Így készíts zenei marketingtervet magadnak
A zenei marketingterv nemcsak képet ad arról, hogy mi mindent szeretnél elérni zenészként, de konkrét lépéseket is felvázol a stratégia mentén. Ezeket, ha meg tudod valósítani a gyakorlatban, akkor elérheted a kitűzött céljaidat. De hogyan épül fel, miből áll egy zenei marketingterv? Lássuk!
Határozd meg magad mint márka!
Ha ismered magad, ismered az énmárkádat, akkor mindenben könnyebben, gördülékenyebben tudsz fejlődni.
Szóval, ki vagy te?
A márkaépítést érdemes két részre osztani. Az első a vizuális márka elgondolása – színek, betűtípusok, logók, weboldal design, fellépőruhák és hasonlók. A második a te saját, egyéni célod. Miért létezel, miért zenélsz? Mi a küldetésed? Mi az, ami miatt emlékezni fognak rád?
Fontos, hogy a marketingtervnek nem kitalált dolgokat kell tartalmaznia! A márkád az, amilyen te magad vagy, ami mellett kiállsz, amiben hiszel. A márka és az identitás összehangolása tehát az első lépés.
Kapcsolódó tartalom: A grafika szerepe a zenei énmárka építésében
Azonosítsd a közönségedet!
Most, hogy már tudod, mi a márkád, ki vagy te és mi a küldetésed, sokkal könnyebb kitalálni, kik a rajongóid és hol találod meg őket.
Tekintettel arra, hogy valószínűleg már kialakult a közönséged magja, nem kell a nulláról kezdeni. Számos ingyenes vagy kedvező árú online eszközt használhatsz a szükséges demográfiai és pszichográfiai adatok kinyerésére (pl. Google Analytics).
Egyéb javaslatok, amiket a marketingtervben érdemes kidolgoznod a közönséged detektálása kapcsán:
· Kövess hozzád hasonló előadókat, zenekarokat és figyeld meg a stratégiájukat a rajongóbázis-építés terén!
· Közreműködésekkel, featekkel elérheted, hogy más előadók, zenekarok fantábora is megismerhessen. De kik azok, akikkel érdemes?
· Légy aktív a közösségi médiában és a streaming platformokon! Melyek a számodra legrelevánsabbak?
· Kreálj Facebook-csoportot meglévő rajongóidnak egy bizonyos téma vagy a saját zenéd köré, és kérd meg őket, hogy hívják meg azokat, akiknek szintén tesszhet a csoport tematikája! Mi lesz a csoport fókusza, témája?
· Jutalmazd a hűséges rajongókat különféle módokon! Hogyan, milyen fizikai vagy digitális eszközökkel?
· Regisztrálj a KoncertBooking.com-ra, hogy a fellépések számának növelésével még több rajongóhoz eljuthass és tágíthasd a fanok körét!
Ez is érdekelhet: Zenei marketing trendek 2024-ben - ezekre figyelj oda, amikor stratégiát tervezel!
Célok nélkül nincs siker
Át kell gondolnod, hogy mit, hogyan, mennyi idő alatt szeretnél elérni!
Érdemes 90 napos periódusokban gondolkodni a célokról. Minden évben csak négy ilyen van (ezeket „negyedeknek" is nevezik). A 90 napos időszakok mindegyikében reálisan csak egy nagy dolgot érdemes véghezvinni. (Persze, ha több sikerül, az csak jó, de ne legyenek irreális elvárásaid magaddal szemben!)
Például egy negyedévben kitűzheted célul, hogy stúdióba vonulsz, rögzítesz és kiadsz egy kislemezt, koncertezel, elkezdesz rövid videókat csinálni…
Csapj a lovak közé!
Most, hogy tudod, mik a céljaid, megtervezted a marketinged, érdemes konkrétumokban gondolkozni!
A fentebbi bekezdésben volt szó koncertekről, kislemezekről, social média aktivitás növelésről, videózásról. Természetesen mindenki a maga stílusában, a maga ütemezése és módszere szerint halad, de attól még, hogy felírod magadnak, hogy „TikTok videók”, nem jutsz sokkal előrébb, főleg, ha fogalmad sincs, hogyan vágj neki. Éppen ezért, minél konkrétabb az akcióterv, annál jobb.
Vagyis hatékonyabb, ha így gondolkodsz: „ebben a negyedévben heti három új videó készítése és közzététele hétfőn, szerdán és pénteken, ekkor és ekkor a TikTokra”, vagy „12 koncert lebonyolítása itt és itt, ekkor és ekkor” stb.
És ha a célok eléréséről van szó, képesnek kell lenned arra, hogy folyamatosan figyelemmel kísérd és értékeld az erőfeszítéseidet.
Olvastad már? Vigyázz, kész, TikTok – Tippek a kezdetekhez
Hozz létre egy költségvetést!
Nem kell mindennek pénzbe kerülnie. De legyünk realisták! Legyen szó egy domain név megvásárlásáról, a dalok terjesztéséről vagy egy csomag gitárhúr vásárlásáról, rengeteg apró költség merül fel nap mint nap, amelyek idővel növekedhetnek...
Céljaid eléréséhez minden bizonnyal hirdetned kell a különböző platformokon - ebben az esetben létre kell hoznod egy költségkeretet, célt kell kitűznöd kampányaid számára, és ehhez mini akciótervet kell készítened.
Íme egy példa:
Ha 12 koncertet szeretnél adni egy negyedévben, az elsődleges költségek valószínűleg a benzin, a felszerelések bérlése, a kiegészítők (dobverők, gitárhúrok stb.), valamint a promóció. Minden bizonnyal ezeket a költségeket ellensúlyozzák majd a jegyeladások és a további bevételek, de a költségeket mindig érdemes előre számolni.
Következtetés
Minden előadónak és zenekarnak érdemes zenei marketingtervet készítenie, ha okosan kívánja felhasználni idejét, energiáját, illetve határozott lépéseket szeretne haladni a céljai felé. De a zenészeknek szóló zenemarketing nem kell, hogy bonyolult legyen!
A siker érdekében győződj meg arról, hogy marketingterved megfelel a céljaidnak és téged tükröz. Mérd fel, hogy hogyan, mennyi idő alatt éred el a mérföldköveket, hogy haladsz, és módosítsd a marketingtervet, ha szükséges. Ne feledd, a marketing terv azért van, hogy téged szolgáljon és segítsen neked elérni a következő szintet karrieredben!
Úgy érzed, még mindig támogatásra van szükséged a zenei marketingterv elkészítésével kapcsolatban? Esetleg további zenei marketing tippeket, trükköket szeretnél olvasni? Akkor iratkozz fel hírlevelünkre és inspirálódj szakmai tartalmainkból!
Forrás: bandzoogle.com, kiemelt kép: Unsplash