Trükkök a Spotify algortimusának befolyásolására
A Spotify hatalmas lehetőséget kínál arra, hogy zenéidet felfedezzék az új potenciális rajongók. A Spotify for Artists segítségével professzionális előadóként új hallgatókat vonzhatsz be, kapcsolatba léphetsz velük és a szakmabeliekkel egyaránt. De mivel sok más zenész is verseng a hallgatók figyelméért, ki kell tűnnöd a többiek közül. És hogy hogyan tudod befolyásolni az algoritmust, hogy több potenciális rajongó fedezze fel a zenédet? Már mondjuk is.
Spotify For Artists
A Spotify az a hely, ahol több mint 380 millió hallgató 184 piacon fedez fel új zenéket. A Spotify for Artists az egyetlen módja annak, hogy új dalaid felkerülhessenek a világszerte legtöbb követővel rendelkező műsorlistákra, és a streaming platform által nyújtott fejlett marketingeszközök révén szintet léphess karrieredben.
Az első dolgok, amiket ki kell maxolnod ahhoz, hogy a saját javadra fordítsd az algoritmusokat, az az életrajz és a profilfotód. Az életrajzodban ne felejtsd el megadni a karriereddel kapcsolatos legfrissebb információkat, beleértve az elismeréseket, a legújabb kiadással kapcsolatos részleteket, a fellépéseket stb. Ez nagyon fontos, hiszen a hallgatók, amikor felfedeznek egy új előadót, általában a Spotify-on kezdik, és információk híján lehet, hogy nem merülnek el jobban a munkásságodban.
A Spotify for Artists szolgáltatásokról itt tudsz bővebben tájékozódni.
Zenei életrajzot írnál? Akkor ezekre mindenképp figyelj oda!
Linkek
Ne maradjanak le a közösségi média oldalaid és a webhelyed linkjei sem! Ez egy jó lehetőség arra, hogy kapcsolatba lépj a Spotify hallgatókkal a platformon kívül is, és hogy ápolhasd ezt a kapcsolatot. Mindenképpen győződj meg arról, hogy a hivatkozások működnek és az oldalaidra mutatnak.
Tudtad, hogy a Spotify felhasználók nagyobb valószínűséggel vannak jelen az Instagramon és sokan azt használják elsődleges közösségi média felületként? Gyakran az első dolog, amit a hallgató megtesz, ha megtetszik neki egy előadó, hogy beköveti az Instagramon. Ezt érdemes észben tartani és az Insta tartalmi stratégiádon is dolgozni!
És végül, ha van Wikipédia oldalad, a Spotify lehetőséget ad arra, hogy annak linkjét is elhelyezd a profilodban. Ha még nincs Wikid, az sem gond, bármikor létrehozhatsz egyet magadnak. A Wikipédia egy olyan forrás a zene szerelmeseinek, amelyen keresztül megismerhetik a zenész munkásságát A-Z-ig, és amelytől egy produkció professzionálisabbnak tűnik.
Ezekre figyelj, ha Wikipédia-oldalt szeretnél készíteni!
Az 5 legjobb dalod
A következő dolog, amit érdemes megnézni, az az 5 legnépszerűbb dalod. A legújabb számaidon kívül a népszerű dalaiddal találkoznak elsőként a Spotify hallgatók, amikor felkeresik a profilodat. A figyelem időtartama rövid, ezért az a legjobb, ha ezekre a helyekre a legreprezentatívabb dalaid kerülnek.
Az algoritmus ezeket a helyeket többnyire a streamek száma alapján tölti fel. Gyakran előfordul, hogy a régebbi dalok streamelési száma magasabb a platformon eltöltött idő vagy a dal népszerű lejátszási listára való felkerülése miatt. Ezek akár 15 évvel ezelőtti szerzemények is lehetnek.
Azóta természetesen minden produkció változik, fejlődik. Tehát adódik a kérdés:
Hogyan érheted el, hogy újabb számaid kerüljenek a legjobb 5 közé?
