TuneCore tanulmány: a megkérdezett indie előadók 27%-a használt már mesterséges intelligenciára épülő zenei eszközöket
A zeneipar nagyon sokat beszél 2023-ban a mesterséges intelligenciáról. Egyre több zenész ismerkedik a technológiával, hogy minél előbb megtapasztalhassa, mivel járulhat hozzá az AI a kreativitása kiterjesztéséhez, ugyanakkor negatív hangok is rendre felcsendülnek a téma kapcsán. A TuneCore digitális zenei terjesztési, kiadói és licencelő vállalat által közzétett tanulmány néhány új adotot, nézőpontot hozott a mesterséges intelligenciával kapcsolatos párbeszédbe. 1558 független művészt kérdeztek meg az AI-ról, a válaszok pedig elgondolkodtatóak.
Érdekes látni, hogy a tanulmány szerint a megkérdezettek 50%-a „tudatában van az AI-nak és foglalkozik vele”, továbbá „pozitívnak ítéli annak előnyeit és lehetőségeit”, 39%-uk azonban „nem ismeri és közömbös az AI-val szemben”, „félelmekkel és aggályokkal tekint a technológiára”. Ami a használatot illeti, a TuneCore azt találta, hogy a megkérdezett művészek 27%-a használt már valamilyen mesterséges intelligenciára épülő zenei eszközt. Ennek a csoportnak 57%-a műalkotások készítésére alkalmazta a technológiát, 37%-uk promóciós eszközök létrehozására, 20%-uk a rajongók bevonására. Összességében a válaszadók 35%-a nyilatkozott úgy, hogy érdeklődik a generatív mesterséges intelligencia alkalmazása iránt a kreatív folyamatok terén, különös tekintettel a marketingre és a promócióra (31%).
A megkérdezett művészek 50%-a „hajlandó volt arra, hogy zenéjét gépi tanulásra ajánlja fel, miközben nagy hangsúlyt fektet a felelős megközelítés elfogadására az AI-val kapcsolatban”. Mit jelent ez? Három elvárás határozottan kiemelkedik a jelentésben: az, hogy ehhez a zenészek, alkotók engedélye kell, és hogy mind kompenzációt, mind pedig kreditet kínáljon számukra.
A tanulmányban résztvett zenészek 77%-a amiatt aggódik, hogy a mesterséges intelligencia által generált zene felváltja őket, míg 61%-uk a plágiumtól tart, 58%-uk a mesterséges intelligencia kreatív inputjainak helyes hozzárendeléséről, 46%-uk pedig a zenei hangfelvételek bevételeinek igazságos elosztásáról.
A tanulmány jól illeszkedik az Egyesült Királyság Youth Music jótékonysági szervezetének kutatásához, amely szerint a fiatal (16-24 éves) zenészek 63%-a azt állította, hogy valószínűleg mesterséges intelligencia fogja őket segíteni a kreatív kibontakozásban.
A zeneipar sztereotípiája az, hogy amikor egy új, látszólag bomlasztó technológiát lát, félelemmel, utálattal és perekkel reagál arra. Ugyanakkor ezek a tanulmányok sokkal árnyaltabb képet festenek az egyes zenészek valós vélekedéseiről.
Egyre többen érdeklődnek a kreatív AI eszközök iránt, foglalkoznak velük, pozitív potenciált látnak bennük. Ez az elkötelezettség, valamint a mesterséges intelligenciára helyeződő nagyobb figyelem egyre inkább aláhúzza azonban az azzal kapcsolatos kérdéseiket, hogy ezeket a technológiákat hogyan lehet kevésbé pozitívan, sőt, károsan használni? Az látszik, hogy ezeknek az aggodalmaknak, kérdésfeltevéseknek egyre nagyobb súlyt kell kapniuk, komolyan kell venni őket. Egyes országok már tettek is lépéseket ezügyben.
Az Egyesült Államokban ezen a héten vezették be a Protect Working Musicians Act átdolgozott változatát. A törvényjavaslat eredeti verziója 2021-ben jelent meg, és a gyakorló művészek, valamint a független zenészek azon jogának kodifikálására irányult, hogy összefogjanak és tárgyalást kezdeményezzenek a domináns streaming platformokkal. Ez a törvényjavaslat kiegészült ki most az AI-val.
Eközben az Egyesült Királyság is kiadta „A zenei mesterséges intelligencia öt alapvetése” című dokumentumot. Ezek az alapelvek a beleegyezést, a tiszteletben tartást és a javadalmazást körvonalazzák. A bevezető szerint „a technológiai vállalatoknak és a jogtulajdonosoknak tiszteletben kell tartaniuk a zenekészítők – beleértve a művészeket, zenészeket, dalszerzőket és producereket – jogait, miközben a zenei mesterséges intelligencia modelleket képezik, és új, mesterséges intelligencia által vezérelt termékeket és szolgáltatásokat fejlesztenek ki."
Forrás: musically.com, kiemelt kép: Canva