Mentálhigiéné a zeneiparban, 4: Tippek a szorongás, hangulatingadozás kezelésére
A zenében való kiteljesedés, a művészi önkifejezés valóban kielégítő lehet egy zenész számára, ugyanakkor mindannyian tudjuk, hogy a zeneiparnak bizony vannak árnyoldalai. Egy roppant kompetitív iparág, amelyben gyorsan változnak a trendek és az igények, továbbá nehéz boldogulni a sztárelőadók és az influencerek tömegében, nem beszélve a többi szakmai és magánéleti krízisről. Ezek a tényezők, valamint a szezonváltás könnyen vezethetnek szorongáshoz, hangulatingadozáshoz, stresszhez, vagy akár depresszióhoz, de van néhány dolog, amit zenészként te is megtehetsz mentális egészséged megőrzése érdekében.
Változásra van szükség
Azért érdemes ezt a témát minél többször felhozni és minél többet beszélni róla, mert nemcsak az öngyilkosság és túladagolás lehet a végpontja egy-egy mentális problémás esetnek a zeneiparban. Sok zenész életét keseríti meg a szorongás, a depresszió, a függőség és más pszichiátriai állapotok, amik felett nem húnyhatunk szemet. A kérdés egyébként 2016-ban kezdett komoly figyelmet kapni, amikor a Help Musicians jótékonysági szervezet úgy találta, hogy 22%-kal nőtt a mentális egészségügyi krízis miatt segítséget kérők száma.
Kapcsolódó tartalom: Mentálhigiéné a zeneiparban, 1. rész: Támogató szervezetek, platformok
A szervezet a Westminsteri Egyetem kutatóinak megbízásából több mint 2000 hivatásos zenész bevonásával végzett felmérést az Egyesült Királyság zeneiparára koncentrálva. Az eredmények azt mutatták, hogy tízből hét zenész küzd szociális szorongással és pánikrohamokkal, míg valamivel több mint kétharmaduk depressziós – háromszor többen, mint az átlagnépességben. A válaszadók több mint fele úgy nyilatkozott, hogy nehezen tudtak segítséget kérni, ami megnehezíti a mentális egészségkárosodást tapasztalók gyógyítását. Később az USA-ban egy 2019-es tanulmány azt mutatta ki, hogy a független zenei alkotók 73%-a tapasztal szorongást és depressziót a munkája során.
2021-ben a Journal of Psychiatric Research jelentést tett közzé „Mentális egészségügyi problémák a zeneipar nemzetközi turnészakemberei körében” címmel – ez egy 1154 személy bevonásával készült, járvány előtti felmérést tartalmazó jelentés, amely a klinikai depresszió nagy arányát mutatta ki, továbbá a stressz emelkedett mértékét az általános népességhez képest, valamint az öngyilkossági ráta kiugrását, amely ötszöröse az Egyesült Államok lakossági átlagnak. Minden jel arra mutat tehát, hogy alapvető, világméretű és rendszerszintű változtatásra van szükség ezen a téren a mentális egészségügyi problémák felismerése, edukációja, kezelése terén.
Tedd meg az első lépéseket!
A mentális egészségügyi zavaroknak széles skálája ismert. Zenészként te magad is sokat tehetsz a mentálhigiéniádért a megfelelő, egyénre szabott terápia mellett. Az új szezon eljövetelével, a nyári koncertezés és turnézás után érdemes megfontolnod az alábbiakat a hangulatingadozások, stresszes állapotok, lehangoltság kiegyenlítése érdekében.
Ez is érdekelhet: Mentálhigiéné a zeneiparban, 2. rész: segítő applikációk
Egyensúlyra törekvés: A zenélés sok munkával jár, de ne feledkezz meg a pihenésről és az egészséges életmódról sem! Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű alvás, rendszeres testmozgás és kiegyensúlyozott táplálkozás a mentális egészség fenntartásához. Vezesd be az életedbe mindezeket apránként, szakaszosan, és ne szegje kedved, ha elsőre nem sikerül mindent tökéletesen csinálnod!
Kommunikáció: Ne tartsd magadban az érzéseidet! A zeneiparban sokan érezhetnek úgy, mint te, és fontos, hogy megoszd tapasztalataidat, megéléseidet másokkal. Ha a közösséged megért és támogat, az segíthet átvészelni a nehezebb időszakokat. Ha gondolod, a követőiddel, hallgatóiddal is megoszthatod, hogy mi nyomja a lelked, ezzel lehet, hogy őket is támogatod a problémák felismerésében, egyúttal sorsközösséget vállalsz velük és a hasonló cipőben járó zenészekkel.
Stresszkezelési technikák: Sajnos a stressz szinte elkerülhetetlen a zeneiparban, ez generációk óta így van, de képes vagy kordában tartani, ha megtalálod a számodra legmegfelelőbb stresszkezelési technikát. Kipróbálhatod a meditációt, a különféle légzéstechnikákat, vagy akár a jógát is. Mind ismert nyugtató, ellazító hatásáról, ezért bármelyik alkalmas lehet felvenni a kesztyűt a stresszel. Emellett fontos, hogy megpróbáld felismerni a stresszt kiváltó tényezőket és pozitív gondolkodásmódot kialakítani.
Szünetek beiktatása: Igen, tudjuk, a mai világban szünetet tartani olyan, mintha visszavonulnál. De hidd el, a hosszú turnék és a szigorú munkarendek fizikailag és mentálisan is megterhelőek lehetnek számodra, amit nem vehetsz félvállról! Ha nem tudsz hosszú szabadságra menni, iktass be rendszeresen rövid pihenőket és énidőket, amikor csak magaddal foglalkozol.
Tudatmódosító szerek kerülése: Kerüld a túl sok alkohol fogyasztását és a drogok használatát! Ezek a szerek rövid távon megkönnyebbülést hozhatnak, de hosszú távon súlyos mentális és fizikai problémákat okozhatnak. Próbálj meg inkább egészséges módokat találni a stresszkezelésre, a fentebb említett technikák mellett a rendszeres sport vagy egy új szakmai kihívás megtalálása is jótékony hatással lehetnek rád.
Olvastad már? Mentálhigiéné a zeneiparban, 3. rész: rejtett küzdelmek és megoldásaik
Célok és álmok: A régóta dédelgetett álmok és a kitűzött célok segíthetnek motiváltnak maradni és áthidalni a nehezebb időszakokat. Ezek nemcsak a zenére vonatkozhatnak, hanem az életed más területeire is.
Szociális kapcsolatok: Az izoláció és a magány súlyosan érintheti a mentális egészségedet. Tartsd fenn a kapcsolatot barátaiddal, rokonaiddal, ismerőseiddel, és ne feledd, hogy mindig van valaki, aki ott van neked. Emellett hidd el, hogy minden zenésznek megvannak a saját nehézségei és kihívásai, ezért törekedj arra, hogy segíts másoknak is, ha szükségük van rád.
Szakmai segítség: Nagyon fontos, hogy ha úgy érzed, nem tudsz megbirkózni a mentális problémáiddal egyedül és a szociális hálód sem elegendő mindehhez, ne habozz szakértő segítséget kérni! Pszichológusok és terapeuták sokféle segítő módszerrel rendelkeznek, amelyek támogathatnak a nehezebb időszakok átvészelésében.
Források: thewellnessstarterpack.com, musicmindsmatter.org.uk, kiemelt kép: Canva