Jegyezz fel néhány saját dalt, mondjuk 6-10-et, majd határozd meg, hogy ezek közül melyik képviselne leginkább téged mint zenészt. Célozz meg közülük 1-et vagy 2-t, amelyekre ezután összpontosítasz. Ezt követően keress néhány harmadik féltől származó lejátszási listát, ami jól illeszkedik e dalok stílusához, majd fordulj a lista készítőjéhez!
Ha el tudsz intézni néhány elhelyezést a népszerű lejátszási listákon, növelheted a streaming számot, ami hozzájárul ahhoz, hogy az adott dal bekerüljön a top 5-be. Használhatsz olyan szolgáltatást is, mint a SubmitHub, amely alacsony költségű beküldési lehetőségeket kínál több száz nagyszerű Spotify lejátszási listához.
Hogyan válaszd ki a tökéletes dalt következő kislemezedhez?
5 rossz szokás, amit dalszerzőként érdemes elkerülnöd
Saját lejátszási lista
Minden előadónak saját „best of” lejátszási listával is rendelkeznie kell. Ez egy remek módja annak, hogy kiemeld a profilodon azokat a dalokat, amelyeket szeretnéd, hogy az emberek hallgassanak, különösen, ha sok számod van, vagy nem vagy elégedett a top 5-tel.
Tedd nyilvánossá a lejátszási listát és helyezd el jól láthatóan a profilodba, hadd kattanjanak rá minél többen!
Hallgatóként mi is szeretünk elmerülni ezekben a zenész által összeállított listákban, mert azokat a dalokat tartalmazzák, amelyeket az adott produkció hallani/hallatni szeretne. Ez egyfajta kapcsolódási pont, indirekt üzenet is a rajongók és az új hallgatók felé.
Kapcsolódó zenészek
A „Rajongóknak ez is tetszik” egy olyan rész a Spotify profilodban, amely mindenki számára látható. Lényege, hogy a kapcsolódó zenészek listáját tartalmazza. Az algoritmus ebben az esetben a zenészek közötti hasonlóság alapján dolgozik.
Egészen pontosan azokat az embereket vizsgálja, akik követnek téged vagy hallgatják a zenédet, majd meghatározza, hogy milyen más előadókkal teszik ugyanezt. Természetesen nem tudod irányítani az emberek viselkedését, de! Amit megtehetsz, az az, hogy megpróbálsz felkerülni olyan előadók lejátszási listáira, akikkel kapcsolatban szeretnél lenni és akikkel szeretnéd, hogy „egy lapon emlegessen” a Spotify.
A másik módszer, amit a „Fans Also Like” befolyásolására használhatsz, az az, hogy figyelmet fordítasz a sajtódra. Az algoritmus ugyanis információkat keres rólad, de nem csak a Spotify-on, hanem a platformon kívül is. Ha olyan blogokba, magazinokba vagy podcastokba kerülsz be, amelyek hozzád hasonló előadókról is publikálnak, a Spotify algoritmusa észreveszi ezt. A Koncertbooking promóciós és PR funkciója hatékony segítséget nyújthat neked ebben.
Azt is befolyásolhatja a „Rajongóknak ez is tetszik” szekciót, hogy hogyan jellemzed a zenédet. Az algoritmus a hasonló műfajok alapján is keresgél. Ha azt szeretnéd, hogy egy adott zenészhez kapcsoljanak, vizsgáld meg, ő hogyan írja le a zenéjét, illetve hogyan jellemzik azt a zenei szakemberek.
A hallgatók imádják a Spotify-t, így muszáj képben lenned vele és folyamatosan fejlesztened a profilodat. Ismerd meg a platformot és az algoritmusait, és lépj 1-ről a 2-re karrieredben! Ha pedig szeretnél még ismertebb lenni, használd ki te is a Koncertbooking promóciós és PR funkcióiban rejlő szuper lehetőségeket!
Kép forrása: Unsplash, forrás: bandzoogle.com