben” ragadtak, mivel a lejátszási listákat hasonló hangzású dalok és előadók töltik be. Mások azonban hozzáteszik: a mesterséges intelligencia által generált lejátszási listák olyan zenei és kulturális hagyományok szélesebb körét tárják fel a fiatalok számára, amelyeket maguktól nem biztos, hogy felfedeznének.
Kapcsolódó tartalom: Beköszöntött a „robotzene” kora, avagy egyre inkább teret hódít a mesterséges intelligenciával történő zenekészítés
Az egyéniségre és a közösségre gyakorolt hatás
A zenehallgatás és a zenei preferenciák finomodása jelentős szerepet játszanak abban a folyamatban, ahogy a fiatalok a gyermekkorból a felnőttkorba lépnek, és az egyéni és a közösségi identitásuk átalakul. A tanulmány kimutatta, hogy a megkérdezettek hajlandóságot mutattak a mesterséges intelligencia által kínált különféle műfajok és alműfajok meghallgatására, az R&B-től a heavy metalon át a latin balladákig. Ugyanakkor az AI közösségi zenehallgatási élményre gyakorolt hatása továbbra is bizonytalan.
„Tehát a mesterséges intelligencia megkönnyíti az egyedi identitás megkülönböztetését, de megnehezíti a másokhoz való kötődést? Vagy inkább szélesebb spektrumot kínál az önkutatásra és a közösségi kapcsolatokra? Az igazság az, hogy ezt senki sem tudja igazán” - vélik a kutatók.
Míg az új technológiáktól való félelem mindennapos, a kamaszok közösségi zenehallgatási élményeinek AI playlisteken keresztüli átalakulása olyan forradalom, amelyre érdemes odafigyelni. Miközben továbbra is próbálunk eligazodni a zenefogyasztás folyamatosan változó világában, kulcsfontosságú, hogy megértsük és feltárjuk a mesterséges intelligencia hatását a fiatalabb generációk zenehallgatási szokásaira. A tanulmány eredményei kiindulópontként szolgálnak a további kutatásokhoz és vitákhoz ebben a sokrétű témában.
Forrás: www.aimusicpreneur.com, www.frontiersin.org, kiemelt kép: Canva